Reklama

Polityka obronna

Szef BBN: prezydentowi zależy na konsensusie ws. bezpieczeństwa

Autor. mon

Prezydentowi zależy na konsensusie w sprawach bezpieczeństwa, stąd kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która ma omówić postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuacje na Ukrainie.

Reklama

"Prezydent jeszcze przed szczytem NATO zapowiedział zwołanie posiedzenia RBN, aby z przedstawicielami rządu oraz parlamentu omówić jego postanowienia oraz dalszą ich realizację. Prezydentowi zależy na jak największym konsensusie politycznym w sprawach bezpieczeństwa. Dlatego to będzie już czwarte posiedzenie Rady zwołane przez prezydenta w tym roku i związane z rosyjską agresją" – powiedział szef BBN.

Dodał, że "na samym szczycie zapadło wiele decyzji, które teraz będą konkretyzowane na poziomie działań i planów wojskowych, ale obecna sytuacja wymaga także dalszego konsekwentnego budowania poparcia wśród sojuszników i partnerów dla Ukrainy i bezpieczeństwa regionu". Podkreślił, że "powinna mieć w tym swój udział cała klasa polityczna".

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Mamy już potwierdzenia udziału w poniedziałkowym posiedzeniu przedstawicieli wszystkich głównych sił parlamentarnych" – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Na zakończonym w czwartek madryckim szczycie NATO sojusznicy przyjęli nowa koncepcję strategiczną, w której Rosja została uznana za bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników, pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Przywódcy potępili napaść Rosji na Ukrainę, zadeklarowali poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Na szczycie zapowiedziano zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance - rozmieszczone w regionie wielonarodowe batalionowe grupy bojowe mogą być w razie potrzeby rozbudowane do wielkości brygad. Jako wyzwanie zostały określone Chiny. Za wyzwanie dla bezpieczeństwa i czynnik zwiększający inne zagrożenia zaliczono zmianę klimatu. Szczyt zaprosił do członkostwa Finlandię i Szwecję.

Prezydent USA Joe Biden potwierdził zapowiedziane w marcu przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu US Army USA do Polski, gdzie obecnie znajduje się wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, koordynujące działania amerykańskich wojsk lądowych w Europie.

Czytaj też

Przywódcy państw i rządów zadeklarowali zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności jednostki, praw człowieka i rządów prawa; potwierdzili przywiązanie do zasad Karty Narodów Zjednoczonych.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. "Pułkownik" Michał

    Chiny rywalem a klimat zagrożeniem... jednocześnie stawiamy na fotowoltaikę i elektromobilność, które wymagają metali ziem rzadkich, których większość jest na terenie... Chin. Nie muszę chyba wyjaśniać jak nas to uzależnia od tego kraju. A na dodatek obecnie producenci fabrycznie postarzają części by te zepsuły się po terminie gwarancji. No ale tego "ekolodzy" nie widzą. Dla nich problemem jest przecież tylko węgiel i ropa...

Reklama