Reklama

Polityka obronna

Skurkiewicz: analizujemy możliwości finansowe ws. modernizacji technicznej [Defence24 TV]

W Ministerstwie Obrony Narodowej analizujemy, jakie są możliwości finansowe co do programów modernizacyjnych. Będziemy podejmować stosowne decyzje w najbliższym czasie – powiedział Defence24.pl wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Pytany o program Orka, który przewiduje zakup trzech okrętów podwodnych nowego typu wraz z pociskami manewrującymi, Skurkiewicz podkreślił, że MON musi policzyć, jakie ma możliwości finansowe.

Takie programy jak Wisła i Orka są bardzo kosztochłonne. Operujemy wokół określonej kwoty, którą mamy zaplanowaną do roku 2022 i w perspektywie kolejnych lat. Dlatego też w tej chwili w Ministerstwie Obrony Narodowej analizujemy, jakie są możliwości finansowe co do programów modernizacyjnych. Będziemy podejmować stosowne decyzje w najbliższym czasie.

wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w NATO proces planowania i programowania obronnego odbywa się w czteroletnim cyklu planistycznym na dziesięcioletni okres planistyczny. Mówiąc prościej: plan jest opracowywany na dziesięć lat i co cztery lata aktualizowany.

W zakresie modernizacji technicznej nadal obowiązuje przyjęty w grudniu 2012 r. plan na lata 2013-22. Opozycja i część ekspertów, krytykując MON, podkreślają, że nowa edycja Planu Modernizacji Technicznej powinna była zostać przyjęta do końca 2016 r., a wciąż jej nie ma. Skurkiewicz podkreślił jednak, że nadal obowiązuje dotychczasowy PMT (z wprowadzonymi w międzyczasie korektami – przyp. red.). Zdaniem wiceministra nowa edycja zostanie przygotowana w "najbliższym czasie".

Jeżeli mówimy o programie modernizacji technicznej, to on obowiązuje do roku 2022. Przed nami oczywiście kolejne dokumenty, które muszą być w najbliższym czasie przyjęte przez Radę Ministrów, które będą dotyczyły okresu do 2026 r. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie te dokumenty zostaną przygotowane w Ministerstwie Obrony Narodowej i przedstawione Radzie Ministrów do zaakceptowania.

wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.