Polityka obronna

Radar LRDR

Wielkie inwestycje w brytyjską obronę antyrakietową

Amerykański Departament Stanu podjął decyzję zatwierdzającą możliwą sprzedaż do Wielkiej Brytanii wyposażenia systemu obrony antyrakietowej: specjalistycznego radaru BMDR oraz dwóch węzłów użytkownika systemu kontroli i zarządzania walką oraz łączności C2BMC. Cały kontrakt jest wyceniany na 700 milionów dolarów.

Amerykańska agencja do spraw zagranicznej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa DSCA (Defense Security Cooperation Agency) skierowała do akceptacji do Kongresu dokumenty związane z ewentualną sprzedażą do Wielkiej Brytanii elementów systemu obrony antyrakietowej o wartości około 700 milionów dolarów. Oznacza to, że dokumentacja ta została wcześniej zaakceptowana przez Departament Stanu.

Zgoda dotyczy sprzedaży do Wielkiej Brytanii:

-       specjalistycznego radaru obrony przeciwrakietowej BMDR (Ballistic Missile Defense Radar);

-       dwóch węzłów użytkownika systemu kontroli i zarządzania walką oraz łączności C2BMC (Command and Control Battle Management and Communications).

Czytaj też

Umowa ma uwzględniać również projekt i budowę połączonego centrum kierowania i dowodzenia ze sprzętem radarowym; urządzeniami szyfrującymi, sprzętem łączności i innym wymaganym wyposażeniem bezpieczeństwa łączności COMSEC (Communications Security) do obsługi operacji radarowych oraz dostawę: części zamiennych i naprawczych, sprzętu pomocniczego i testowego oraz niezbędnej dokumentacji technicznej. Stany Zjednoczone mają także zapewnić szkolenie personelu, pomoc inżynieryjną oraz usługi wsparcia technicznego i logistycznego.

Amerykanie podkreślają, że przygotowywany kontrakt zwiększy zdolność Wielkiej Brytanii do przeciwstawienia się obecnym i przyszłym zagrożeniom związanym z atakiem rakiet balistycznych. Przy okazji wzmocniony zostanie natowski system obrony antyrakietowej BMD (Ballistic Missile Defence). Głównym wykonawcą zamówienia ma być koncern Lockheed Martin i nie przewiduje się offsetu w tym programie. Zakłada się, że realizacja umowy będzie wymagała oddelegowania do Wielkiej Brytanii około 15 przedstawicieli rządu USA i do 100 pracowników zakładów realizujących zamówienie.

Brytyjski radar obrony antyrakietowej w bazie RAF Fylingdales
Brytyjski radar obrony antyrakietowej w bazie RAF Fylingdales
Autor. Wikipedia

Szczegóły dotyczące zamówionego przez Brytyjczyków radaru nie są znane. Koncern Lockheed Martin ma doświadczenia w budowę stacjonarnych radarów dalekiego zasięgu, jednak są to instalacje bardzo duże i sektorowe (np. radar LRDR - Long Range Discrimination Radar). Wielka Brytania posiada tylko jeden radar tej klasy w bazie RAF Fylingdales. Być może teraz planuje się budowę drugiej takiej stacji wczesnego ostrzegania.

Z kolei wiadomo na pewno, że węzły dostępu do systemu dowodzenia i kontroli C2BMC będą dokładną kopią tego, co już wykorzystują Amerykanie. Pozwoli to zintegrować w ramach jednolitego systemu również brytyjską obronę przeciwrakietową. System ten pozwala na planowanie operacji obrony przeciwrakietowej, wspólne obserwowanie rozwoju sytuacji oraz dynamiczne zarządzanie wyznaczonymi, sieciowymi sensorami i systemami uzbrojenia dla wypełniania globalnych i regionalnych celów.

System C2BMC
System C2BMC
Autor. Missile Defence Agency

Czytaj też

C2BMC jest przygotowany na kierowanie działaniem wielowarstwowej obrony przeciwrakietowej, pozwalając na optymalny wybór środków do realizacji konkretnego zadania, w tym wykorzystując zasoby państw sojuszniczych.

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze