Reklama

Geopolityka

Turcja zgodzi się na akcesję Finlandii do NATO w kwietniu?

Fot. Unsplash

Parlament Turcji "z dużym prawdopodobieństwem" ratyfikuje akcesję Finlandii do NATO do połowy kwietnia - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na źródła w Ankarze. Według tych źródeł, ratyfikacja wniosku Szwecji nastąpi później ze względu na spór dotyczący kurdyjskich uchodźców w tym kraju.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Finlandia i Szwecja zaczęły się ubiegać o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim w tym samym czasie, po ataku Rosji na Ukrainę. Jednak Turcja uzależnia zgodę na członkostwo Szwecji od postawy Sztokholmu wobec Kurdów i dysydenckich wobec rządu w Ankarze organizacji, a toczone od dłuższego czasu rozmowy między oboma krajami nie przyniosły dotąd znaczących postępów.

Czytaj też

"Nie byłoby błędem powiedzieć, że rozmowy akcesyjne (z Finlandią) będą prowadzone w innym czasie niż ze Szwecją" - powiedział agencji Reutera jeden z tureckich urzędników.

Czytaj też

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto ma odwiedzić Turcję w czwartek i piątek, aby spotkać się z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem. Według Reutera może wtedy zostać ogłoszona zgoda Turcji na wejście Finlandii do NATO.

Czytaj też

Przystąpienie do NATO wymaga ratyfikacji wniosków przez parlamenty wszystkich 30 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Turcja i Węgry są jedynymi krajami NATO, których parlamenty nie ratyfikowały jeszcze wniosków Finlandii i Szwecji.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. bmc3i

    Ta, a węgierskie bratanki mialy zaakceptować w marcu. I juz poinformowali ze do tego nie dojdzie.