Reklama

Geopolityka

Turcja zgadza się na zatwierdzanie Finlandii do NATO. Co ze Szwecją?

Autor. kremlin.ru

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasugerował w niedzielę, że Ankara może zatwierdzić kandydaturę Finlandii do NATO, nie robiąc tego samego dla Szwecji, poinformowała AFP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„W razie potrzeby możemy przekazać inny niż Szwecji komunikat Finlandii dotyczący wstąpienia do NATO. Taki ruch zszokowałby Szwecję" – powiedział szef tureckiego państwa w odpowiedzi na pytanie o kandydaturę dwóch krajów nordyckich do NATO podczas telewizyjnego spotkanie z młodzieżą. Dodał jednocześnie, że Finlandia "nie powinna popełnić tego samego błędu" co Szwecja.

Czytaj też

Szwecja i Finlandia wspólnie złożyły wniosek akcesyjny do NATO, który został zaakceptowany przez 25 państw-członków paktu, ale wciąż brakuje zgody Turcji i Węgier.

Reklama

Czytaj też

"Przedłożyliśmy Szwecji listę 120 osób, które powinny zostać przekazane Turcji", powiedział Erdogan, dodając: "musicie dokonać ekstradycji tych terrorystów, abyście mogli wejść do NATO".

Czytaj też

Ankara wstrzymała na czas nieokreślony trójstronne rozmowy ze Szwecją i Finlandią w reakcji na protesty przeciwko polityce prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Sztokholmie. Uczestniczyło w nich kilkuset Kurdów i przedstawicieli lewicowych organizacji. Rasmus Paludan, duńsko-szwedzki aktywista i założyciel antymuzułmańskiej duńskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia), spalił w piątek Koran przed ambasadą Turcji, co szczególnie uraziło Ankarę.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Piotr Glownia

  Po co komu Szwecja w NATO potrzebna? Skorumpowanym sprzedawczykom? Poza Gotlandią nic do NATO nie wnosi. Kraj powierzchni Francji, a ledwo obronią swoją stolicę i jakąś wysepkę Bałtyku. Zimny, egoistyczny i rasistowski ludek postąpi jak za 2 Wojny Światowej. Obsypie rudą żelaza problem, a nie potrzebującego pomocy. Sojusze ze Szwecją to jak sojusze z Niemcami w 1938, zawsze znajdzie się jakiś w Polsce z takimi niewyparzonymi pomysłami. Psami takich Polaków tylko gonić. Finlandia zapewniła sobie siłę zbrojną do własnej obrony i nie jest obciążeniem dla sojuszu NATO. Wejście Finlandii do NATO winno być "no brainer". Bym się uspokoił więc z tą sprzedażą łączoną, najgorszym wynalazkiem PRL:u.

  1. kukurydza

   Gadaj se dalej Wania. Rozumiem że rozpacz po piętach gryzie, co, mało efektywne trolle wywożą z Olgino prosto na front?

  2. Piotr Glownia

   @kukurydza. Polska jest w NATO dla nuklearnego parasola, a nie aby Polacy umierali za następnych zimnych, egoistycznych i rasistowskich Germanów, jak ty. Prawdziwy Polak by nigdy nie był za sojuszem ze Szwecją. W Polsce zawsze była jakaś wesz, która w 1938 roku, a nawet we wrześniu 1939 pragnęła ginąć za Niemców, a nie za Polaków. Polskość tobie nienormalność, nie? A to, że Szwecja, jak Niemcy, Austria i Szwajcaria nic nie wnoszą do obronności Polski, to zupełnie nie ma dla ciebie żadnego znaczenia. Nawet Jezus miał wśród uczniów Judasza, a my Polacy jesteśmy w NATO dla parasola nuklearnego USA, a nie po to by pieścić twoją chorą germanofilię. Większość Narodu Polskiego nie ma ŻADNEGO powodu kochać twoich pieszczoszków.

 2. easyrider

  Brać co możliwe. Niech Turcja ratyfikuje i łykać Finlandię. A Szwecja? Gdyby mieli olej w głowach jak ich przodkowie, którzy zbudowali im ciężką pracą dostatek, to oddaliby nie tylko tych 120 ale całą resztę. Chyba jakieś półtora miliona. To tak w pakiecie. Co do sztuki.

  1. kukurydza

   I jeszcze podziękowali za przysługę.

Reklama