Reklama

Polityka obronna

Sukcesy i porażki modernizacji. Kownacki: Wisła największym osiągnięciem rządu PiS [SKANER Defence24]

<p>Były wiceszef MON, poseł PiS Bartosz Kownacki. Fot. Defecne24.pl</p>
<p>Były wiceszef MON, poseł PiS Bartosz Kownacki. Fot. Defecne24.pl</p>

O najważniejsze programy modernizacyjne polskich sił zbrojnych – Wisłę, Orkę, Homara, śmigłowce i samoloty dla VIP-ów – pytaliśmy byłego wiceministra obrony Bartosza Kownackiego. W programie SKANER Defence24.pl przekonywał on, że kontrakt na Wisłę będzie największym sukcesem rządu PiS. Jednocześnie tłumaczył, dlaczego wciąż nie ma umów Homara i śmigłowce.

Z Kownackim, który jeszcze na początku stycznia był wiceszefem MON, rozmawialiśmy o modernizacji technicznej Wojska Polskiego, zarówno o przedsięwzięciach udanych, jak i tych, które trudno nazwać sukcesem. Były wiceminister podkreślił, że w programie obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, średniego zasięgu Wisła, w którym MON zamierza kupić amerykański system Patriot, negocjacje miały się zakończyć w 2017 r. Tymczasem obecne kierownictwo resortu zapowiada podpisanie umowy mniej więcej na koniec pierwszego kwartału 2018 r.

Wielokrotnie powtarzałem, że jeżeli będzie potrzeba dwóch-trzech tygodni więcej, a można jeszcze nawet kilkanaście milionów dolarów "urwać" i zarobić, to uważam, że należało to zrobić. Więc nie warto było naprędce w ostatnich dniach urzędowania podpisywać kontrkatu tylko po to, żeby to było naszym (poprzedniego kierownictwa MON – przyp. red.) sukcesem, tylko lepiej było wysłać ekipę na jeszcze jedną turę negocjacji – powiedział Kownacki.

Moim zdaniem wszystko wskazuje, że – jeszcze poczekajmy na finał – będą to negocjacje korzystne dla Polski, ten kontrakt będzie naprawdę bardzo atrakcyjny. (...) Będzie to jeden z największych sukcesów rządu Prawa i Sprawiedliwości.

były wiceszef MON Bartosz Kownacki

Były wiceminister, a obecnie poseł PiS i członek sejmowej komisji obrony narodowej, bronił też decyzji o zakupie trzech samolotów Boeing 737 z wolnej ręki. Kownacki podkreślał, że ostatecznie Skarb Państwa wydał na zakup maszyn do przewozu najważniejszych osób w państwie mniej pieniędzy niż wynosiła wartość ofert złożonych w prowadzonym nieco wcześniej postępowaniu konkurencyjnym (skończyło się ono bez rozstrzygnięcia ze względu na braki w złożonych ofertach). Były wiceminister zwrócił również uwagę, że nie tylko pozyskano samoloty, ale także rozpoczęto odtwarzanie jednostki wojskowej odpowiedzialnej za transport VIP-ów.

Gość programu SKANER Defence24.pl był też pytany o procedurę zakupu śmigłowców dla sił specjalnych i morskich. Poprzednie kierownictwo MON rozpoczęło ją po fiasku negocjacji w sprawie offsetu za śmigłowce H225M Caracal. Jeszcze przed wymianą kierownictwa resortu termin składania ofert na śmigłowce dla sił specjalnych został przełożony z końca grudnia 2017 r. na – jak powiedział Kownacki – koniec lutego 2018 r. Jak planowano, rozstrzygnięcie postępowania na śmigłowce morskie miało nastąpić 2-3 miesiące po wyborze śmigłowca dla sił specjalnych. – Mam nadzieję, że rok 2018 zakończy tę kwestię i śmigłowce zostaną kupione – powiedział Kownacki.

Czytaj też: Kownacki: W Polsce właściwie w ogóle nie mamy rozpoznania [WYWIAD]

W programie Orka, w którym poprzednie kierownictwo MON zapowiadało wybór okrętów podwodnych w styczniu 2018 r., zdaniem Kownackiego potrzebny jest partner przemysłowy, który da zamówienia polskim stoczniom. – Jeżeli chcemy, żeby przemysł stoczniowy wykonał skok do przodu, to musi mieć dużego partnera europejskiego, który w takim programie jak Orka da zamówienia. Szacowaliśmy, że to jest kilka miliardów złotych dla polskich stoczni – powiedział Kownacki w programie SKANER Defence24.pl.

Były wiceszef MON był również pytany o program zakupu artylerii rakietowej zasięgu ok. 300 km, któremu wojsko nadało kryptonim Homar. W grudniu 2017 r. ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz mówił, że toczą się bardzo trudne rozmowy. Zgodnie z planami MON dostawcą Homara ma być Polska Grupa Zbrojeniowa współpracująca z amerykańskim koncernem Lockheed Martin, producentem zestawów HIMARS. – To miało być kilka miliardów złotych, które miały być wpompowane do polskiego przemysłu, by stanął on na nogi i mógł konkurować z przemysłami tureckim czy koreańskim, które też tak się rozwijały. Z punktu widzenia wojska wszystko było załatwione, mogliśmy podpisać umowę. Niestety, z tego, co wiem, nasz partner nie chciał dokonać takiego transferu technologii, jak byśmy tego oczekiwali. Uważał, że może nam dostarczyć ten projekt z półki – tłumaczył Kownacki.

Były wiceminister mówił też, że wobec dużych potrzeb i ograniczonego budżetu modernizacja wojska powinna być prowadzona krok po kroku. Zwracał uwagę, że tylko największe programy modernizacyjne będą kosztowały ok. 50 mld zł, podczas gdy obecnie MON ma na modernizację ok. 10 mld zł rocznie.

Reklama

Komentarze (49)

 1. x

  Trzeba być realistą, trwają prace nad budżetem UE i takie kontrakty jak orka to nasza karta przetargowa, jedna z niewielu. Zatem czekamy cierpliwie - takie czasy - liczą się ponoć tylko interesy. Podłe to ale takie są \&quot;wartości europejskie\&quot;.

  1. skąd się biorą fake newsy?

   a jaką Orkę miał rząd Tuska gdy załatwił rekordowy budżet UE dla Polski? żaden bo cala Twoja teoria to bzdura i usprawiedliwianie niepodejmowania żadnych decyzji w tej spawie przez 2,5 roku (w 2016 też negocjowano budżet UE?)

  2. Tom

   Nie mial orki,poprostu sprzedal polowe Polski,zamknal stocznie ,kopalnie,itp

  3. Marcin

   Boże, widzisz i nie grzmisz! Kto tuż przed kadencja Tuska, wrzucił ponad 2mld pln w stocznie z naszych podatków, i wszystko utopił zamiast restrukturyzować? Uwielbiam to ujadanie, ale już zastanowić się chwilę nad faktami, i nad tym, jak wyglądała kadra menadzerska i polityczna w tym kraju (chodzi mi o niskie kompetencje), to już widzę dla wielu osób jest analitycznie problem.

 2. Lord

  Oceniając ostatnią ekipę, która była w MON to trzeba powiedzieć, że należy się jej 1. 1. brak śmigłowców dla MW i wojsk specjalnych, 2. strukturalne osłabienie wojsk pancernych - przenoszenie czołgów z jednostek do innych jednostek bez odpowiedniego zaplecza i załóg itp., 3. brak przetargu na okręty podwodne, 4. w ciągu dwóch lat prowadzono negocjację w sprawie programu Wisła!!!!!, a i tak zakończył to nowy Minister, 5. osłabienie wojsk operacyjnych kosztem formowania WOT!!!!!, 6. zablokowanie programu miecznik itp., 7. brak przetargu na śmigłowce szturmowe. Ogólnie wojsko polskie jest słabsze niż dwa lata wcześniej, a WOT nie jest w stanie to wyrównać, bo jest w trakcie szkolenia. Te osoby powinny mieć zakaz pełnienia funkcji w administracji państwowej.

  1. Grredo

   Najgorsze jest rozbicie 11dywizji. Skoro już popełniono ten czyn to trzeba wyłożyć z budżetu 800mln zł i kupić u używane a4 - jest jeszcze kilka państw, które są gotowe je sprzedać. Oczywiście lepsze byłyby nowe ale na to nie liczę.

  2. vvv

   w momencie przenoszenia 2a5 do Wesolej MON wiedzial ze nie ma juz 2a4 na stanie a hiszpanie ich nie sprzedadza.

 3. Z

  Osmiorniczki juz byly, zjedzone - sprawa zamknieta. Teraz homary i langusty. No jest lepsza zmiana czy nie ?

 4. KIO

  Pan ex-wiceminister bez mrugnięcia oka wydał 2,5 mld zł na trzy Boeingi gdzie cena katalogowa to 100 mln USD nawet uwzględniając niestandardowe wyposażenie to i tak dużo za dużo tym bardziej że została zamówiona wersja 737-800 której linie lotnicze już nie zamawiają bo wolą nowszą i tańszą w eksploatacji wersję MAX. A tu bajki opowiada jak to dobrze MON super negocjuje najpierw ogłasza całemu światu u kogo będzie składał zamówienia a dopiero potem negocjuje warunki zamówienia.

  1. Derff

   To byłby prawie gotowy system Narew, fregaty lub batalion/ może dwa najnowszych leopardów.

 5. Willgraf

  ORKA ....??? będzie w maju lub czerwcu , jak rzuca dmuchane orki do pływania w morzu do Lidla lub biedronki, póki co wystarczy wiosenna orka na polach...takie są plany siermiężnego MON , co chyba szanowni komentatorzy tego Forum już dawno zauważyli

 6. czf

  Orka jest wiekszym! Bedzie do konca marca!

  1. Akanios

   Byłoby pięknie! Ale skąd takie info i kogo wybiorą?? Koła zbliżone do MON?

 7. gosc123

  modernizacja powinna następować blyskawicznie ,a nie krok po kroku Polska nie ma czasu ,dla mnie to wroga robota i tyle w temacie ,My jesteśmy dobrzy w gadkach i debatach i tyle ,a potem zaskoczenie ,że z Nami nikt się nie liczy,a kiedy to silni i bogaci siedzieli przy jednym stole ze slabym i biednym?? czekam na odpowiedz

  1. JSM

   Masz kasę na taką błyskawiczną modernizację? To dorzuć do budżetu MON na jakiś celowy fundusz. Np. na budowę fabryki satelitów albo na rozwój Bursztyna.

  2. gosc123

   chyba żartujesz ,chcesz kase ?? żaden problem ,rozlicz wszystkie afery od stanu wojennego ,to będziesz mial kase ,i tyle w temacie ,a i wez jeszcze kase ze Ślązaka ciekaw gdzie poszła , ? zazdroszcze dobrego samopoczucia

  3. Żołnierz

   Ty chyba nie wiesz co piszesz? Co rozliczać? Kto ma rozliczać? Masz pomysł na blyskawiczną modernizację? Podziel się geniuszu! Czekam na odpowiedź

 8. ERTY

  SUKCESY JAKIE SUKCESY ?

  1. Lewandos

   ... No ale przed nimi, to tylko Rosomak i F16... czyli dwa większe zakupy na ćwierczwiecze... A o Radkowym Pentagonie na Wacie, to pewnie nawet nie pamiętacie... ;)

  2. Boczek

   ...i Leo i Kormoran, i MSBS, i KRABY i HSW i ... 30-50 dalszych pozycji.

 9. real

  Kownackiego nagle oświeciło że nie ma pieniędzy .I po cholerę było mamić ludzi że homar już już że śmigłowce w 2017 że orka najdalej styczeń ,luty.Przecież to nikt inny tylko właśnie on i jego szef mitoman naobiecywali cudów niewidów . Druga sprawa to priorytety czy luksusowe samoloty dla vip .są ważniejsze niż rakiety czy okręty ? I czemu zostały kupione z kasy na modernizację armii .

  1. Janek23

   Zostały kupione z kasy MON, bo innej kasy nie było.

  2. marian

   Bo to norma w Europie? Patrz Francja! Poza tym nie oceniam czy tak powinno być.

  3. Lewandos

   ... Od czasów I wojny światowej... Utarł się zwyczaj posiadania rządu na uchodźctwie... Jan Kazimierz też na Śląsku siedział... Więc dla kontynuacji państwowości środki transportu umożliwiające ewakuację są niezbędne... Zobacz, czy mogłoby funkcjonować państwo podziemne, gdyby nie było rządu londyńskiego.

 10. 987

  (cyt.) \\\&quot;Jeżeli chcemy, żeby przemysł stoczniowy wykonał skok do przodu, to musi mieć dużego partnera europejskiego, który w takim programie jak Orka da zamówienia....\\\&quot; Skąd się biorą tak naiwni ludzie, którzy wierzą, że koncerny które mają własne stocznie bez zamówień złoża zamówienie w polskich stoczniach. Kto będzie finansował rozwój konkurencji?!

  1. Markonn

   Święta racja.

  2. Boczek

   \&quot;że koncerny które mają własne stocznie bez zamówień złoża zamówienie w polskich stoczniach. \&quot; ### Poszukaj moich starszych postów, tam jest dokładnie wytłumaczone, dlaczego z tkMS to będzie funkcjonowało. Ale tylko z tkMS. ### W skrócie: ### 1. tkMS nie posiada własnej stoczni dla budowy nawodnych - zatem cała produkcja eksportowa może być realizowana u nas. Sa\&#039;ar6 już straciliśmy, bo nie byliśmy zdolni do końca 2016 wystartować projektu M+C. ### 2. tkMS posiada zamówienia na ~25 OP do zrealizowania do 2030-2035 (nie da się zbudować więcej niż 1 (max. 2) rocznie - to z naszym wsparciem) - i tylko tkMS. SAAB nie ma żadnego zamówienia eksportowego, DCNS - abstrahując od specyficznej Australii - od 10 lat nie otrzymał żadnego zamówienia eksportowego na swój eksportowy \&quot;szlagier\&quot; Scorpène. Kiedyś też tłumaczyłem, że zamawiając 4 x 212CD budując/wspierając budowę dla D i N jeden otrzymalibyśmy \&quot;za darmo\&quot;. tkMS jest zmuszony szukać wsparcia, tym bardziej, że statystycznie co roku wpływają zamówienia na min 1-2 OP - w ciągu ostatniego 1-1,5 roku było ich 10!

  3. Gort

   Od dwóch lat to powtarzam. Podpięcie pod zamówienia na wersję 212cd z Norwegią, to jest mega okazja. Raz cena, dwa udział w produkcji, trzy sojusznik z tym samym sprzętem i zapleczem serwisowym nad otwartym Morzem Północnym. Na zdjęciu lotniczym, czy satelitarnym nasze op w Norwegii nie będą nikogo dziwiły. Szybka decyzja to rzeczywiście szansa na cztery okręty najwyższej klasy w cenie trzech.

 11. AAA

  Polska nie ma pieniędzy w budżecie, te 2% to lipa - równie dobrze moglibyśmy cały ZUS wliczyć (tak jak wliczamy wydatki na wojskowych emerytów do wydatków na obronność)

 12. Po mojemu

  Z 40 mld złotych zostaje 10 mld na zbrojenie a powinno min 20 mld zostawać ,aby to miało ręce i nogi należy robić cięcia w ilości kadr i wojska i zrobić reorganizację od podstaw.Wydluzyc przechodzenie na emerytury tych co na misjach nie służą, wojsko ma się zbroić jakościowo, a nie ilościowo.Dosc już tych absordow i rozumności. W takim tempie powoływania do wojska w 5 lat zjedzone zostanie jeszcze te 10 mil i pineski nieda rady kupić bo więcej sprzętu to większe koszty i ciećie musi być.

  1. Kozi

   10mld to dużo można za to kupować co roku 160 nowych Leo2a7 albo 25 F16 V można kupić 4 Fregaty Fremm albo 2baterie Pariot jak Szewcja. Nie mowiąc o banalnoe prostym przetargu na ppk za jakieś 2mld. Problem w tym że my pieniadze wydajemy tylko na co niemam pojecia

  2. Wojciech

   A do czego ci banalny ppk? Mało mamy Spików?

  3. Marek1

   Wojciech - TAK, DUŻO za mało mamy ppk Spike !! 15 lat temu zakupiono 264 wyrzutni(CLU) przenośnych ppk Spike-LR. Po 1,5 dekadzie użytkowania zapewne operacyjnie sprawne jest 240-250 szt. i NIC więcej. Poza muzealnymi rpg-7 z nieskuteczną amunicją z lat 70-tych polska piechota NIE ma jakichkolwiek innych środków ppanc. i NIC nie wskazuje, że ta dramatyczna sytuacja ma się zmienić, bo kolejny MON NIC w tej kwestii nie robi. Ponad miesiąc temu po cichu i bez fanfar medialnych minął termin rozstrzygnięcia postępowania w programie pozyskanie ppk Pustelnik, co wskazuje, że kolejny program ogłoszony z wielkim medialnym hukiem w ub. roku zdechł sobie po cichutku.

 13. gosc555

  jak dla mnie to same porażki ,w ciągu tygodnia można podjądz decyzje co kupić i gdzie kupić

  1. JSM

   Ja tam jestem zadowolony. Za duże wydatki na zakupy uzbrojenia powodują biedę społeczeństwa. Wszystko musi się odbywać w rozsądnym tempie. Szybciej niż za PO-PSL ale nie takim kosztem jak przed wojną kiedy wydawaliśmy prawie 40% budżetu na zbrojenia.

  2. John Wayne

   Szybciej niż za PO, uśmiałem się :)) Dwa lata dreptali w miejscu z Wisłą po to by wrócić do stanu z 2015 roku, kiedy to Komorowski ogłosił że kupujemy Patrioty. Tylko cena wzrosła od tamtego czasu.

  3. zły

   Cena wzrosła, wymagania spadły (miało być wypożyczenie istniejącej baterii do czasu dostawy nowo wyprodukowanej), czas dostawy odjechał (miało być zakończenie programu w 2022, teraz mówi się o 2025 r.).

 14. Sailor

  Jedyny zakupem jaki zrealizował poprzedni minister był zakup samolotów dla VIP i to z naruszeniem prawa. Piękny sukces. Natomiast z programu zaplanowanego przez poprzez PO nic nie pozostało oprócz krabów i to penie dlatego, że był już zbyt zaawansowany no i był realizowany w naszych zakładach i decydenci przestraszyli się reakcji związkowców gdyby próbowali uwalić i ten program. Natomiast udało się uwalić wszystkie inne i światełka w tunelu nie widać.

  1. marian

   Pomijam ,że to były VIPloty, ale czy w naszym kraju wojsko może cokolwiek kupić bez naruszenia prawa? Chyba o to chodzi, żeby nic nie można było kupić :(

 15. kołalsky

  Wojsko ma pecha do swoich cywilnych zwierzchników. W odruchu samoobrony każdemu kadzi że jest \&quot;najlepszym decydentem od 25 lat\&quot; a potem wychodzi jak wychodzi. Jedynie nominacje generalskie wreszcie odblokowane ale samymi piersiami generałów granic nie obronimy ...

  1. gosc333

   wojskiem powinni rządzić wojskowi ,cywilom już dziekujemy

  2. kapralek

   proponuję zajrzeć do podręczników historii i dowiedzieć się dlaczego w ŻADNYM demokratycznym kraju armią nie rządzą wojskowi...

 16. Dumi

  Zwiększenie PKB na armię do 2,5% już od 2019 roku da nam CO NAJMNIEJ 10 mld zł więcej rokrocznie!!! Przeznaczając ta dodatkową kwotę na modernizację sprawimy, że w ciągu 3 lat na samą modernizację mamy ok 63 mld zł!!! Czyli możemy realizować największe programy nie mal jednocześnie!!! Owszem grozi nam większy deficyt ( choć nie koniecznie), to prawda, ale uważam, że w końcowym rozrachunku więcej zyskujemy. O korzyściach tego ruchu chętnie bym się tu rozpisał, ale główne pytanie jest: CZY PiS CHCE FAKTYCZNIE INWESTOWAĆ W ARMIĘ???

  1. jodła2016

   Problem polega na wydawaniu tych pieniędzy. Niestety MON wydaje te pieniądze na wszystko tylko nie na modernizację. Przy takim systemie wydawania pieniędzy, a w szczególności rozstrzygania przetargów i ich organizacji nawet 50% PKB przeznaczonym na armię niewiele by zmieniło.

  2. Kozi

   Plan dobry tylko nie napisałeś komu zabrać to 0,5%

  3. Juyt

   PiS chcę inwestować w Armię, tylko czytelnicy Defence24, nie rozumieją że państwo ma także inne wydatki, ZUS (Emerytury i Renty), NFZ, Program 500+, Mieszkanie+, oraz inne programy, nawet sama obsługa długu, to wszystko kosztuje, to są ogromne miliardy złotych.

 17. heheh

  To jest jawna sprzeczność. Pełna blokada transferu prymitywnej technologii INS+GPS dla efektorów HOMARa oraz szczodrość USA i wielki sukces offsetowy Wisły (a tam wchodzą technologie zastosowane w PAC3, Stunnerze, systemach dowodzenia).

  1. anakonda

   cos ci chyba umkneło tj sama rakieta której głowica jest kilka razy wieksza od tej izraleskiej i z jaka izrael sobie nie poradził

 18. As

  Nie zrealizowali nic. Cały czas obracając w sferze ruchów pozornych. Robili sztuczny szum przy błachych, nic nie znaczących dostawach pojedyńczych egzemlarzy sprzętu, które z trudem uklepał krajowy przemysł. Byli są i będą w fazie analityczno koncepcyjnej jeszcze przez lata. Jedyna rzecz potrzebna przy tego rodzaju modernizacji to tusz do drukarek i słone paluszki na konferencje.

  1. Wojciech

   Poza budową fabryki GROTÓW, budową fabryki pojazdów ciężkich (Krab itp) w HSW, poza zamówionymi holownikami i niszczycielami to faktycznie niewiele. Szczęśliwie udało się nie kupić tej nie latającej porażki od Francuzów. Przypomnę, że za 3,5 mld dolarów (równowartość 13,4 mld zł) Turcja kupiła 109 Blackhawków. A Polska za taką właśnie kwotę (13,3 mld zł) wynegocjowała 50 sztuk Caracali. Amen.

  2. kronan

   Aleś ty mądry.BH dwa razy mniejszy do Caracali.I masz dwa BH za jednego Caracala.Za trudne co?

  3. Boczek

   Fabryka MSBS to PO. ### Kraby i fabryka to PO. ### Niszczyciele Kormoran to PO. ### Tak - holowniki wywalczone przed sądem to PiS ###### Jeśli Turcja kupiła 109 BH za 13,4 mld PLN, a my 100-120 (równoważnik gołych transportowych tureckich) H225M za 7,8 mld PLN ( bo Turcja nie kupiła tego co my za różnicę 13 -7,8 mld PLN) to kto przepłacił?

 19. stary

  Jak to się ma nasza modernizacja np. do Rumuni

  1. PRS

   Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii o Egipcie nie wspominając...

  2. sternik

   Tak jak Mercedes do Dacii. Rumuni biorą z półki, sami niczego nie produkują. Nawet zdolności serwisowych nie mają. A to wszystko miejsca pracy dla dziesiątków tysięcy i ciężkie miliardy pozostające w kraju.

  3. polak mały

   Z tymi dziesiątkami tys. to cię poniosło.

 20. polak mały

  Bardzo się staram, ale nie jestem w stanie dostrzec JAKICHKOLWIEK sukcesów MON podziel rządami AM. Widzę natomiast szereg kompromitujących posunięć. Nie wierzę, że oni są w stanie cokolwiek dobrego zrobić.

 21. Harry

  Wisła największym osiągnięciem rządu PiS?!? O tym, że kupujemy Patrioty wiadomo było od wiosny 2015. Na jesieni 2015 pojawił się PiS, stwierdził że decyzje podjęte za czasów PO są nieważne i zaczął wszystko od nowa. Po dwóch latach \&quot;negocjacji\&quot; doszedł rząd PiS do punktu wyjścia z wiosny 2015. Tylko ilość baterii się zmniejszyła a cena wzrosła. Faktycznie sukces.

  1. Stopidiotyzmom

   To są dwa różne systemy, patriot PL i ten negocjowany.

 22. Bryndzy

  Macierewicz chwalił się że ...\&quot; Po raz pierwszy wszystkie pieniądze z budżetu MON zostały wydane, w tym na inwestycje... \&quot; No i prawda bo większość tej kwoty to wcześniejsze emerytury, odprawy, dodatki i przywrócenie 100% płacy na zwolnieniach lekarskich. Tym sposobem wojskowi przejedliby nawet 100% PKB ...sami patrioci jak się widzi a ich patriotyzm kończy się na własnym portfelu

 23. Dumi

  KLUCZ DO SUKCESU: większe pieniądze, większe pieniądze i jeszcze raz większe pieniądze na armię. Inaczej szkoda naszego gadania. Zacznijmy apelować o to wszyscy bo inaczej nic się nie zmieni...Wszystko w temacie.

 24. Mireq

  Oprócz budżetu MON (2% PKB), powinien istnieć dodatkowy budżet na przyspieszoną modernizację (0,5% PKB).

  1. Janek23

   Wystarczyłby budżet MON, tylko mądrze wydany.

 25. zły

  Jedyny sukces jaki widzę po dwóch latach rządów AM to fakt, że nie zrezygnowano z zakupów Krabów. Może jeszcze zakup partii MSBS można podciągnąć pod sukces bo może wreszcie ruszy dopracowanie i wdrażanie broni chociaż w pierwszej kolejności powinny one trafić do żołnierzy zawodowych a nie do WOT. Reszta programów, o których chwali się Kownacki to pasmo porażek albo nawet celowej dywersji. Gdyby nie zerwano pierwszych negocjacji w sprawie Wisły to już były by w Polsce wyrzutnie wypożyczone do czasu dostarczenia pierwszych nowo wyprodukowanych bo taki był wówczas warunek. O pozostałych kontraktach nawet szkoda gadać.

Reklama