Polityka obronna
System Aegis instalowany w Redzikowie
Amerykańska Agencja Obrony Rakietowej (MDA) poinformowała w komunikacie, że w bazie w Redzikowie rozpoczęła się instalacja systemu uzbrojenia Aegis. System, w którego skład wchodzą rakiety z pociskami kinetycznymi, pomyślnie przeszedł testy, a w bazie zainstalowano też radary i elementy systemu kontroli ognia.
MDA powiadomiła, że system uzbrojenia Aegis, który dotąd był składowany w magazynie w bazie, został "rozpakowany" w lutym, a w marcu przeszedł "zintegrowane funkcjonalne testy" obrony przeciwrakietowej. W maju zainstalowano natomiast cztery elementy radaru SPY-1D(V) oraz podświetlacz celu wchodzący w skład systemu kontroli ognia.
"Te osiągnięcia ilustrują zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w instalację Aegis Ashore w Polsce, by zapewnić obronę przeciwbalistyczną dla Europy" - napisano w komunikacie.
We wtorek na temat postępów w budowie w Redzikowie mówił szef MDA wiceadmirał Jon Hill, m.in. tłumacząc powody wielokrotnych opóźnień w konstrukcji bazy, która pierwotnie miała zostać oddana do użytku w 2018 r.
"Wprowadziliśmy dużo elementów automatyzacji budowy po stronie konstrukcji militarnej i było to trudne. To było tym, co naprawdę nas spowolniło" - powiedział Hill podczas konferencji w think tanku CSIS. Jak dodał, prace w bazie trwają, jednak dodatkowym czynnikiem spowalniającym je była pandemia.
"Restrykcje w Europie są naprawdę, naprawdę ciężkie. Ale świetną rzeczą, którą zrobiliśmy w ciągu ostatniego miesiąca, jest to, że postawiliśmy cztery anteny radarowe (...) i wstawiliśmy system kontroli ognia, więc wygląda to, jakby już było ukończone kilka lat temu" - powiedział wojskowy, dodając, że sytuacja na miejscu jest dobra.
MDA podała, że baza zostanie oddana do użytku "nie wcześniej niż w 2022 r.". W Redzikowie ma zostać rozmieszczony system Aegis Ashore z pociskami Standard SM-3 Block IIA oraz być może również Standard SM-3 Block IB. Będą one służyć do przechwytywania pocisków balistycznych odpalonych w kierunku terytorium NATO spoza obszaru euroatlantyckiego, na przykład z Iranu. Pociski Standard SM-3 służą do przechwytywania pocisków balistycznych bezpośrednim trafieniem i są już wykorzystywane na wybranych okrętach US Navy z systemem Aegis, a także w bazie w Rumunii, uzbrojonej w pociski Standard SM-3 Block IB.
PAP/Defence24.pl
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie