Reklama

Polityka obronna

Szwajcaria: "automatyczna" haubica na kołach zamiast gąsienic

Preferowany przez Szwajcarów wariant Archera oparty jest na ciężarówce RMMV (MAN) 8X8, a nie wozidle Volvo 6x6 używanym przez Szwedów.
Preferowany przez Szwajcarów wariant Archera oparty jest na ciężarówce RMMV (MAN) 8X8, a nie wozidle Volvo 6x6 używanym przez Szwedów.
Autor. BAE Systems

Do ostatniej fazy przetargu na nowy rodzaj szwajcarskiej lufowej artylerii samobieżnej dostały się dwie konstrukcje BAE Archer 8x8 i KMW RCH 155. Wybrana przez Szwajcarów konstrukcja zastąpi użytkowane od 1974 roku M109 KAWEST.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szwajcaria obecnie użytkuje około 130 gąsienicowych samobieżnych armatohaubic M109 KAWEST kal. 155 mm, które obecnie nie są już najnowszym rozwiązaniem, jednak dalej dość skutecznym względem choćby starszych wersji M109 o krótszym przewodzie lufy. KAWEST to szwajcarska modernizacja tej bardzo popularnej artylerii samobieżnej, w której zastosowano lokalnie produkowaną armatę L47 155 mm o zwiększonym zasięgu strzelania do 36 km. Dodatkowo posiada ona system nawigacji inercyjnej w połączeniu z nowym systemem sterowania uzbrojeniem i większą ilością amunicji. Szwajcaria w pewnym momencie posiadała aż 577 egzemplarzy M109 w różnych wersjach, jednak po zakończeniu zimnej wojny rezygnowano z najstarszych wersji i w kolejnych latach zmniejszano liczbę ogólną uzbrojenia na stanie szwajcarskiej armii. Co warte podkreślenia, oba systemy wybrane do końcowej fazy postępowania mają automat ładowania, co zwiększa stałą szybkostrzelność artylerii i pozwala na odjęcie jednego załoganta, zostawiając więcej miejsca na dodatkowe wyposażenie lub po prostu zmniejszając kubaturę pojazdu.

Archer to 155 mm armatohaubica samobieżna na podwoziu kołowym. Działo zostało opracowane na bazie rozwiązań ciągnionego systemu FH77 BW L52, posiada lufę o długości 52 kalibrów. Według informacji BAE Systems Archer może strzelać pociskami do zwalczania celów opancerzonych BONUS na odległość do 35 km, amunicją konwencjonalną do 40 km, a precyzyjnie naprowadzaną amunicją Excalibur na odległość przekraczającą 50 km. Zautomatyzowane magazyny mogą pomieścić różne typów amunicji i ładunków modułowych potrzebnych do wsparcia dowolnej misji. Archer jest wyposażony w cyfrowy system dowodzenia, kontroli i kierowania ogniem i może być transportowany za pomocą samolotu A400M.

Reklama

Czytaj też

Operatorzy kontrolują cały system działa z bezpiecznej opancerzonej kabiny Archer. W ciągu zaledwie 20 sekund pojazd może się zatrzymać i wystrzelić swój pierwszy pocisk. Po zakończeniu misji ogniowej Archer jest w stanie przejść do pozycji marszowej w ciągu 20 sekund. W mniej niż dwie minuty Archer może wystrzelić sześć pocisków i przemieścić się, podczas gdy załoga pozostaje w opancerzonej kabinie.

Archer. Fot. Stridsvagn122/CC BY-SA 4.0
Archer. Fot. Stridsvagn122/CC BY-SA 4.0

RCH 155 to kołowa samobieżna armatohaubica wykorzystująca podwozie kołowego transportera opancerzonego Boxer. Moduł wieżowy to tak naprawdę pomniejszona wersja znana z PzH 2000, o identycznym dziale, pozwalającym strzelać na dystansie podobnym do "większego brata". Jednostkę napędową stanowi silnik MTU V8 199TE20/21 o mocy 815 koni mechanicznych, co pozwala na poruszanie się z prędkością maksymalną 100 kilometrów na godzinę. Z pełnym zapasem paliwa jest w stanie przejechać około 700 kilometrów.

    Co ciekawe, proponowany wariant RCH 155 dla Szwajcarii nie jest oparty o Boxera, a o podwozie kołowego transportera opancerzonego Piranha. Ma to sens, zważywszy na to, że jest on podstawowym KTO używanym przez Szwajcarię, co w razie wyboru propozycji KMW znacząco zmniejszy koszty eksploatacji i ułatwi wiele aspektów wdrożeniowych, niż jakby proponowano jako podwozie Boxera.

    RCH 155
    RCH 155
    Autor. KMW
    Reklama

    Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

    Komentarze (10)

    1. Valdi

      Przypomnijmy Norwegia kupiła k9 x24 oraz k10 x4 Za 216 mln USD

    2. Powiślak

      Działo na podwoziu KTO? Chyba głupiej wyglądającego sprzętu nie widziałem. Może jeszcze rosyjskie ekranoplany? Ale pomijając estetykę jest bardzo wysokie i miałoby strzelać w ruchu? Sprzyja temu co prawda solidne, ciężkie podwozie KTO , ale sądzę że to będzie raczej z krótkich przystanków niż w ruchu. A to moim zdaniem zbędne. Dla odmiany lżejsze podwozie 8x8 Archera podobnej stabilności nie zapewni. Za to będąc lżejszym zapewni większą mobilność w terenie i wyższą prędkość podróżną na drogach. Plus ta niebywała szybkość przejścia do gotowości bojowej i zwijania się też kusi! Ciekawe c o zadecyduje? Jakieś parametry czy jednak ....bliskie sąsiedztwo czyli polityka?

      1. The thex

        Po co tworzysz jakieś teorie jak możesz obejrzeć film? Wpisz tubke RCH155 howitzer i sam zobaczysz.

      2. P

        Artyleria raczej w ruchu nie strzela, to nie czołgi.

      3. Powiślak

        No więc obejrzałem ten strzał w ruchu. Pojedynczy wystrzał, wieża ustawiona wzdłuż toru jazdy, niski kąt uniesienia lufy. Więc co? Sensacja? Owszem, haubica wystrzeliła. A trafiła? Na jaki dystans, celnie? Gwoli prawdy, użycie Excalibura czy Bonusa rozwiązuje problem celności w rychu. Ale w osi toru jazdy i pod niewielkim kątem lufy , każde odpowiednio ciężkie działo t e ż może zaryzykować pojedynczy strzał. Nie zrobi tego ani Kryl, ani Ceasar. Ale każda inna wieżowa haubica pewnie już tak. Ps. Haubica 155 na KTO , obala mit, jakoby czołgowe 120mm na Rośku (nawet L/50) miało by go wywrócić.

    3. Ma_XX

      połowa naszej artylerii powinna być na kołach - czas samodzielnego przebazowania systemów kołowych ma jednak duże znaczenie, czasem większe niż dzielność terenowa

      1. P

        W mojej opinii to ogółem więcej jednostek powinno być na kołach, a mniej na gąsienicach. Myślę, że jakby kilka batalionów BWP przezbrojono w Rosomaki to byłoby to z zyskiem dla obronności.

    4. LMed

      Mocny ruch KMW pod Szwajcarów. Technicznie nowa jakość i jeszcze ujednolicenie sprzętu. Sądzę, ze to Szwajcarzy docenią.

      1. LOUT

        LMed - To nie jest ruch pod Szwajcarię, chyba że masz na myśli osadzenie na Pirabii, a projekt dla Bundeswery, która zamierza zanówić sporą ilośc Boxerów RCH, jak i ogólnie na rynek dla chętnych..

    5. QVX

      O ile usunęli wszystkie problemy wywodzące się z PzH2000. Szwajcarzy to sprawdzą.

      1. xdx

        A są jakieś problemy ? Są co prawda modyfikacje tworzone przez RM ale ciężko to nazwać poprawianiem - to rozwój w kierunku programu artylerii przyszłości polegającej za zwiększeniu maksymalnego zasięgu do 150km. Po to siedzą w Afryce i testują Denel ( to tez RM ) z różnymi komorami i rurami i pociskami jak Vulcano Assegai itp.

      2. QVX

        Problemy wynikające z cięć budżetowych i błędnych założeń opisane na niemieckim BI. 1. Stop lufy w PzH2000 ulegał większej erozji przy użyciu nieniemieckiej amunicji. 2. Autoloader ma mniejszą trwałość. 3. Brak części zamiennych i problemy z produkcją. Cięcia to rzecz oczywista, a założenia. Zakładony, że będą tylko wojny półoartyzanckie i neokolonialne, więc około 3000 pocisków, (100 dziennie przez miesiąc), gdzie te problemy wystąpią żadna haubica nie wystrzeli przez nawet kilkadziesiąt lat.

      3. wert

        xdx@ niemiec dostarczył właśnie Węgrom PIERWSZĄ PzH200. Kontrakt podpisano w 2017 na 24 szt bodajże. Kiedy zakończą "dostawy"?

    6. xdx

      Linków nie da rady wstawiać ale jest taka koreańska stronka „ znaczki TV „ na YouTube: tytuł jest: K9A2 znaczki RCH155 znaczki PZH2000 znaczki DNA znaczki RCH155 znaczki , na samym początku jest pokaźna RCH155 oddająca strzały w czasie jazdy, później tryb Hunter Killer i normalny strzał z pozycji. To wycinki z materiałów KMW - z tym że samo KMw pokazuje tylko pocięty ( jeszcze mniej ) film z demonstracji - na niemieckim poligonie. Sorry nie znam koreańskiego 🤓

    7. xdx

      RCH155 ma podobno całkiem nowy system kierowania ogniem - są informacje ( nieoficjalne ) iż może prowadzić ogień w ruchu - to byłoby totalnie nową zdolnością dla haubic - ogień kontra bateryjny mijałby się z celem. Ogień w ruchu był co prawda demonstrowany przez KMW ale brak oficjalnego potwierdzenia.

      1. Valdore

        @xdx to jest nierealne zwłaszzca ze maja działo takie jak w PzH2000. Żadna haubica nie ejst w stanie stzrelać w ruchu

      2. LMed

        Strzela z krótkiego (pewnie bardzo) postoju.. Bez cudów.

      3. xdx

        @Lmed , valdore - właśnie chodzi o to iż strzela w ruchu na 100% tyle że nie ma info jak wygląda z trafieniem , oprócz tego jest wyposażona w Hunter Killer do obrony własnej - tez już było pokazane: strzał maskowanie przyciśnięcie ogniem z KM i nowy cel. Co do PZH2000 - RCH jest na bazie 2000 a nie jest taka sama - rura jest ta sama ale „wieża” jest bezzałogowa zdalnie sterowana z kabiny pojazdu nośnika - dlatego można to prawie na wszystkim posadzić co ma odpowiednia nośność - nawet na głupim goździku czy innym starym podwoziu - bo to moduł niezależny od reszty, stworzony extra dla boxer ( modułowa zabudowa ).. Poszukaj w necie jest pare danych nawet na YouTube jest RCH strzelająca w ruchu. Na resztę trzeba będzie poczekać.

    8. szczebelek

      W warunkach Szwajcarii są idealne dla państwa, które nie toczy wojen.

    9. Valdore

      W tym wyscigu stawiam na RCH155.

    10. QVX

      RCH155 ma mieć poprawiony w stosunku do PzH2000 autoloader.

    Reklama