Reklama

Polityka obronna

Szef BBN: na naradzie poruszono m.in. kwestię odbudowy infrastruktury energetycznej Ukrainy

Autor. Przemysław Keler/ KPRP

Na naradzie w BBN z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i szefów MON oraz MSWiA rozmawiano m.in. o kwestiach związanych z odbudową infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej na Ukrainie poinformował we wtorek na briefingu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

We wtorek późnym wieczorem w BBN zakończyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i dowódcami wojskowymi.

Szef BBN Jacek Siewiera na briefingu zorganizowanym po spotkaniu mówił, że narada nawiązuje do wcześniejszych spotkań, które cyklicznie odbywały się na początku wojny Rosji z Ukrainą. Dodał, że na wtorkowym spotkaniu poruszono m.in. kwestie związane z wizytą premiera Mateusza Morawieckiego na poświęconym odbudowie Ukrainy szczycie w Berlinie oraz kwestię odbudowy infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej Ukrainy. Dodał, że odbudowa tych elementów infrastruktury decyduje o odporności tego kraju w okresie nadchodzącej zimy.

Reklama
Poruszane były również kwestie współpracy sojuszniczej, dalszego wsparcia sojuszniczego w ramach NATO dla Ukrainy, a także informacje, które przekazał minister (Siergiej) Szojgu w rozmowach oraz stanowiska, jakie sojusznicy przyjmują jednoznacznie określając ryzyka i poważne konsekwencje, jakie mogą wiązać się z ewentualnymi prowokacjami związanymi z wykorzystaniem jakiejkolwiek formy broni jądrowej, w tym również taktycznej broni jądrowej, czy brudnej bomby
Jacek Siewiera, Szef BBN

Siewiera wskazał, że "wraz ze zmianą pory roku i warunków atmosferycznych zmienia się charakter konfliktu" na Ukrainie. "Wyczerpanie zasobów Federacji Rosyjskiej do prowadzenia skutecznej ofensywy, przejście w zasadzie do defensywy i zbrodnicze ataki w infrastrukturę cywilną mające na celu zniechęcenie narodu ukraińskiego do podejmowania walki w celu odzyskania swojego terytorium wymagają również adaptacji strategii sojuszniczej i sposobu podejścia, w jaki Polska i sojusznicy w ramach Paktu Północnoatlantyckiego będą wspierać Ukrainę" - mówił.

Czytaj też

Jak dodał spotkanie służyło jednocześnie "aktualizacji informacji pomiędzy poszczególnymi resortami, prezydentem i premierem". "Prezydentowi zależy na tym, żeby w dynamicznej sytuacji przepływ informacji na najwyższym szczeblu był płynny, niezakłócony i tak efektywny, jak to tylko możliwe" - podkreślił.

Szef BBN poinformował także dziennikarzy, że we wtorek spotkał się z ambasadorami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych - Wasylem Zwaryczem i Markiem Brzezinskim. "W obu przypadkach przedmiotem rozmowy była aktualna sytuacja na Ukrainie, zarówno aspekt dotyczący działań zbrojnych w rejonie Chersonia, jak i kwestie związane z przygotowaniem Ukrainy i zabezpieczenia możliwości przywracania zdolności dostarczania energii i środków do życia dla swoich obywateli" - powiedział.

Czytaj też

Była to kolejna z cyklu takich narad. W ostatnich miesiącach odbywały się narady w BBN z udziałem prezydenta, premiera, ministrów i dowódców wojskowych poświęcone m.in. bezpieczeństwu, sytuacji na Ukrainie czy bezpieczeństwu energetycznemu.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. "Pułkownik" Michał

    Odbudowa Ukrainy powinna BBN obchodzić tylko w tym zakresie, by jak najwięcej na tym zarobiły polskie firmy. Niemcy mają tupet bo chcą zarabiać na odbudowie w sytuacji gdzie prawie w ogóle nie pomagają. Biorąc pod uwagę skalę naszej pomocy powinniśmy tą sprawę jasno i twardo postawić w rozmowach z Ukrainą. Tak jak oni jeszcze w styczniu twardo z nami negocjowali blokując nasz kolejowy handel z Chinami. W zakresie zainteresowań BBN powinno być też przyciśnięcie Ukrainy w zakresie odkłamania jej polityki historycznej. W celu wytrącenia agenturze rosyjskiej z ręki pretekstów by banderyzmem prowokować polsko - ukraińskie napięcia i niepokoje społeczne. Kto wie ilu agentów Rosja uplasowała w Polsce pod osłoną rzesz faktycznych uchodźców?

  2. Jaszczur

    Jeszcze miesiąc temu chcieli z Ukrainy prąd kupować.... Gdzie ja sie pukałem w głowę słysząc to i mówiłem że Ukraina nic nam nie sprzeda bo sama. Nie będzie miała .... .

  3. rwd

    Odbudowa Ukrainy będzie odbywała się na tej zasadzie co obrona czyli za pieniądze sojuszników. Trzymajmy się od tego z daleka. Upadłe państwo ze zrujnowaną gospodarką bez zdolności kredytowej nie będzie w stanie zapłacić cokolwiek i jeszcze długo będzie na garnuszku państw UE i NATO.

  4. Mama Leona

    A co tam słychać drogie nasze BBN, w kwestii szybkiej budowy polskich elektrowni jądrowych (choćby tych małych)? Czy ta infrastruktura energetyczna, w przeciwieństwie do ukraińskiej, nie wchodzi w zakres zainteresowań (bezczelnie dodam - priorytetowych) Biura?

  5. Valdi

    Przypomnijmy 2 razy 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 prosiła o ochronę elektrowni atomowej Chmielnicki 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 🇺🇦 stacji przesyłki prądu do Polski. Po tym jak uzgodniono dostawy energii elektrycznej z Ukrainy 👍👍👍. Czyli systemy Osa sztuk 17 zmodernizowanych. Na zdjęciu 4: śpiących z jednej strony 😱😱😱😱

  6. Rudy 102-

    Ważne jest beapieczenstwo Polski nie Ukrainy i odbudowa to my Powinismy budować system obrony kraju a między czasie przekazać im coś co nie jest tam potrzebne już wiec zestawy Sky sabr w liczbie min 30 systemów w tym około 8-10 bateri w 2023 roku z rakietami CAMM Er a nie gadać tylko w koło

  7. Warto

    Będą odbudowywać ja jak Ostrołękę XD U siebie nie potrafią, tego zrobić, a u obcego chcą XDx2

  8. Monkey

    W sumie dość szerokie spektrum zagadnień do omówienia, ale nasze możliwości pomocy w wielu aspektach są już znacznie bardziej ograniczone niż były przed kilkoma miesiącami. Większość sprzętu, który mogliśmy wysłać już jest na Ukrainie. Największe zmartwienie to możliwa ilość uchodźców uciekających przed zimnem i głodem. Ilu jeszcze damy radę utrzymać bez pomocy z UE???

Reklama