Reklama

Polityka obronna

Ukraina: miny przeciwpancerne wciąż skuteczne

BMP-2 zniszczony w zasadzce, w której wykorzystano między innymi miny.
BMP-2 zniszczony w zasadzce, w której wykorzystano między innymi miny.
Autor. Wojska lądowe Ukrainy/Facebook

Jednym z środków zwalczania pojazdów pancernych były od wielu dekad miny przeciwpancerne. Wraz z upływem czasu ewoluowały one pod kątem skuteczności, pokazując że dalej są kluczowym elementem spowalniania kolumn pancernych wroga. Widzimy to obecnie również na Ukrainie, gdzie ukazuje się wiele zdjęć i filmów, na któych pojazdy zostały skutecznie porażone przez wybuch właśnie min przeciwpancernych.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na zamieszczonym w mediach społecznościowych przez profil wojsk lądowych Ukrainy filmie widzimy porażone wubuchami min przeciwpancernych bojowe wozy opancerzone BMP-3, BMP-2 a nawet czołg T-72B3. Prawdopodobnie sprzęt ten należał do rosyjskiej 47. Dywizji Pancernej, a więc jednostki formowanej od stosunkowo niedawna.

Czytaj też

Drugi film przedstawia przygotowanie zasadzki na rosyjski konwój w skład którego wchodził m.in BTR-82A i samochód opancerzony GAZ Tigr. Atak zapoczątkował wybuch miny przeciwpancernej TM-62. Oprócz tego do walki z rosyjskimi jednostkami wojska ukraińskie wykorzystały system NLAW.

Reklama

TM-62 to jeszcze sowiecka kontrukcja będąca udoskonaleniem miny TM-57. Jej korpus wykonany jest z tłoczonej blachy stalowej i zawiera 7 kg trotylu lub innej mieszanki wybuchowej. W centralnej części miny znajduje się zapalnik naciskowy MWCz-62. Miny te były produkowane w Polsce na licencji, jedyną różnica było zastosowanie czasami zapalnika magnetyczno-naciskowego ZMN.

Czytaj też

Poniższe zdjęcia ukazują z kolei T-72B uszkodzonego najpewniej w dniu 4 marca, miny uszkodziły także BMP-2 oraz T-72B3.

Choć informacje o przebiegu wojny na Ukrainie są wciąż fragmentaryczne, to jednak wskazują, że miny przeciwpancerne - obok innych środków, takich jak granatniki oraz ppk - są ważnym elementem obrony przeciwpancernej sił zbrojnych Ukrainy. Strona ukraińska stara się wykorzystywać znajomość terenu i stosować taktykę zasadzek, co w połączeniu z dysponowaniem dużą liczbą lekkiej broni ppanc. przynajmniej w pewnym stopniu pozwala niwelować przewagę przeciwnika w ciężkim sprzęcie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. ito

    Dobrze wyposażona i rozsądnie użyta piechota, jak okazało się już niejednokrotnie, jest niesłychanie skuteczna w powstrzymywaniu i wykrwawianiu ciężkich jednostek. A przy tym jej wyposażenie, nawet to najskuteczniejsze, jest wielokrotnie tańsze niż to oddziałów pancernych na przykład. A jeśli zgrać ją z dobrze działającą artylerią również w natarciu okazuje się bardzo skuteczna, więc ograniczanie ilości MBT w wielu krajach NATO wcale nie musi być takie głupie.

    1. kaczkodan

      To nie odkrycie że piechota kontroluje teren. Ale nie jest w stanie wykonywać wielkich ofensyw, a koncentracja gołej piechoty zostanie zmasakrowana przez artylerię.. Już pierwsza wojna światowa pokazała ograniczenia piechoty. i podczas drugiej nauczono się walczyć przy pomocy innych środków ofensywnych (przy czym czołgi to wynalazek z pierwszej).

Reklama