Reklama

Polityka obronna

Prezydent Erdogan: zdecydowaliśmy o rozpoczęciu ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO

Fot. Recep Tayyip Erdoğan/Twitter

Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu w parlamencie Turcji procesu ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO - powiedział w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, komentując przeprowadzoną w Ankarze rozmowę z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Erdogan podkreślił, że "Finlandia podjęła konkretne działania mające doprowadzić do wypełnienia złożonych wcześniej przez Helsinki obietnic". "NATO będzie silniejsze, gdy Finlandia zasili szeregi sojuszu" - dodał turecki prezydent.

Zaznaczył, że ma nadzieję, że wniosek Finlandii zostanie w Turcji ratyfikowany przed zaplanowanymi na 14 maja wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.

Czytaj też

Komentując rozpatrywanie wniosku szwedzkiego, Erdogan powiedział, że "rozmowy ze Sztokholmem będą kontynuowane na bazie zasad Sojuszu i naszego podejścia do walki z terroryzmem". "Wysłaliśmy Szwecji listę 120 terrorystów i żaden z nich nie został poddany ekstradycji" - podkreślił prezydent Turcji.

"To z całą pewnością bardzo ważna wiadomość dla całej Finlandii" - powiedział fiński prezydent, dziękując za ogłoszoną przez Erdogana decyzję. Dodał jednocześnie, że "członkostwo Finlandii w NATO nie będzie pełne bez Szwecji".

Czytaj też

Finlandia i Szwecja zaczęły formalnie ubiegać się o członkostwo w NATO w maju ubiegłego roku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Dotychczas spośród 30 członków sojuszu jedynie Turcja i Węgry nie przeprowadziły wymaganej ratyfikacji akcesji obu tych państw.

Źródło:
PAP

Komentarze