Reklama

Polityka obronna

Fot. Navneet Yadav (CC BY 2.0), DGRSZ,  8. Flotylla Obrony Wybrzeża, Bundeswehr/Jana Neumann

Przegląd tygodnia obronność i bezpieczeństwo (5.12 - 11.12)

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Będzie można służyć w obcych wojskach. Do uzgodnień międzyresortowych trafił 9 grudnia projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trybu udzielania obywatelom polskim zgody na służbę w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.

Nowe zasady dla ubiegających się o służbę w obcym wojsku


Czwarty holownik w służbie. W Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyła się 9 grudnia ceremonia pierwszego podniesienia bandery pomocniczych jednostek pływających na holowniku H-12 Semko. Okręt zasilił szeregi jednostek pływających 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Bandera podniesiona na H-12 Semko


Wodnik zmodernizowany. Marynarka Wojenna odebrała 10 grudnia zmodernizowany okręt szkolny ORP Wodnik - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Prace remontowe i modernizacyjne wykonała szczecińska stocznia Net Marine - Marine Power Service.

Zmodernizowany "Wodnik" powrócił do służby


Opóźnienia w dostawie samolotów VIP. Inspektorat Uzbrojenia poinformował 8 grudnia o zawarciu wartej 99 mln zł umowy z PLL LOT dotyczącej dalszego czarteru dwóch samolotów Embraer ERJ-175 w konfiguracji do przewozów HEAD i VIP w roku 2021. Decyzja związana jest z opóźnieniem dostawy dwóch samolotów Boeing737-800/BBJ2 co najmniej do marca 2021 roku.

LOT z kontraktem na przewozy VIP. Dostawa Boeingów opóźniona


Iskra pożegnana w Dęblinie. Samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra od 9 grudnia przestał oficjalnie pełnić rolę samolotu szkolnego w Siłach Zbrojnych RP. Ostatecznie zastąpiły je w tej roli M-346 Bielik.

TS-11 Iskra żegna się z lotnictwem szkolnym


Bombardowanie na granicy Egiptu. Egipskie siły powietrzne dokonały 9 grudnia uderzenia na konwój pojazdów próbujący wjechać na terytorium kraju z Libii. Zgodnie z komunikatem egipskiego resortu obrony, 21 pojazdów SUV próbowało w sposób nielegalny przekroczyć granicę. W autach transportowana była broń i amunicja.

Egipt bombarduje na granicy z Libią. 20 pojazdów zniszczonych


Włochy w coraz lepszych stosunkach z Trypolisem. Włochy zacieśniły 5 grudnia współpracę z władzami Libii ulokowanymi w Trypolisie, podkreślając potrzebę ochrony porozumień o wstrzymaniu działań zbrojnych poprzez ograniczenie prób zewnętrznych ingerencji w sprawy libijskie. Libia i Włochy mają zwiększyć współpracę w zakresie szkolenia sił zbrojnych, a także innych form współpracy wojskowej, w tym również w obrębie kwestii medycznych czy też w sprawie rozminowania. Oprócz współpracy wojskowej planowane jest zacieśnienie kooperacji w dziedzinach gospodarki, edukacji w Libii i zatrzymaniu nielegalnego przepływu imigrantów.

Włosi zacieśnią współpracę wojskową z Libią


Nie będzie Paris Air Show w 2021 roku. Dyrekcja salonu lotniczego Paris Air Show podjęła 7 grudnia decyzje o odwołaniu edycji tej imprezy, która była planowana na koniec czerwca 2021 roku. Powodem jest niepewność co do możliwości jej przeprowadzenia z uwagi na epidemię COVID-19 i związany z nią kryzys gospodarczy.

Paris Air Show odwołany


Drugi wielki kontrakt na Su-35S zrealizowany. Firma Suchoj, należąca obecnie do rosyjskiego giganta lotniczo-zbrojeniowego United Aircraft Corporation, poinformowała 7 grudnia o dostarczeniu Ministerstwu Obrony Federacji trzy myśliwce Su-35S. Zamknęło to cykl dostaw w ramach największego zamówienia złożonego na samoloty tego typu.

Największe zamówienie na Su-35S zrealizowane


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama