Reklama

Polityka obronna

Szef Sztabu Generalnego WP w Japonii

Generał Yoshihide Yoshida i Szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła
Generał Yoshihide Yoshida i Szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła
Autor. Wojsko-polskie.pl

Na zaproszenie szefa Połączonych Sztabów Sił Samoobrony Japonii, generała Yoshihide Yoshida, z oficjalną wizytą w tym kraju przebywał generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP.

W pierwszym dniu pobytu w Tokio generał spotkał się z ministrem obrony Kihara Minoru.

Z japońskimi parlamentarzystami rozmawiał m.in. o sytuacji bezpieczeństwa w Europie, związanej z agresją Rosji na Ukrainę oraz pomocy wojskowej i humanitarnej dla walczącej Ukrainy.

Polska delegacja, w obecności Ambasadora RP w Japonii, złożyła też kwiaty przy pomniku upamiętniającym żołnierzy poległych w walkach o obronę ojczyzny.

Czytaj też

Rozmowy sztabowe z udziałem szefów obrony Polski i Japonii dotyczyły kreowania strategii odstraszania, rozwijania odporności obu państw i roli sił zbrojnych w tym procesie, a także współpracy obronnej i inicjowania wspólnych aktywności wojskowych na poziomie taktycznym.

Japonia, wraz z Australią, Republiką Korei i Nową Zelandią, wchodzi w skład grupy NATO and Indo-Pacific Partners i jest ważnym donatorem pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Reklama

Realizuje bardzo ambitny plan transformacji swoich sił samoobrony, jest także producentem min, współproducentem systemów Patriot i samolotów F-35.

Gen. Wiesław Kukuła w Japonii
Gen. Wiesław Kukuła w Japonii
Autor. wojsko-polskie.pl

Jednym z celów wizyty szefa Sztabu Generalnego WP były też plany rozwoju współpracy szkoleniowej polskich sił zbrojnych z japońskimi, w tym również w domenie cyber i działań kognitywnych.

Czytaj też

Podczas pobytu w 1. Brygadzie Powietrzno-Desantowej w Narashino generał Wiesław Kukuła zapoznał się z systemem i metodami szkolenia japońskich skoczków spadochronowych, jednocześnie skupiając się na potencjalnych obszarach współpracy dwustronnej w tym zakresie.

Polska delegacja odwiedziła Muzeum Pokoju i złożyła kwiaty przy pomniku pamięci ofiar wybuchu atomowego w Hiroszimie.

Reklama

Informacja ze strony Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. szczebelek

  W pewnych kwestiach Japonia jest kilka kroków przed nami i warto skorzystać z ich doświadczeń.

  1. Specjalista Militarny

   Np jakich? Zaskakująca wizyta i się zastanawiam co mogą Japończycy nam zaoferować ,bo na pewno delegacja nie pojechała tak sobie ,by pojechać..

  2. andys

   1. Zaskakująca ? Owszem, jednak mieszcząca się w jednym z wątków działalności współczesnego NATO. 2. Bardzo dobrze, że "Polska delegacja odwiedziła Muzeum Pokoju i złożyła kwiaty przy pomniku pamięci ofiar wybuchu atomowego w Hiroszimie."

 2. X

  Dobry ruch. Mam nadzieję że nie wszystko ujęto w tym artykule.

Reklama