Biden odwiedzi Europę. Celem "ożywienie relacji transatlantyckich"

4 czerwca 2021, 08:20
49331527821_08bccbbe23_c
Fot. Phil Roeder/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Prezydent USA Joe Biden uda się w czerwcu do Wielkiej Brytanii, Belgii i Szwajcarii. To jego pierwsza podróż zagraniczna, która ma uwydatnić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w odbudowę sojuszy i ożywienie relacji transatlantyckich – oznajmiła w czwartek sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki.

„Pierwsza dama Jill Biden dołączy do prezydenta podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Podróż podkreśli zaangażowanie Ameryki w odbudowę naszych sojuszy, ożywienie relacji transatlantyckich i ścisłą współpracę z naszymi sojusznikami i wielostronnymi partnerami, aby sprostać globalnym wyzwaniom i lepiej zabezpieczyć interesy Ameryki” – zaznaczyła Psaki.

Wyszczególniła, że Biden spotka się 10 czerwca z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, a 11 i 12 weźmie udział w szczycie G7 w Kornwalii. „Wzmocni to nasze zaangażowanie na rzecz multilateralizmu (...) realizacji kluczowych priorytetów polityki amerykańskiej w zakresie zdrowia publicznego, ożywienia gospodarczego i zmian klimatycznych, a także zademonstruje solidarność i wspólne wartości największych demokracji” – oceniła rzeczniczka.

13 czerwca prezydent przeprowadzi dwustronne spotkania z przywódcami G7, a wraz z żoną spotka się z brytyjską królową Elżbietą II.

W Brukseli 14 czerwca amerykański przywódca weźmie udział w szczycie NATO. „Prezydent Biden potwierdzi zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz NATO, bezpieczeństwa transatlantyckiego i obrony kolektywnej” – powiedziała Psaki.

15 czerwca w Brukseli Biden weźmie udział w szczycie USA-UE. „Podkreśli (to) nasze zaangażowanie w silne partnerstwo transatlantyckie oparte na wspólnych interesach i wartościach” – wyjaśniła rzeczniczka.

Powiadomiła także, że w Genewie zaplanowano 16 czerwca m.in. dwustronny szczyt Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Qaz
sobota, 5 czerwca 2021, 08:37

W żadnym wypadku nie powinniśmy ufać w sojusz z USA naiwna wiara w sojusze zgubiła Polskę.

Wojtek
piątek, 4 czerwca 2021, 17:07

Pewnie celem następnej wizyty będzie Luxemburg i San-Marino. Gratulacje dla dziadka z demencją i rozeznanego w tematyce europejskiej gabinetowi.

grzesiek
piątek, 4 czerwca 2021, 15:13

Znając media, które są w Polsce i jak działają to przez 24 godziny na dobę będą biadolić że to wina PIS, że Bidon nie odwiedzi Polski. Prym będzie wiódł Sikorski z Tuskiem na niemieckim Onecie.

zaq
piątek, 4 czerwca 2021, 13:05

USA nie mają sojuszników oni mają wyłącznie interesy, o czym przekonali się niedawno Kurdowie w Syrii, my w Jałcie, a naiwna wiara w zapewnienia USA o integralności granic Ukrainy w zamian za pozbycie się broni atomowej po ZSRR doprowadziła do wojny na wschodzie Ukrainy, ostatnio odstąpienie od sankcji ws. NS2. Taki to z nich sojusznik.

Meska
piątek, 4 czerwca 2021, 12:16

To jest najważniejsze dla Demokratów. Najbogatsze kraje europejskie, elity europejskie. Kolejny wskaźnik dla polskiego rządu że z tą administracja nic nie ugrają. Trzeba szukać korzyści gdzie indziej.

Ręce opadają
piątek, 4 czerwca 2021, 11:56

Najpierw postawił całą Europę Środkowo - Wschodnią pod ścianą, a teraz będzie ożywiał relacje transatlantyckie. Tylko pytanie z kim, bo chyba wyłącznie z Niemcami i Rosją!

Trzcinq wyjaśnia
piątek, 4 czerwca 2021, 10:42

Niech już w Europie USA nie mataczy bo im więcej ich tu tym problemów na starym kontynencie jakby przybywało.

Rozkaz NKWD 00485
sobota, 5 czerwca 2021, 02:19

A jakoś śpię spokojnie i nie boję się że mnie ktoś znowu zechce wyzwalać jak na Białorusi.

Tweets Defence24