Polityka obronna
Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (17.04-23.04.)
Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.
Miliony na silniki do MiGów-29. 208,3 mln zł będą kosztowały naprawy silników turboodrzutowych do myśliwców MiG-29. Mają one zostać przeprowadzone w latach 2021-2023. Prace zrealizują Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., poprzez włączone do spółki od grudnia 2019 roku Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 w Warszawie, które dysponują stosownymi kompetencjami. O sprawie informowaliśmy 23 kwietnia.
208 mln na remonty silników dla MiGów-29
Offset w rękach szefa MON. Nowy podział kompetencji w MON związany jest z odejściem z MON Sebastiana Chwałka, który objął stanowisko prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale też skupieniem w rękach ministra Błaszczaka kompetencji związanych z offsetem. O zmianach informowaliśmy 22 kwietnia.
Offset, infrastruktura i polityka zbrojeniowa pod bezpośrednim nadzorem szefa MON
Amerykańskie lotnictwo w Polsce. 19 kwietnia w Poznaniu-Krzesinach i Łasku wylądowało ponad 20 myśliwców F-15 i F-16. Maszyny te uczestniczą w ćwiczeniach przerzutu lotnictwa amerykańskiego na wschodnią flankę w ramach Agile Combat Employment, czyli elastycznego zastosowania sił i środków oraz ich szybkiego rozmieszczenia w sytuacji zagrożenia.
Nowe Raki i modyfikacja. Huta Stalowa Wola modyfikuje moździerze samobieżne Rak, aby były dostosowane do nowej amunicji o donośności powyżej 10 km - informowaliśmy 21 kwietnia. Z kolei 23 kwietnia do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (CSAiU) został przekazany jeden egzemplarz 120 mm moździerza samobieżnego na podwoziu kołowym (M120K) oraz jeden egzemplarz artyleryjskiego wozu dowodzenia (AWD).
Raki modyfikowane pod nową amunicję
Rotacja w Wojsku Polskim. 19 kwietnia opublikowaliśmy artykuł przedstawiający dane na temat stanu ewidencyjnego sił zbrojnych (jeśli chodzi o żołnierzy służby zawodowej - bez uwzględnienia Terytorialnej Służby Wojskowej czy NSR) oraz liczby żołnierzy powoływanych i zwalnianych z zawodowej służby wojskowej.
Ilu żołnierzy przychodzi i odchodzi z wojska? MON ujawnia dane z dekady
Rosja rozpoczęła częściowe wycofanie wojsk z terenów blisko Ukrainy. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zdecydował 22 kwietnia o wycofaniu z ćwiczeń w rejonie granicy z Ukrainą elementów jednostek należących do Centralnego Okręgu Wojskowego, 58. Armii Południowego Okręgu Wojskowego oraz wojsk powietrzno-desantowych. W praktyce jednak przy granicy z Ukrainą mogły zostać utworzone bazy materiałowo-techniczne, pozwalające na szybki przerzut żołnierzy w wypadku, gdy taką decyzje podejmie rosyjskie kierownictwo.
Rosja wycofuje część wojsk z granicy z Ukrainą
Czechy wydalają rosyjskich dyplomatów. Władze w Pradze zdecydowały 22 kwietnia o zrównaniu liczby dyplomatów w czeskiej ambasadzie w Moskwie i rosyjskiej w Pradze, po tym jak Moskwa zdecydowała się wydalić czeskich dyplomatów w odpowiedzi na wcześniejsze wydalenie 18 Rosjan przez Czechy. Czesi podjęli jednak swoją decyzję po tym, jak ujawniono związki pomiędzy działaniami rosyjskich służb specjalnych a wybuchem w składzie amunicji w 2014 roku. Solidarność z Pragą wyraziły UE i NATO.
Czechy wydalają dziesiątki rosyjskich dyplomatów
Rosyjski desant z Morza Czarnego? Rosjanie utworzyli na Morzu Czarnym duży zespół desantowy, który oficjalnie ma pokazać siłę Rosji w odpieraniu uderzenia przeciwnika, a w rzeczywistości gotowość do zaatakowania dowolnego miejsca na Morzu Czarnym z wykorzystaniem desantu morskiego. Z powodu braku odpowiedniej ilości jednostek we Flocie Czarnomorskiej, dodatkowe okręty zostały ściągnięte z Floty Północnej, Floty Bałtyckiej i Flotylli Kaspijskiej - informowaliśmy 19 kwietnia.
Rosja: Wielka flota desantowa na Morzu Czarnym
Amerykańska obecność w Norwegii. Norwegia, która podpisała porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie uregulowania amerykańskiej aktywności wojskowej na swoim terytorium – informowaliśmy 17 kwietnia. Porozumienie między dwoma sojusznikami NATO pozwoli USA na budowę obiektów na trzech norweskich lotniskach i w jednej bazie morskiej, ale nie będzie oznaczać powstania oddzielnych amerykańskich baz
Norwegia podpisała umowę wojskową z USA
Arabowie i Izraelczycy na wspólnych ćwiczeniach. 19 kwietnia Grecji wystartowały międzynarodowe ćwiczenia „Iniochos 2021”. Bierze w nich udział kilka zaprzyjaźnionych państw w tym Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych.
Grecki rydwan z sojuszniczym wsparciem. Wystartował „Iniochos 2021”
Zaginiony okręt podwodny. 21 kwietnia indonezyjska marynarka wojenna poinformowała o zaginięciu okrętu podwodnego Nanggala, który miał zgłosić się po przeprowadzeniu ćwiczebnych strzelań torpedowych. W kolejnych dniach trwa akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowany się m.in. marynarki wojenne USA i Indii.
Indonezja utraciła łączność z okrętem podwodnym
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie