Reklama

Polityka obronna

Szef MON: prezydenckie dane o wsparciu Ukrainy niepełne

Deklaracje dotyczące programów modernizacyjnych wygłosił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Opublikowane przez kancelarię prezydenta informacje o wielkości wsparcia udzielonego Ukrainie przez Polskę są bliskie rzeczywistości, ale niepełne; nie zawierają danych ze źródeł objętych klauzulą – powiedział minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że ze względu na rozbieżności resort obrony wstrzymuje się z publikacją swojego raportu.

Reklama

Pytany o złożoną w listopadzie zapowiedź przedstawienia raportu o wsparciu dla Ukrainy, szef MON powiedział we wtorek w Radiu Zet, że po jego deklaracji „kancelaria prezydenta zaczęła publikować dane na temat sprzętu przekazanego na Ukrainę”. Dodał, że dane KPRP „są pozyskane z różnych źródeł”,  nie pochodzą z raportów objętych klauzulą niejawności przez poprzedni rząd i „na pewno nie są pełne”. Jak przekazał, na pytanie, skąd pochodzą dane, otrzymał odpowiedź, że kancelaria prezydenta zebrała i opublikowała informacje z różnych źródeł, w tym Ośrodka Studiów Wschodnich.

„Nasz raport miał mieć ogólniejszy charakter, miał dotyczyć bardziej rodzajów sprzętu, a nie bezpośrednio bardzo szczegółowych informacji. On jest gotowy, tylko nie wiem, czy po publikacji prezydenta jest potrzebny, dlatego się z tym wstrzymałem. Nie chcę stawiać prezydenta, jego kancelarii w niekomfortowej sytuacji, ponieważ liczby będą różne, a współdziałanie w zakresie bezpieczeństwa jest dla mnie wartością” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że podany w publikacji ośrodka prezydenckiego zakres wsparcia Ukrainy „w różnych obszarach jest niepełny, ale zbliżony do poziomu wsparcia”.

Czytaj też

Według grafik opublikowanych 8 listopada przez kancelarię prezydenta Polska „zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich państw, które zaangażowały się w pomoc Ukrainie” pod względem wielkości  całkowitego wsparcia w porównaniu do PKB – obliczono je na 4,9 procent. „Polskie wsparcie jako pierwsze dotarło na ukraiński front w znaczących ilościach. To my przekazaliśmy największą liczbę ciężkiego uzbrojenia. Polska jest też w czołówce państw, które – w liczbach bezwzględnych – przyjęły najwięcej uchodźców” - napisała KPRP.

Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. KrzysiekS

    Ukraina w Polsce jedynie kupiła 54 AHS KRAB płacąc pieniędzmi z UE.. Całą resztę (uzbrojenie, paliwo, amunicja, remonty sprzętu, energia itp.) dostała od Polski za darmo. Jak się zachowała i zachowuje wszyscy wiedzą. Na dodatek Niemcy i Francja chcą w przyszłości wysyłać WP jako rozjemców na Ukrainę.

    1. michmu

      oncille też kupują.

    2. Chyżwar

      @michmu Ciekawe czym płacą?

  2. Zima

    Najpierw w listopadzie br. jednoznaczna zapowiedź szefa MSZ i szefa MON, że MON opublikuje pełny raport o wojskowej i gospodarczej pomocy Ukrainie, a teraz dowiadujemy się, że są rozbieżności w danych opublikowanych przez kancelarię prezydenta, a tym co faktycznie przekazała Polska, dlatego dane te nie zostaną przekazane do publicznej wiadomości. Co do zasady, to wiadomo że tylko rząd dysponuje pełnymi i wiarygodnymi danymi, więc informowanie społeczeństwa, że przyczynami niepublikowania danych są między innymi ich rozbieżności, to wprowadzanie Polaków w błąd. Przyczyna jest tylko jedna, to bezpieczeństwo państwa, o którym najwyraźniej zdano sobie sprawę dopiero teraz. I jest jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie kontekst wypowiedzi obu ministrów sprzed miesiąca, czyli podwyższonego napięcia w relacjach z UA w odniesieniu do braku zgody UA na prace poszukiwawcze i ekshumacji szczątków zbrodni. wołyńskiej.

Reklama