Reklama

Polityka obronna

Szef MON udaje się na spotkanie ministrów obrony krajów UE z sekretarzem NATO

Flaga Finlandii wśród innych flag reprezentujących 31 państw członkowskich NATO
Autor. NATO, Nato.int

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wicepremier Kosiniak - Kamysz weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu ministrów obrony państw UE, organizowanym przez prezydencję belgijską. Odbędzie się także spotkanie z sekretarzem generalnym NATO.

Dziś szef MON podpisze również list intencyjny w sprawie procedur przemieszczania wojsk z ministrami: Królestwa Niderlandów, Niemiec, a następnie odbędzie spotkanie bilateralne z Borisem Pistoriusem, szefem niemieckiego MON.

Jutro odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów obrony krajów UE z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, podsekretarzem generalnym ONZ Jean-Pierrem Lacroix oraz przewodniczącą podkomisji bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego Natalie Loiseau.

    W środę przewidziane jest ponadto spotkanie z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umierowem dotyczące sytuacji na froncie i oczekiwanej pomocy przez Ukrainę – zarówno w zakresie dostaw sprzętu, jak i szkoleń. W ramach kolejnego spotkania roboczego, ministrowie obrony omówią krótko- i długoterminowe wsparcie Ukrainy, ocenią postępy w realizacji misji szkoleniowej EUMAM Ukraine i inicjatywy wspólnych europejskich zakupów amunicji oraz perspektywy utworzenia zaproponowanego Funduszu Wsparcia Ukrainy (Ukraine Assistance Fund). Ministrowie otrzymają także informację dotyczącą przyszłych zobowiązań Europy wobec Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa.

      Szefowie MON,  omówią również możliwości wsparcia europejskiego przemysłu obronnego, w szczególności kwestie, które powinny zostać ujęte w planowanej Europejskiej Strategii Przemysłu Obronnego (European Defence Industry Strategy) oraz Europejskim Programie Przemysłu Obronnego (European Defence Industry Programme). Poruszony zostanie temat wymaganych zdolności koniecznych do organizowania misji wojskowych w przyszłości, w tym Zdolności Szybkiego Reagowania UE (EU Rapid Deployment Capacity). Przedyskutują także wątki  sytuacji bezpieczeństwa w regionie Sahelu i Zatoki Gwinejskiej oraz ostatnie wydarzenia na Morzu Czerwonym, w tym wysiłki UE mające na celu zachowanie tam wolności żeglugi.

      Reklama

      WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

      Reklama

      Komentarze (3)

      1. rwd

        Aż strach się bać, gdy tygryskowi przyjdzie podejmować decyzje.

      2. Thorgal

        Polacy, szykować kieszenie...

        1. X

          Złote myśli - tom 1, str 1

        2. Chyżwar

          Żeby kieszenie. On tam pojechał gadać bilateralnie. Czyli w uproszczeniu jak każdy wcześniejszy zegarmistrz lamera pojedzie do Pistoriusa po wskazówki.

      3. Chyżwar

        Może tam znajdzie się ktoś rozsądny i wytłumaczy mu, że czołgi nie są błyszczące, bo kamuflaż jest matowy a Polska potrzebuje ich dużo? Bo doszły mnie słuchy, że tygrysek zaczyna brykać i zamiast czołgów zamierza kupować pilniki do paznokci, coby wojsko higieniczne było. Nie ma to jak doktorek szefujący w MONie.

      Reklama