Polityka obronna
Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Ukraina otrzyma więcej wsparcia
Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło rezolucję, która dotyczy m.in. dalszego wspierania Ukrainy. W dokumencie pojawił się fragment dot. przyszłej akcesji Kijowa do Sojuszu, a także zgody na uderzenia na obiekty wojskowe na terytorium agresora.
Instytucja pełniąca funkcję międzyparlamentarnego organu konsultacyjnego Sojuszu opublikowała szereg postanowień, które zostały poczynione w związku z lipcowym Szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie.
Rosja największym zagrożeniem
W początkowej części czterostronicowego dokumentu możemy przeczytać potwierdzenie kilku znanych powszechnie zobowiązań. Mowa m.in. o przypomnieniu o żelaznych gwarancjach dotyczących zbiorowej obrony sojuszników w przypadku uruchomienia Art. 5 NATO.
W dalszej części tekstu możemy przeczytać o tym, że Zgromadzenie z „zadowoleniem” przyjmuje decyzję o radykalnym wzmocnieniu postawy NATO w zakresie obrony i odstraszania, ożywieniu przemysłu obronnego czy uznaniu potrzeby zwiększonych wydatków na zbrojenia u wszystkich państw członkowskich.
Czytaj też
Twórcy dokumentu potępili rosyjską agresję na Ukrainę, a sama Federacja Rosyjska została uznana za najbardziej znaczące i bezpośredniego zagrożenie dla bezpieczeństwa Sojuszu. Jak czytamy, NATO zobowiązało się do opracowania strategii, która ma skupiać się na przeciwdziałaniu wrogim działaniom Rosji „we wszystkich dziedzinach”.
Mowa tu o zarówno o działaniach konwencjonalnych, jak i hybrydowych, a nawet nuklearnych, przy „jednoczesnym wspieraniu wysiłków na rzecz zmniejszenia zdolności Moskwy do prowadzenia agresywnych wojen, w tym poprzez zapewnienie pełnego wdrożenia sankcji przez wszystkich członków Sojuszu, a także poprzez uznanie prawa Ukrainy do uderzenia na uzasadnione obiekty wojskowe na terytorium agresora, zgodnie z zasadą samoobrony zawartą w art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych”. Cała strategia ma być gotowa na kolejny szczyt NATO, który tym razem odbędzie się w Holandii w czerwcu 2025 roku.
Wsparcie dla Ukrainy
Sygnatariusze rezolucji potwierdzili poparcie dla suwerenności Ukrainy oraz „jej integralność terytorialną w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”. W kontekście Kijowa pojawił się również punkt mówiący o „nieodwracalnej drodze do pełnego członkostwa w NATO”.
Za bardzo istotny należy też uznać zapis mówiący o potrzebie zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Ma się to wyrażać m.in. poprzez „zapewnienie terminowych dostaw amunicji i zaawansowanych systemów uzbrojenia”. W skład tych systemów mają wchodzić: systemy obrony powietrznej, broń precyzyjna dalekiego zasięgu oraz wielozadaniowe myśliwce. W dokumencie pojawiło się także zobowiązanie do minimalnego podstawowego wsparcia finansowego dla Ukrainy w wysokości 40 miliardów euro w roku 2025.
Franek Dolas
Czyżby jakiś postęp. Przyjęto 4 słownie czterostronny dokument. Czyżby zdecydowano się oprócz "pisaniny" na konkretne działania.
Monkey
@Franek Dolas: Pożyjemy. Zobaczymy. Lepsze to niż bezwartościowe deklaracje Ligi Narodów bis, Scholza czy papieża.
radziomb
tak. na Putinie postawiono krzyzyk. chciano go przekupic kasa i nord stream. nie chce marchwki... bedzie mial Kij. ehh .. zycie... life is brutal jak mawia Duda