Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; ATACMS dla Ukrainy; PGZ wyprodukuje więcej Krabów

Autor. PGZ

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie: „Żelazna Dywizja rośnie w siłę” „Wczoraj w Siedlcach szef MON Mariusz Błaszczak podpisał decyzję dotyczącą tworzenia kolejnej, czwartej brygady wchodzącej w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. Brygada z dowództwem w Poniatowej uzupełni zdolności 18DZ w zakresie wysokiej mobilności. W ramach powoływa nej 18 Brygady Zmotoryzowanej będzie także dywizjon artylerii rakietowej wyposażonej w wyrzutnie K239 Chunmoo. To wszystko jest potrzebne do tego, żeby skutecznie odstraszyć agresora stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak.Dywizja Zmechanizowana została sformowana decyzją szefa MON w 2018 r. Składa się z dziewięciu jednostek wojskowych. W jej skład wchodzą: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 18. Pułk Logistyczny, 18. Pułk Przeciwlotniczy, 18. Pułk Artylerii, 18. Pułk Saperów, 18. Batalion Rozpoznania oraz 18. Batalion Dowodzenia. Dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej działa w Siedlcach. Obecnie zaś rozpoczyna się proces tworzenia czwartej brygady wchodzącej w skład Żelaznej Dywizji. 18. Dywizja Zmechanizowana, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, będzie posiadać w swojej strukturze czwartą brygadę. 18. Brygada Zmotoryzowana z dowództwem w Poniatowej to nowa jednostka wojskowa budowana od nowa w kilku lokalizacjach. Jako brygada zmotoryzowana uzupełni zdolności 18DZ w zakresie wysokiej mobilności.”

Reklama

polskieradio.pl : „Rozmowa ministrów obrony Polski i Słowenii. Tematem m.in. kwestia bezpieczeństwa” „O rozwoju współpracy dwustronnej oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie rozmawiali ministrowie obrony Polski i Słowenii - Mariusz Błaszczak i Marjan Šarec. O spotkaniu resort obrony poinformował w mediach społecznościowych. MON przypomina jednocześnie, że w ramach współpracy wojskowej w ostatnich tygodniach polscy saperzy z 2. Pułku Inżynieryjnego pomagali mieszkańcom Słowenii w usuwaniu skutków nawałnic, jakie przeszły w sierpniu nad tym krajem. Polacy zbudowali dwa mosty, przekazywali pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym oraz pomagali mieszkańcom w usuwaniu skutków nawałnic w ich gospodarstwach domowych - napisano na profilu MON na platformie X.”

money.pl: „Wojsko stanie na granicy ze Słowacją. Ma wspierać Straż Graniczną”Wojsko Polskie będzie wspierać Straż Graniczną na granicy ze Słowacją. Żołnierze będą mieli takie same uprawnienia jak SG, będą mogli m.in. przeprowadzać kontrole - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Wojsko Polskie będzie wspierać Straż Graniczną na granicy ze Słowacją. Żołnierze będą mieli takie same uprawnienia jak SG, będą mogli m.in. przeprowadzać kontrole - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.Wcześniej szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że „rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją”. Kontrola zostanie wprowadzona o północy - poinformował minister, dodając, że zgodnie z procedurą - zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, ale jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.”

Reklama

Interia.pl: „Potężna broń dla Ukrainy. Pentagon jest gotowy, czekają tylko na decyzję Bidena” „Pentagon jest gotowy na bardzo szybkie przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. By do tego doszło potrzebna jest ostateczna zgoda prezydenta Joe Bidena. O zwrocie w sprawie przekazania nowej broni do użytku Sił Zbrojnych Ukrainy informuje agencja Bloomberg.Jak przekazał Doug Bush, zastępca szefa zaopatrzenia Pentagonu, „armia jest od dawna gotowa na taki rozwój sytuacji”. Co więcej, znany jest już konkretny rodzaj rakiet, które mają zostać wysłane do Kijowa. Pod uwagę brane są dwa warianty modyfikacji rakiet. Jedna z nich zawierać będzie amunicję kasetową, druga zaś głowice konwencjonalne.”

Wp.pl: „Nowe fortyfikacje na granicy. „Przygotowania do wojny wewnątrz Rosji” „Nowe okopy, rowy przeciwpancerne i fortyfikacje można zobaczyć na nowych zdjęciach satelitarnych wzdłuż ukraińskiej granicy z obwodami kurskim, briańskim i biełgorodzkim w Rosji. Według analityka ds. obronności takie działania mogą wskazywać „na przygotowania do wojny wewnątrz Rosji”.Zdjęcia opublikował analityk ds. badań nad obronnością Brady Efrik. Porównał on zdjęcia satelitarne z kilku okresów, a następnie nałożył na siebie mapy. W obwodzie kurskim nowe linie okopów powstały od maja do początku sierpnia, a w obwodzie briańskim od początku czerwca do połowy sierpnia. Tam pojawiły się zapory i wzmocnienia przeciwpancerne. W tym samym czasie umocnienia powstały w obwodzie biełgorodzkim Federacji Rosyjskiej.”

Onet.pl: „Marcin Kierwiński: PiS wypowiedział dyplomatyczną wojnę Ukrainie, żeby zwiększać swoje szanse wyborcze” Dziś sprzedaż na Ukrainę broni to byłaby szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, no ale rząd PiS-u woli robić swoją taką małą tandetną politykę. Szanowni państwo, żebyśmy nie dali się nabrać, na coś takiego, że PiS tutaj nie został zaproszony, albo stara się, ale go na Ukrainie nie słuchają. Nie. Oni wypowiedzieli dyplomatyczną wojnę Ukrainie, tylko po to, żeby zwiększać swoje szanse wyborcze powiedział poseł KO Marcin Kierwiński na konferencji prasowej. W poniedziałek w Onecie pisaliśmy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych w zasadzie nie funkcjonuje, a kierownictwo resortu, zamiast skupiać się na prowadzeniu i kreowaniu polskiej polityki zagranicznej zajmuje się przede wszystkim własną kampanią wyborczą. MSZ — jak twierdzą źródła Onetu — ma być pogrążone w chaosie, a niemoc decyzyjna ma dotyczyć wielu ważnych kwestii związanych z polską dyplomacją.”

Interia.pl: „Huta Stalowa Wola będzie produkować więcej Krabów. Prezes PGZ zapowiada” „Huta Stalowa Wola (HSW) przejęła część zakładu sprzedaną przed laty Chińczykom. Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał list o „wielkim dniu w historii miasta”.A prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek przypomniał, że obecnie z hucie produkowana jest m.in. armatohaubica Krab, zapowiedział, że HSW będzie produkowała ich jeszcze więcej niż obecnie.(…)Huta Stalowa Wola przejęła, sprzedaną 11 lat temu chińskiej firmie LiuGong część huty, która produkowała maszyny budowalne. W przejętych dwóch halach produkowany będzie teraz sprzęt wojskowy. HSW przejęła również 574 dotychczasowych pracowników chińskiej spółki. Przejęte przez HSW hale stanowić będą I oddział huty. Jak powiedział we wtorek w hali M16 prezes HSW Jan Szwedo, wszyscy dotychczasowy pracownicy LiuGong od 1 października br. są pracownikami HSW.”

Interia.pl: „”Putin trzyma się ostatnich rzeczy, które mogą go uratować”. Ben Wallace o pozycji Rosji”Władimir Putin poniesie porażkę. Romantyzm, egoizm i zemsta skłoniły go do inwazji na Ukrainę i to będzie jego zguba - pisze Ben Wallace. Były minister obrony Wielkiej Brytanii jest przekonany, że Rosja przegra wojnę z Ukrainą, jednak widzi dwie kwestie, które mogą uratować Putina. Polityk swoje przewidywania opublikował w formie felietonu dla „The Telegraph”. Zdaniem Wallace«a kremlowski dyktator zdaje sobie sprawę z wyjątkowo trudnego położenia, jednak desperacko trzyma się ostatnich rzeczy, które mogą go uratować. Mowa o czasie i podziale społeczności międzynarodowej. Musimy pomóc Ukrainie utrzymać nabyte tempo, a do tego będziemy potrzebować więcej amunicji, ATACAMSów i Storm Shawdows. Najlepszym sposobem na zachowanie jedności społeczności międzynarodowej jest pokazanie sukcesu - stwierdza.”

Interia.pl: „Rosyjski generał usunięty. ISW: Konsekwencje wydarzeń pod Bachmutem” „Rosyjski generał Andrij Sychowy został usunięty ze stanowiska. Decyzja rosyjskiego Ministerstwa Obrony związana jest z niepowodzeniami na froncie w okolicach Bachmutu. O decyzji resortu piszą eksperci amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną. Pierwsze plotki o odsunięciu wojskowego od dowodzenia pojawiły się kilka miesięcy temu. Wówczas informacja podawana była przez ukraińskie media na podstawie źródeł z wywiadu wojskowego. Zdaniem analityków, generał Sychowy został zdymisjonowany po przeprowadzeniu nieprzygotowanych kontrataków na południe od Bachmutu w rejonie Kliszcziwki i Andrijiwki.Suchowoj dowodził wcześniej Zachodnią Grupą Sił w obwodzie charkowskim, aż do zwolnienia na początku września 2022 roku. (…) Znany rosyjski portal „Cargrad” poinformował w sierpniu 2023 roku, że Sychowy odrzucił wszelkie prośby dziennikarzy o komentarz” - napisano.”

Gazeta Polska Codziennie: „Służby rządu Tuska zobowiązały się donosić Rosji na sojuszników z NATO” „”W umowie, którą podpisały działająca za zgodą premiera Donalda Tuska polska SKW i działająca na rozkaz Putina rosyjska FSB, strona polska zobowiązała się do przeciwdziałania działalności wywiadowczo-wywrotowej służb specjalnych krajów trzecich, skierowanej przeciwko Federacji Rosyjskiej lub Rzeczypospolitej Polskiej. Ten zapis oznaczał zobowiązanie Polski do donoszenia na sojuszników z NATO prowadzących operacje wywiadowcze przeciwko Federacji Rosyjskiej na całym świecie!W umowie, którą podpisały działająca za zgodą premiera Donalda Tuska polska SKW i działająca na rozkaz Putina rosyjska FSB, strona polska zobowiązała się do przeciwdziałania działalności wywiadowczo-wywrotowej służb specjalnych krajów trzecich, skierowanej przeciwko Federacji Rosyjskiej lub Rzeczypospolitej Polskiej. Ten zapis oznaczał zobowiązanie Polski do donoszenia na sojuszników z NATO prowadzących operacje wywiadowcze przeciwko Federacji Rosyjskiej na całym świecie! Był więc drastycznym pogwałceniem art. 8Traktatu północnoatlantyckiego - piszą Sławomir Cenckiewicz i Michał Rachoń w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.”

Reklama

Komentarze (4)

 1. DIM1

  Polskie MSZ jest w takim chaosie, że nie potrafi uzupełniać na czas nawet zwykłej "gazetki ściennej" w internecie, z rezerwacjami wizyt konsularnych, czy "bieżącymi wydarzeniam związanymi z Polską w Atenach" - np. 19 września wisiała tam lista wydarzeń za kilka miesięcy, jednak wszystkie były minione - lista kończyła się na 20 września. A w I połowie roku brak było jeszcze "nowych terminów" do rezerwacji wizyt konsularnych, gdy "stare" upłynęły kilka tygodni temu. Z jedną moją uwagą: POLSKI MSZ DZIAŁAŁ TAK ZAWSZE ! Czy raczej nie działał... A nie tylko za rządów jakiegoś tam PiS. W każdym razie jest to instytucja o sprawności działania klasy dialogów technicznych na granatniki...

  1. szczebelek

   Oceniasz działanie ministerstwa na podstawie strony internetowej, a ja głupi myślałem, że chodzi o rozmowy podczas wyjazdów z politykami całego świata i podpisywanie umów.

  2. DIM1

   @Szczebelek. Owszem, pamiętam gdy załatwiano Traktat Lizboński i zamiast w traktacie, to co dla Polski ważne umieszczono w tzw. aneksie brytyjskim. O którym dziś nikt nie pamięta, wszyscy wołają, że Polacy w nosie mają literę traktatu. Przypomnę - o dopuszczonym w Polsce i UK sądownictwie odmiennym od unijnego. Wolisz bliżej ? "Sprawność negocjacyjna" jak ta w sprawie Turoszowa, gdy w Czechach przez pół roku nawet nie istniał ambasador R.P. Jeśli nie jest to nieudolność, nieobowiązkowość i niekompetencja, to co nią byłoby ?

  3. hermanaryk

   DIM, "nikt już nie pamięta" o aneksie brytyjskim? Wydaje ci się, że to jest kwestia pamięci albo argumentacji? To jakiś żart? Nie widzisz, co się dzieje? Zachodnioeuropejskie lewactwo ma w głębokim poważaniu wszelkie traktaty i idzie na rympał. A co do Czech, to żadna "sprawność negocjacyjna" nie ma tu nic do rzeczy. Babiš, którego Niemcy trzymali za klejnoty, dostał zlecenie na Polskę i sprawa uschła, dopiero gdy Czesi go wykopali. Ale co do kadr MSZ to masz rację. Niestety nie da się tych czerwonych złogów wymienić w kilka lat, bo nie da się tak szybko wykształcić nowych kadr. Zresztą dyplomacja wymaga ciągłości...

 2. wsw13

  gazeta codzienna- czy ta współpraca nie dotyczyła islamistów.

  1. Future

   Pamiętam w tamtym okresie, jak liderzy NATO wścieklali się że Polska użycza swoje sieci wywiadowcze Rosji. Na szczęście z NATO nie wyrzucają.

  2. Tor

   Panowie Sławomir C i Michał R zapomnieli dodać że umowa dotyczyła transportu polskiego sprzętu przez terytorium Rosji z Afganistanu a NATO o tym wiedziało. Drobniutki szczegół ale kto w walce propagandowej dba o szczegóły.

  3. Franek Dolas

   Tor A co.ma piernik do wiatraka. No.ala totalniacka propaganda nawet nie zbliża się do rzeczywistości.

 3. Patryk.

  O co chodzi z tymi kontrolami na granicy ze Słowacją? Nie mogę nigdzie znaleźć wyjaśnienia. Już są kontrole (wzmożone rzec by można) na granicy z Białorusią, rosją, Ukrainą, teraz Słowacja. Czyli połowa naszej lądowej granicy jest ponownie kontrolowana. Co będzie dalej? Zanosi się na niemiecką, bo ruch tam się wzmógł zarówno imigrantów z Azji, jak i migrantów paliwowych.

  1. ALBERTk

   Z kierunku bałkańskiego i Turcji migranci masowo kierują się do Niemiec przejeżdżając właśnie przez Słowację a później przez Polskę. Ja mieszkam na południu Polski, ostatnio rozbił się na drodze niedaleko mnie bus w którym byli nielegalsi z Turcji. To jest proceder którego moim zdaniem nie da się zatrzymać bez bardziej radykalnych środków. Same kontrole na granicy nic nie dadzą.

  2. Herring

   juz sa wyrywkowe kontrole na granicy DE-PL. Dwa tygodnie temu na kierunku Dresden widzialem rozladunek busika przemytnikow. Opowiesci i szczelnej pisowskiej granicy nie sa nawet funta klakow warte...

  3. Box123

   Herring: wiem że czytanie ze zrozumieniem jest trudne ale wyraźnie jest powiedziane, że właśnie po to jest wzmacniania ochrona granicy ze słowacja, bo tamtedy przebiega nowy szlak migracyjny. Dwa: pewnie była by bardziej szczelna gdyby nie wybudowano albo jak zostanie zburzony mur na granicy z Białorusią jak chce tego Tusk i finansowana z Niemiec targowica?

 4. ALBERTk

  Panie Marcin Kierwiński, niech pan powie jak w rzeczywistości wygląda ta sprzedaż uzbrojenia na Ukraine. Bo jak się okazuje Rosomaki to zostały tak kupione przez Ukrainę, że zostały podarowane za darmo z wojska polskiego. Jeśli tak ma wyglądać sprzedaż Ukrainie to ja cieszę się że PGZ nie było w Kijowie. Niech skupią się na produkcji uzbrojenia dla polskiej armii.

  1. tagore

   @Albertk Za pierwsze 100 zapłacili Amerykanie, pytanie kto zapłaci za resztę nowych teraz produkowanych z wieżami z Australii? Pewnie dlatego PGZ nie miał ochoty na imprezę w Kijowie. Unijne pieniądze jak widać są dla niemieckich firm nie dla polskich.

  2. Rusmongol

   Niby skąd masz te informacje? Że sputnik. Podaj źródła tej 8nformacji bo inaczej wyjdziesz na pospolitego trola. A tak serio to z naszych zapasów nie mogły być sprzedane? Tylko nowe można sprzedać...

  3. OGRE

   Kula w płot Towarzyszu Tagore ..... Kontrakt na KRABy płatny jest w 70 % przez ta przebrzydłą Unię ....... to że PGZ nie jest w stanie złożyć prostej oferty na przetarg ( Rumunia) to raczej nie jest wina UE tylko PGZ i Chwałka ........

Reklama