Reklama

Polityka obronna

Szwajcaria nie będzie już blokować pomoc dla Ukrainy?

Gepard Ukraine
Ukraiński zestaw przeciwlotniczy Gepard
Autor. mil.gov.ua

„Większość członków komisji uważa, że Szwajcaria powinna wnieść wkład w bezpieczeństwo europejskie, co obejmuje udzielenie większej pomocy Ukrainie” – napisano w komunikacie prasowym Komisji Polityki Bezpieczeństwa Izby Reprezentantów po głosowaniu, w którym ten organ parlamentarny zaproponowała zniesienie kontrowersyjnego zakazu reeksportu szwajcarskiej broni. Uniemożliwiał on dotąd np. przekazanie Ukrainie niemieckiej amunicji 35 mm i hiszpańskich systemów przeciwlotniczych w których znajdowały się komponenty szwajcarskie.

Reklama

Zalecenie zostało przyjęte 24 stycznia 2023 roku, podczas posiedzenia Komisji Polityki Bezpieczeństwa w którym 14 głosów poparło wniosek o zniesienie ograniczeń w eksporcie uzbrojenia dla Ukrainy a 11 członków było przeciw. Aby decyzja ta weszła w życia będzie wymagało zatwierdzenia przez parlament.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Krok ten związany jest z ogromną krytyką na forum międzynarodowym ale też odzewem społecznym na dotychczasową decyzję władz Szwajcarii, które odrzuciły wcześniej apele Niemiec o zezwolenie na reeksport szwajcarskiej amunicji kalibru 35 mm stosowanej w przekazanych na Ukrainę samobieżnych armatach przeciwlotniczych Gepard, twierdząc, że takie posunięcie naruszyłoby jej neutralność. 11 stycznia Hiszpania poinformowała, że jej również Szwajcaria odmawia zgody na reeksport sprzętu do Ukrainy. Chodziło o rakiety przeciwlotnicze Aspide, które zawierają szwajcarskie komponenty.

Naciski na Berno, aby dokonały przeglądu swojej polityki, wzrosły zarówno w mediach i na przysłowiowej „ulicy", ale również na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), które odbyło się w Davos w zeszłym tygodniu. 19 stycznia 2023 r Przewodniczący Komisji Europejskiej, sekretarz generalny NATO i burmistrz Kijowa obecni w Davos wezwali do uzbrojenia Ukrainy. Głównymi adresatami tych apeli były Berno i Berlin.

„Rozumiemy Szwajcarię i jej neutralność" - powiedział wówczas burmistrz Kijowa Witalij Kliczko dodając jednak, że - „gdy chodzi o wspólne wartości, nie można być neutralnym."  W odpowiedzi minister spraw wewnętrznych Alain Berset, który sprawuje w tym roku rotacyjną prezydencję w Szwajcarii, podkreślał, że prawo neutralności zabrania nie tylko eksportu, ale także reeksportu szwajcarskiej broni. Berset dodał, że klauzula jest częścią umów podpisywanych z krajami partnerskimi.

Czytaj też

Niejako w odpowiedzi na tego typu zastrzeżenia Komisja Polityki Bezpieczeństwa Izby Reprezentantów w oświadczeniu informującym o wyniku głosowania podała, że rekomendacja dotycząca wyjęcia spod zakazu wymienionej wcześniej pomocy dla Ukrainy nie narusza szwajcarskich zasad neutralności, ponieważ broń będzie dostarczana przez inny kraj, a nie bezpośrednio ze Szwajcarii do strefy konfliktu. Tym samym pozwolono prezydentowi Bersetowi wyjść z twarzą z całej tej sytuacji. Należy mieć nadzieję, że parlament Szwajcarii podejmie odpowiednią uchwałę w najbliższym możliwym terminie.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Kleofas03

    Podsumowując 360$ mld czarnej kady od ruskiej cywilizacji siedzi w Szwajcarii Która na nie chętnie zarabia

  2. Golf

    W takich czasach neutralność de facto oznacza opowiedzenie się po którejś ze stron ! Po stronie cywilizowanego świata albo...po stronie orków i mordoru ! (małe litery użyte świadomie !).

    1. papa lebel

      Ponoć najgorętsze miejsce w piekle przewidziane jest dla tych którzy zachowywali neutralność w czasie wojen.

  3. Tak sobie obserwuję

    Jaki jest sens kupować szwajcarską broń, amunicję czy broń zawierającą szwajcarskie komponenty, jeśli w czasie wojny zostanie nałożona blokada? Na parady tylko? Nasz MON powinien zwracać uwagę na taki "drobny" szczegół a wręcz zrobić przegląd, czy w przypadku naszego sprzętu nie ma podobnych niespodzianek.

  4. Monkey

    Ciekawe, czym ich w Davos postraszono? Transferem aktywów z ich banków do innych krajów? Ciekawe, czy parlament zatwierdzi uchwałę tej komisji...

    1. xdx

      Reńscy kupili firmę w Hiszpanii i otworzyli produkcje ammo na Węgrzech. Zreszta od dłuższego czasu RM chce przenieść całego oerlikona - a to pare tysięcy miejsc pracy. No i pewnie USA dodatkowo nacisnęło. Za dużego wyboru nie maja - zawsze można serojadom dać cła tranzytowe na wszystko - samolotami nie przetransportują wszystkiego to nie powojenny Berlin.

Reklama