Polityka obronna

Projekt uchwały o "Tarczy Wschód" wpisany do wykazu prac rządu

Autor. kpr. Sławomir Kozioł/18 Dywizja Zmechanizowana

Jeszcze w czerwcu rząd planuje przyjąć uchwałę w sprawie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód” - wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projekt takiej uchwały znalazł się w tym wykazie w poniedziałek.

„Projektowana uchwała ustanawia program wieloletni pod nazwą Narodowy Program Odstraszania i Obrony – „Tarcza Wschód”, którego celem jest wzmocnienie systemu obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w tym przede wszystkim utworzenie kompleksowej, regionalnej infrastruktury obronnej do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO” - zaznaczono w wykazie prac rządu.

Założenia „Tarczy Wschód” premier Donald Tusk przedstawił 18 maja. Tydzień temu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister obrony Cezary Tomczyk i szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła zaprezentowali szczegóły programu.

Na „Tarczę Wschód” mają się złożyć systemy wykrywania i ostrzegania, wysunięte bazy, węzły logistyczne, umocnienia oraz systemy antydronowe mające zwiększać zdolności polskiej armii. Przemieszczenie się przeciwnikowi mają utrudnić nie tylko budowane zapory i umocnienia, ale także gęste lasy i bagna.

Czytaj też

„Mając na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację geopolityczną oraz coraz bardziej agresywną politykę Federacji Rosyjskiej, zachodzi konieczność podjęcia niezwłocznych działań zapewniających możliwość właściwego reagowania na rosnące zagrożenie w obszarze granic Polski z Rosją i Republiką Białorusi”- podkreślono w informacji na temat projektu.

Potwierdzono, że program obejmuje lata 2024-2028 i przede wszystkim dotyczy przygotowania terenu przygranicznego do obrony RP przez skupienie głównego wysiłku m.in. na: wzmocnieniu zdolności przeciwzaskoczeniowej, ograniczaniu mobilności przeciwnika, zapewnieniu mobilności dla wojsk własnych i zapewnieniu bezpieczeństwa naszych wojsk oraz ochrony ludności cywilnej.

Program zakłada prace na 700 km granicy, w tym 400 km z Białorusią. Pierwsze instalacje mają powstać w przyszłym roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028. Podawany koszt 10 mld zł obejmuje same materiały. MON zakłada, że na program uzyska dofinansowanie europejskie.

Czytaj też

„Tarcza Wschód” ma zapewnić jak najwcześniejsze wykrycie i śledzenie zagrożeń dzięki systemom wykorzystującym m.in. dane z radarów i satelitów. Zakłada się utworzenie baz i węzłów logistycznych służących przyjęciu wojsk, składowaniu sprzętu i amunicji. Walce manewrowej mają sprzyjać mosty i drogi o wymaganej nośności. Rowy, betonowe umocnienia, przygotowanie dróg i mostów do zniszczenia w razie konieczności mają utrudnić ruchy wroga. Na potrzeby obrony granicy mają zostać zaadaptowane lasy i bagna, trudne do przebycia ciężkim sprzętem. Skanalizowanie ruchu wrogich wojsk ma sprzyjać zadawaniu im jak największych strat.

Program ma być przedsięwzięciem ogólnopaństwowym. Główną rolę będzie pełnić MON, a za opracowanie projektu będzie odpowiadał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Z kolei MSWiA będzie odpowiadać za ochronę ludności i bezpośrednie bezpieczeństwo granicy, Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie koordynować działania państwowych firm zbrojeniowych zaangażowanych w projekt, resort infrastruktury będzie odpowiadać za infrastrukturę transportową, w program włączy się także Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przedstawiciele tych instytucji będą współpracowali w ramach zespołu międzyresortowego, który będzie koordynował prace.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów w wykazie określono na drugi kwartał tego roku.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. Chyżwar

    To se chłopaki zakonotujcie, że Polska nabyła 300 Cougarów. Te pancerki są nieco kłopotliwe podczas prawdziwej wojny na naszym TDW, ale zostały zaprojektowane do tego, co dzieje się na granicy. Trzeba kolejnej tragedii, żeby się tam pojawiły?

  2. szczebelek

    Mam pytanie dlaczego pracują nad uchwałą sejmu zamiast ustawą w końcu uchwała to tylko opinia sejmu 🤣🤣🤣 To już 10 mld złotych nie jest na całość tylko na materiały, więc stara metoda wróciła wy tam wybudujcie fortyfikacje tak jak kiedyś autostrady, ale na paliwo do ciężkiego sprzętu i pensje wyciągnijcie z własnej kieszeni.

    1. MiP

      Wybudują fortyfikacje jak Morawiecki budował swój prom w stoczni Szczecińskiej który dzisiaj dumnie pływa po morzach i oceanach 🤣🤣

    2. Podszeregowy

      Kto wie. Dla tego rządu hierarchia aktów prawnych nie istnieje. W oparciu o uchwałę sejmu, a wbrew prawu wynikającemu z uchwalonych przez parlament ustaw, podpisanych następnie przez Prezydenta RP i ogłoszonychcw Monitorze Polskim, przejęto TVP.