Geopolityka
"Polska zajmuje pierwsze miejsce". Kancelaria Prezydenta podsumowuje pomoc dla Ukrainy
Polska zajmuje pierwsze miejsce (w stosunku do PKB) wśród wszystkich państw, które zaangażowały się w pomoc Ukrainie. Polskie wsparcie jako pierwsze dotarło na ukraiński front w znaczących ilościach. Przekazaliśmy największą liczbę ciężkiego uzbrojenia. Polska jest też w czołówce państw, które – w liczbach bezwzględnych – przyjęły najwięcej uchodźców.
Na początku wojny, kiedy o pomoc dla Ukrainy było naprawdę bardzo ciężko, kiedy wszyscy bali się i ociągali, Niemcy dawali hełmy, myśmy dawali czołgi.
Prezydent RP Andrzej Duda
Komunikat, który pojawił się na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, nasz kraj jako pierwszy zareagował na agresję Rosji na Ukrainę i wsparł naszego sąsiada, by mógł skutecznie walczyć z agresorem. „W pierwszych, decydujących miesiącach wojny staliśmy się niekwestionowanym liderem wsparcia Ukrainy w dostarczaniu broni. Nasza postawa wzmocniła militarnie Ukrainę, co wpłynęło na kolejne fazy tego konfliktu. Wszystko wskazuje na to, że gdyby nie polska pomoc, sytuacja na Ukrainie wyglądałaby dziś inaczej”.
Względem Produktu Krajowego Brutto, Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich państw, które zaangażowały się w pomoc naszemu sąsiadowi. Biorąc pod uwagę wsparcie oraz wydatki na rzecz ukraińskich uchodźców.
Polska jako pierwsza również zaczęła przekazywać ciężkie uzbrojenie na Ukrainę. „Koalicja czołgowa” oraz pierwsze samoloty bojowe trafiły do zaatakowanego kraju właśnie z Polski. Nie bez znaczenia było również dowództwo w unijnej misji szkoleniowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
Uzbrojenie
Pomoc liczona w sztukach sprzętu również wygląda dość imponująco. „Przekazaliśmy największą ilość ciężkiego sprzętu ze wszystkich sojuszników – to w sumie około tysiąc sztuk (czołgi, transportery opancerzone itp.).Z prawie 800 czołgów, jakie otrzymała Ukraina, ponad 350 zostało przekazanych przez Polskę. To więcej niż przekazały łącznie: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, czy Hiszpania. Z zasobów polskiej armii trafiło na Ukrainę: 14 nowoczesnych czołgów Leopard 2A4 oraz maszyny starszej konstrukcji: 60 czołgów PT–91 oraz 280 T72M, T72M1, T72M1R.
By wzmocnić obronę przed rosyjską agresją, przekażemy Ukrainie kompanię nowoczesnych czołgów Leopard. Mam nadzieję, że w szeregu z kolejnymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych, które zostaną przez inne państwa przekazane, taka pomoc w niedługim czasie będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. W każdym razie w Polsce decyzja w tej sprawie w Polsce już zapadła.
Andrzej Duda podczas wizyty we Lwowie
Ponadto przekazaliśmy 250 bojowych wozów piechoty BWP–1, 100 transporterów opancerzonych KTO Rosomak, 9 pojazdów rozpoznawczych BRDM 2, ponad sto dział samobieżnych, ponad 30 wyrzutni rakietowych BM–21 Grad. Na Ukraińskie niebo trafiło 14 naszych samolotów MiG–29 oraz 12 śmigłowców Mi–24. Walczących Ukraińców, Polska wsparła również dziesiątkami polskich dronów przeznaczonych do bliskiego rozpoznania, setkami dronów kamikadze oraz zestawami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi. Na front trafiło też 100 milionów sztuk amunicji różnych rodzajów i kalibrów.
Nie tylko sprzętem wspieraliśmy sąsiadów, wojsko polskie zaangażowało się również w szkolenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych od piechoty, pancerniaków po pilotów ukraińskich. W styczniu 2025 roku w Bydgoszczy zostanie otwarte Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO–Ukraina (JATEC). Będzie to pierwsza oficjalna instytucja NATO- Ukraina, na jej czele stanie Polak, gen. Wojciech Ozga.
Pomoc humanitarna
Według najnowszych danych UNHCR w naszym kraju przebywa obecnie 980 tysięcy ukraińskich uchodźców. „Już miesiąc po wybuchu wojny parlament uchwalił Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która uregulowała ich pobyt i umożliwiła nadanie numeru PESEL. To upoważniło uchodźców do korzystania z wielu usług publicznych, pobierania świadczeń rodzinnych i wychowawczych, uzyskania pomocy finansowej oraz umożliwiło dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i psychologicznej.” Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że koszty polskiej pomocy zamknęły się w kwocie 4,9 miliona złotych w roku 2022 i były najwyższe wśród krajów członkowskich OECD. W 2023 r. ta suma wyniosła 2,5 mld zł. W oddolną pomoc obywatelką zaangażowało się 77 % Polaków.
Całość komunikatu obejmuje jeszcze informacje na temat hubów medycznych oraz pomocy czysto politycznej i zaangażowania na arenie międzynarodowej. Po całość odsyłamy na Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Popieramy Ukrainę, bo wierzymy, że może powstrzymać imperialne ambicje Rosji.
Prezydent RP Andrzej Duda.
Pablix
A kogo to interesuje, ile daliśmy? Liczyliście na jakiś medal od Marsjan, czy co? To już było, a teraz jest co innego, czyli zachodnie koncerny na Ukrainie na zakupach.