Prezydenci USA i Polski na szczycie NATO

14 czerwca 2021, 12:00
210614c-035_rdax_775x517
Fot. nato.int
Reklama

Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, to święte zobowiązanie – zadeklarował w poniedziałek prezydent USA Joe Biden przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu w Brukseli. Z kolei Prezydent Andrzej Duda oświadczył – „Oczekuję, że będziemy wzmacniać bezpieczeństwo na wschodniej flance, cieszę się, że Polska zostanie państwem ramowym Eurokorpusu”.

„Mówiłem to przez całą moją karierę (...): art. 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego), to święte zobowiązanie. Ciągle przypominam Amerykanom, że kiedy Ameryka została zaatakowana po raz pierwszy od II wojny światowej, NATO stanęło na wysokości zadania. Honorowało art. 5. Chcę, żeby cała Europa wiedziała, że Stany Zjednoczone są tutaj” – oznajmił Biden.

Artykuł piąty mówi o tym, że każdy atak na któregoś z członków Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same.

Prezydent Biden podkreślił też, że NATO ma "krytyczne znaczenie" dla interesów USA.

„Gdyby nie istniało, to należałoby je wymyślić. Pozwala ono Ameryce prowadzić politykę na całym świecie w sposób, który w innym wypadku nie byłby możliwy” – powiedział.

Z zadowoleniem przypomniał również decyzję szczytu NATO z Newport z 2014 roku, kiedy państwa Sojuszu zobowiązały się, że w ciągu 10 lat podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie.

Według statystyk opublikowanych w piątek 10 z 30 krajów NATO wyda w 2021 r. ponad 2 proc. swojego PKB na ten cel. Największy odsetek PKB przeznaczy Grecja - 3,82 proc.

USA w tej kategorii znajdą się na drugim miejscu - 3,52 proc.

Polska wyda na obronność w 2021 r. 2,10 proc. PKB, wyprzedzając m.in. Niemcy (1,53 proc.), Francję (2,01 proc.), Włochy (1,41 proc.), Hiszpanię (1,02 proc.) i Kanadę (1,39 proc.).

Reklama
Reklama

Andrzej Duda na szczycie NATO powiedział z kolei – „Bardzo się cieszę z projektu deklaracji końcowej, nad którym pracowano w ostatnim czasie. Zawiera on kilka bardzo ważnych dla Polski stwierdzeń. Mam nadzieje, że zostanie zaakceptowany przez przywódców państw i rządów w takiej postaci, w jakiej został wynegocjowany”.

Dodał, że oczekuje, „że rzecz jasna będziemy wzmacniać bezpieczeństwo na wschodniej flance”, przy zachowaniu zasady NATO 360 stopni – utrzymywania gotowości Sojuszu do działań na wszystkich kierunkach i odpowiedzi na różnego typu wyzwania.

„Dlatego cieszymy się bardzo, że zostaniemy państwem ramowym Eurokoprusu, ale Eurokorpusu, który także stanowi element NATO i ściśle współdziała z NATO. To jest ochrona różnych interesów bezpieczeństwa, nie tylko na wschodzie, ale także choćby na południu” – zauważył.

„Bardzo ważne jest to, byśmy trzymali kwestie bezpieczeństwa na wschodniej flance wysoko i ten trend udaje się utrzymać nadal, aby potencjał Sojuszu przede wszystkim poprzez obecność wojskową zwiększał się” – powiedział prezydent Duda.

Wyraził nadzieję, że zostanie poruszony także temat wzmacniania obecności wojskowej Sojuszu na wschodniej flance.

Polska była dotychczas państwem stowarzyszonym Eurokorpusu – związku taktycznego przeznaczonego do operacji na rzecz UE i NATO.

Głos zabrał także premier Holandii Mark Rutte. Jak cytuje Reuters, powiedział, że bez transatlantyckiego sojuszu obronnego ochrona Holandii byłaby „prawie niemożliwa”.

Na rozpoczynającym się w poniedziałek jednodniowym spotkaniu przywódców krajów NATO w Brukseli Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszyć będzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym tematem rozmów będzie inicjatywa "NATO 2030", mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
rechot czili pepers
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:59

No, udał Wam się ten tytuł ;)))

Krzys
wtorek, 15 czerwca 2021, 07:16

A. Duda powiedział: (....). Niestety z trzeciego rzędu jako reprezentant nieliczącego się w kręgach decyzyjnych państwa. Efekt działań naszych odpowiedzialnych (inaczej) przedstawicieli.

tut
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:52

Dostał reprymendę za drony z Turcji i podróż Rau do Chin?

Gość
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 21:05

Traktat Budapesztański z 1994 roku w którym: USA , WB i Rosja gwarantowały bezpieczeństwo i nienaruszalność granic Ukrainy w zamian za oddanie rakiet jądrowych , był papierem mniej wartym. Nie przykładał bym wielkiej wagi do zapewnień USA ,tym bardziej że mieliśmy nie dawno przykład z NS-2

Bever
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:00

A kto zapłaci za ten korpus, jego pobyt i wszystkie koszty. Zapewne zostaliśmy wytypowani przez sojuszników do tej zaszczytnej misji. Decyzję o aktywacji korpusu w razie napadu na nas będą podejmować inni zgodnie z Artykułem 5 Traktatu paktu NATO.

GRZECHOTKA
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:58

Wyjaśniam...Artykuł 5 Traktatu mówi o tym, że każdy atak na któregoś z członków Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same, dalsza część artykułu mówi że państwa NATO wolą swych czynników decyzyjnych ( rząd ,parlament itp ) zgodnie z procedowaniem podejmują decyzje co dalej i w zależności od kraju podjęcie / lub wyrażenie swojego głosu może to trwać od dwóch tygodni do nawet trzech miesięcy i nie musi to być wsparcie wojskowe ale np wyrażenie głębokiego sprzeciwu i nałożenie embarga na intruza lub użyczenie swojego uzbrojenia (zazwyczaj jest to koszt 3 razy większy niż zakup uzbrojenia w czasie pokoju) ...przypominam Polska w czasie tzw gier wojennych została wyzerowana w ciągu 5dni .,.więc kwestia sojuszu jest taka jak sojusze Polski w 1939 ,podobno historia się nie powtarza ale na pewno rymuje według określonych cykli

wtorek, 15 czerwca 2021, 07:13

Polscy politycy cierpią z wielu kognitywnych urazów i trudno im sobie wyobrazić pewne sprawy które inne kraje biorą za oczywiste. Jst naprawdę przykro słuchać słowa o tym że polska będzie pracować uparcie nad zwiększeniem wojsk nato w Polsce. Przecież już było oczywiste że nie będzie stałej obecności ani więcej niż brygada czy dwie.

Yh
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 22:10

Chciałbyś, jak jesteś taki pewny to atakujcie zobaczymy co bedzie, na razie wody na Krymie dalej nie ma a wam się marzy rosyjska flaga na kapitolu...

Xcy
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:48

Mało tego, budując realne siły zbrojne moglibyśmy zbudować własną strefę wpływów. Wiem, wiem abstrakcja w naszych realiach a cóż, do czegoś trzeba dążyć. (Abstrahując od tego, że naprawdę nadchodzą burzliwe czasy na świecie, a my jesteśmy gotowi jak w 39r. I nie mam tu na myśli tylko wojska ale i decyzje polityków.) Trzymam kciuki.

Wawiak
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:26

Nasze wydatki na wojsko niewiele ponoć odbiegają od tureckich. Rożnicę widać za to w efektach, choć i tak w porównaniu z 2015 pewne rzeczy drgnęły.

xXx
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:16

Co? Co takiego drgnęło? Wszystki sensowne programy rozpoczęto przed 2015r. Jaki to program rozpoczęto po 2015r. No chyba, że bierzemy zakupy z półki, ale i tu nic mądrego nie wymyślono po 2015r.

darude
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 14:46

USA zostało zaatakowane 11 września 2001 roku i w ramach tego otrzymało pomoc w walce z Talibami w Afganistanie. A następnie całe NATO i USA przegrało wojnę w Afganistanie...

Herr Wolf
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:50

Zostało zaatakowane przez własne służby

Ghu
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 22:11

Macie wodę na Krymie czy dalej trzeba zaiwaniać z wiaderkami?

wyborca Bidena
sobota, 19 czerwca 2021, 12:23

To Krym jest rosyjski?

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:06

Afganistan ma to do siebie, że tam każdy odpuszcza sobie prędzej, czy później od Aleksandra Macedońskiego począwszy.

Lolo
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:48

Ale teraz mają słabszego przeciwnika i jest szansa że dadzą radę przy wydatnej pomocy szczególnie naszego państwa które realizuje wszystkie plany

Er
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:05

Wcześniej poległa rosja

qwert
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 21:45

I nauczona doświadczeniem, nie pcha się w takie awantury

Wawiak
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:27

Doprawdy? A Syria i Libia?

Tweets Defence24