Szłapka: UE przyjęła nasz priorytet - bezpieczeństwo

Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl
Priorytet polskiej prezydencji w UE – bezpieczeństwo – przyjął się w stolicach państw członkowskich i w unijnych instytucjach – powiedział minister ds. UE Adam Szłapka.
Szłapka, sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki i podsekretarz stanu Magdalena Sobkowiak-Czarnecka podsumowali w poniedziałek, w ostatnim dniu marca pierwsze trzy miesiące półrocznej prezydencji.
„Zależało nam od samego początku, żeby to był czas, kiedy Europa się obudzi, weźmie odpowiedzialność za to, co jest dzisiaj najważniejsze - za bezpieczeństwo. Dzisiaj, w połowie naszej prezydencji, możemy powiedzieć, że to się naprawdę dzieje” – powiedział Szłapka dziennikarzom. Dodał, że hasło polskiej prezydencji - „bezpieczeństwo, Europo” - przyjęło się w stolicach wszystkich unijnych państw, także „instytucje europejskie skupiają się przede wszystkim na bezpieczeństwie”, które jest głównym punktem agend unijnych spotkań.
Jako potwierdzenie, że „w ciągu 90 dni polskiej prezydencji bezpieczeństwo stało się naprawdę priorytetem całej UE, wszystkich instytucji” wymienił białą księgę Komisji Europejskiej ws. obronności i program ReArm Europe, który przewiduje „zmobilizowanie do 800 mld euro środków europejskich i państw członkowskich”, projekt rozporządzenia SAFE, które ma umożliwić wykorzystanie na obronność 150 mld euro pożyczek ze środków europejskich, a także zmiany w polityce fiskalnej umożliwiające większe nakłady na ten cel.
Szłapka przytoczył także „nasz postulat obrony wschodniej granicy UE czyli Tarczę Wschód”. „Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że jest to strategiczny projekt, priorytet całej Unii Europejskiej” – powiedział, przypominając, że Tarczę Wschód uwzględniono w białej księdze i w rezolucji Parlamentu Europejskiego.
„Pamiętamy też o wsparciu Ukrainy, w czasie polskiej prezydencji jest ono cały czas kontynuowane” – oświadczył minister. Zwrócił też uwagę na polskie działania na rzecz rozszerzenia UE o Ukrainę, tak by jeszcze w czasie polskiej prezydencji można było otworzyć pierwszy cluster negocjacyjny. Zapewnił, że Polska pamięta też o wspieraniu Mołdawii, aby zmniejszać jej zależność od Rosji i zbliżać Mołdawię do Europy. Do osiągnięć zaliczył też kontynuację polityki sankcji wobec Rosji – przedłużenie wszystkich dotychczasowych pakietów sankcji i przyjęcie kolejnego, 16. pakietu.
Do istotnych działań podejmowanych przez polską prezydencję zaliczył przeciwdziałanie dezinformacji i wpływaniu przy jej użyciu na wybory, w tym postęy prac nad „tarczą demokracji (Democracy Shield”), której elementem jest zwalczanie dezinformacji.
Szłapka zaznaczył, że inwestycje w bezpieczeństwo wymagają pieniędzy, a żeby je zarobić, trzeba mieć konkurencyjną gospodarkę, dlatego polska prezydencja skupia się także na konkurencyjności w tym na uproszczeniu unijnych regulacji.
Niemczycki zaznaczył, że „kwestia uproszczeń pojawiła się bardzo wysoko - na samej Radzie Europejskiej, co nadało impet pracom wszystkich instytucji europejskich”. „My jako prezydencja nadaliśmy bardzo duże tempo tym pracom. Chcemy, żeby już w czerwcu były przyjęte pierwsze rozwiązania, żeby jak najszybciej odciążyć europejskich przedsiębiorców, zwłaszcza małe i średnie firmy” – powiedział.
Pytany o formułowane przez europosłów z innych państw obawy, że polska prezydencja, skupiając się na kwestiach bezpieczeństwa, spowolni dążenie UE do osiągnięcia celów klimatycznych zapisanych w Zielonym Ładzie, Szłapka powiedział: „Polska przede wszystkim dąży do tego, żeby Unia Europejska była bezpieczna i żeby cała Europa nie traciła konkurencyjności wobec innych globalnych ośrodków gospodarczych.
Sobkowiak-Czarnecka zwróciła uwagę, że dezinformacja związana z klimatem będzie – na wniosek organizacji pozarządowych – tematem na radzie nieformalnej rady ministrów środowiska.
Państwa członkowskie sprawują półroczną prezydencję w Radzie UE kolejno, za zasadzie rotacji. Prezydencja zaczyna się 1 stycznia i 1 lipca każdego roku. Pierwsza polska prezydencja przypadła na drugą połowę roku 2011, Polska sprawowała ją wspólnie z Danią i Cyprem.
radziomb
Szłapka się nie zająknie że PIS od dawna ostrzegał przed Putinem a PO i w Europie nazywali PIS rusofobami. Trzaskowski pewnie nie przeprosi że Nord Stream w wywiadzie w TV mówił, że to Projekt Biznesowy. Kosiniak też nie przeprosi że chciał uwalić zakup F35 i dać te pieniądze rolnikom . Jedyny który przeprosił w sprawie Rosji i obronności to Macrone, facet ma jaja i mój szacunek, no i Ursula von der Leyen też przeprosiła. Może warto wziąć przykład?
Zam Bruder
Dobrze,:wręcz znakomicie że to się tak dobrze przyjęło -teraz jeszcze nie zapomnijcie o podlewaniu - żeby nie uschło, bo o konkurencyjności unijnych gospodarek duszonych klimatycznym szaleństwem to raczej możemy zapomnieć, bo jedyne regulacje które mogą je uratować to całkiwite odejście od polityki "ratowania płonącej planety" a pieniążki będą wtedy na wszystko - włącznie z budowaniem europejskiej obronności bez potrzeby zadłużania na sto lat naszych wymierających społeczeństw. A o tym ; ani widu ani słychu...
Monkey
Teraz rozumieją o co chodzi? Sterczewski już nie będzie biegał z reklamówkami z wiktuałami na pograniczu? Co by o poprzedniej władzy nie mówić, to jeśli chodzi o Tarczę Wschód mieli rację, nawet jeśli organizowali to trochę nieudolnie. Obecni następcy nie mają już po prostu wyjścia.
Chyżwar
Wolny żart.
szczebelek
Nasza rezydencja to przejęcie kontroli nad bezpieczeństwem przez Niemcy, które będą zarabiać na wiatrakach i niemieckim sprzęcie wojskowym, a potem dowodzić WP .