Reklama

Polityka obronna

Premier o zamiarze przystąpienia do europejskiej tarczy antyrakietowej

Fot. MBDA.
Fot. MBDA.

Europa powinna szybciej niż dotychczas budować system obrony powietrznej – powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premier Danii Mette Frederiksen. Dodał, że Polska zamierza włączyć się we wspólny europejski – i zgodny w planami NATO – projekt.

Reklama

Po spotkaniu w Warszawie z szefową duńskiego rządu Tusk poinformował, że jednym z tematów była budowa europejskiej tarczy antyrakietowej. Przypomniał, że m.in. Dania, Niemcy i Wielka Brytania „współpracują w Unii Europejskiej nad europejskim – i oczywiście natowskim – systemem obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej”.

Reklama

„Ostatni atak Iranu na Izrael potwierdził jeszcze raz, jak ważne jest posiadanie tego typu instalacji. Nie ma żadnego powodu, żeby Europa była pozbawiona skutecznej tarczy antyrakietowej, antydronowej” – dodał.

Podkreślił, że „Europa jest też w strefie zagrożenia”. „Cieszę się, że pani premier pozytywnie zareagowała na moją intencję, aby Polska dołączyła do projektu w Europie, który będzie budował skutecznie - i powinien budować o wiele szybciej niż do tej pory - kopułę chroniącą nasze niebo przed ewentualnymi atakami” – dodał.

Reklama

Czytaj też

Frederiksen mówiła o potrzebie większej aktywności UE w sprawach bezpieczeństwa i koniecznym wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej. „Często się zgadzamy, a dzisiaj zgodziliśmy się, że UE powinna robić więcej w dziedzinie bezpieczeństwa, wzmacniać NATO, tak aby Putin nie mógł zmieniać granic Europy siłą” – powiedziała.

Nazwała Polskę „czołowym krajem w budowaniu europejskiej obronności Europy”. „Jesteście dla nas modelem do naśladowania, bierzecie odpowiedzialność za bezpieczeństwo, od pierwszych dni tej strasznej wojny wspieracie Ukrainę”. „Widzimy, że wzrasta liczba uderzeń z powietrza na Ukrainę, zarówno na cele wojskowe jak i cywilne, infrastrukturę. Musimy wspierać Ukrainę w obronie powietrznej” – powiedziała. Podkreśliła, że w ślad za Niemcami, które „już zareagowały”, zapowiadając niezwłoczne przekazanie czwartej baterii Patriot, „powinny iść kolejne dostawy”, a Ukraina musi też otrzymywać więcej amunicji.

Czytaj też

Tusk zapewnił, że Polsk i Dania, które będą w przyszłym roku sprawować prezydencję w UE, staną „na straży jednoznaczności Unii Europejskiej w ocenie zdarzeń na wschodzie”, dbając o „jednolite, jasne, uczciwe” stanowisko w sprawie Ukrainy. „Będziemy wśród tych, którzy pomagają i mobilizują innych do pomocy Ukrainie. Oba kraje wykluczają inny scenariusz niż ten, dzięki któremu Ukraina utrzyma swoją integralność, niepodległość” – powiedział Tusk. Frederiksen nazwała Polskę „czołowym krajem w budowaniu europejskiej obronności Europy”.

Czytaj też

Zainicjowany przez Niemcy projekt ESSI (European Sky Shield Initiative) zakłada wspólną budowę wielowarstwowego systemu obrony powietrznej. List intencyjny w sprawie europejskiej tarczy podpisali w październiku 2022  ministrowie obrony 14 państw NATO i wówczas jeszcze partnerskiej Finlandii, w ubiegłym roku do ESSI dołączyły kolejne kraje. Protokół ustaleń podpisało jesienią ub. r. 10 krajów, obecnie inicjatywa liczy 12 państw, wśród nich jest neutralna Szwajcaria, która przystąpiła do ESSI przed kilkoma dniami. Do projektu nie włączyły się dotychczas Włochy ani Francja.

Gdy projekt był inicjowany, będąca wówczas w opozycji Koalicja Obywatelska zapowiadała przystąpienie do ESSI po dojściu do władzy. PiS stało na stanowisku, że nie warto tego robić, ponieważ Polska zbudowała własny, bardziej zaawansowany system, a efekty europejskiej inicjatywy są niepewne. Prezydent Andrzej Duda komentując we wtorek deklarację Tuska określił europejską tarczę jako „biznesowy projekt niemiecki, relatywnie nowy w stosunku do tego, co my zaczęliśmy budować” i „zupełnie odmienny” niż polski system wielowarstwowej obrony powietrznej.

Reklama

Komentarze (14)

  1. Furlong

    To było do przewidzenia, czekam jeszcze na zakup a400m i Eurofightera bo musimy być europejscy. Mamy już bazę w Redzikowie gdyby nam się mimo tego zachcialo iść w to dalej to amerykański Thaad byłby spięty z resztą tego co kupujemy poprzez ibcs w przeciwieństwie do izraelskiej Strzały.

    1. Davien3

      Furlong a od kiedy w Redzikowie są jakies baterie THAAD?? I dla twojej wiedzy to nie my decydujemy co będzie zintegrowane z IBCS ale USA.

    2. Seb66

      Davien! Jak ty to robisz, że komentujesz to, co NIE zostało powiedziane? Furlong WYRAŹNIE napisał "GDYBY nam się mimo tego zachciało iść w to DALEJ..." a NIE, że MAMY w Redzikowie THAAD! Jakiś kłopot ze zrozumieniem magicznych słów "gdyby" oraz "dalej" ?? Dla mnie jest jasne, że GDYBYŚMY chcieli DALEJ się rozwijać - MIMO posiadania REDZIKOWA to - dalszym krokiem w rozwoju TEGO CO KUPUJEMY byłby - nie ARROW czy coś innego tylko - spięty THAAD !! Cieszę się że... pomogłem!

    3. Davien3

      Seb czego nie zrozumiałes ze zdania:" Furlong a od kiedy w Redzikowie są jakies baterie THAAD?? I dla twojej wiedzy to nie my decydujemy co będzie zintegrowane z IBCS ale USA." Bo chyba wszystkiego skoro piszesz takie farmazony.

  2. KrystianDT

    Czy ten niemiecki system będzie sieciocentryczny? Czy będą Cammy czy Irys T? Czy będzie zarządzany z Berlina czy Warszawy?

    1. Granat

      Ma się składać z IRIS-T, Patriot i Arrow3. Myślę że będzie zarządzany przez NATO.

    2. Davien3

      Granat Taak i Anglicy ot tak sobie zrezygnują z CAMM dla podobnych klasa IRIS-T Bo jakbys nie wiedział to UK też jest w ESSI

    3. Granat

      Możliwe że CAMM będzie też używany, w Wiki napisane że głównie IRIS-T. Kraje które już posidają CAMM będą je używały, pozostałe kupią sobie IRIS-T.

  3. LMed

    No cóż, o unifikacje systemu aż się prosi koledzy.

    1. Davien3

      Lmed Ale jaka unifikacje?? Polska wybrała Patrioty i CAMM więc zadnej unifikacji nie będzie I dobrze bo IRIS-T SLM nie są lepsze od CAMM-ER a Patrioty bija na głowę SAMP/T

    2. LMed

      Unifikacja systemów nie oznacza unifikacji efektorów kolego Davien przecież.

    3. Davien3

      LMed a jak sobie wyobrażasz strzelanie CAMM z wyrzutni IRIS-T czy Patriotami z SAMP/T i odwrotnie? Bo jest jeden tylko system w miarę uniwersalny a jest on produkcji noirwesko-amerykańskiej i nazywa sie NASAMS Nawet jeśli mówisz o IBCS to i tak masztu zintegrowane CAMM i patrioty nie IRIS-T, Arrow itp.

  4. DDR

    Czytaj za 20 lat wyjdzie kolejna aberracja na miarę unijnych możliwości koniecznie zielona

  5. szczebelek

    Niemcy mają uzyskać zgodę na IBCS natomiast Polska i zakupione przez nią wyrzutnie oraz samoloty mają zrobić to samo co sojusznicy Izraela podczas ataku Iranu czyli zestrzelić znaczną część rakiet i dronów lecących na Berlin w przypadku odwrotnym Niemcy będą pucować Arrowa i swoje samoloty.🤣🤣🤣 O tu chodzi...

    1. Davien3

      szczebelek jak nie było zgody rządu PiS by nasze radary podawały dane dla niemieckich Arrowów to niby jak maja strzelac do rakiet lecacych nad Polska? I czym Polska ma zestrzeliwac te Iskandery czy inne balistyczne lecace na Niemcy jak nie mamy takiego zasięgu?? Ech ty jak cos palniesz.....

  6. pawelv

    Europejski ( Niemiecki )system jest nastawiony głównie na obronę Niemiec i z założenia ma być nadzorowany przez Niemcy . NATO ma tu być drugorzędne i tylko łaskawie dopuszczone przez Niemców . System ma się składać głównie z elementów obrony przed rakietami dużego i średniego zasięgu ( czyli tymi które najbardziej zagrażałyby Niemcom i europie zachodniej ) . Elementy obrony przed pociskami i innymi zagrożeniami ,krótkiego zasięgu były by realizowane w terminie póżniejszym , co dla nas jest nie do przyjęcia gdyż my będziemy się mierzyć również z takimi zagrożeniami. .Słowa premiera można odczytać jako rezygnację z dalszego realizowania polskiego projektu na rzecz projektu europejskiego ( Niemieckiego ) gdyż raczej nie będziemy finansować dwóch projektów jednocześnie., a do finansowania eurotarczy trzeba się będzie dorzucić i przyjąć to co zaproponują Niemcy .

  7. Kajko

    Ktoś naprawdę jest tym zdziwiony, wszystko układa się w całość, tak właśnie miało być, obecny rząd i premier spłacają właśnie swój dług, za wieloletnią pomoc polityczną Berlina. To jawne działanie na szkodę Polski, jest to przygotowanie gruntu pod likwidację naszej tarczy antyrakietowej, która jest już w fazie realizacji, która miała być częściowo produkowana w Polsce, z korzyścią dla naszego rozwoju przemysłu i bezpieczeństwa, na rzecz niemieckiej tarczy, która nie wiadomo czym dokładnie jest i kiedy powstanie, pamiętacie MEADS? To nie jest żadna "europejska tarcza, ponieważ takie kraje jak Francja, Hiszpania, Włochy nie biorą w niej udziału, powiedzmy to wprost, to nie niemiecka tarcza, ten obecny rząd, zostanie kiedyś z tego rozliczony, ponieważ są to zbyt poważne sprawy, tutaj chodzi o bezpieczeństwo Polski!

  8. Takijeden

    Słuszna decyzja i tyle. Dodatkowe piętro OPL na pewno nam nie zaszkodzi.

    1. Kajko

      Co w tym jest słusznego, rezygnacja z naszej tarczy, korzyści i produkcji dla polskiego przemysłu, na rzecz niemieckiej tarczy i ich interesów. Co to za głupi argument z tym najwyższym piętrem, możemy mieć najwyższe piętro, bez wasalizacji ze strony sąsiada.

  9. user_1050711

    Zamiast większego zapasu efektorów, pan premier przekonuje nas do zbudowania konieczności większej liczby łańcuchów logistycznych.

  10. Uśmiechnięty Albert

    No to po tarczy. Wszystkie programy do kosza.

    1. Takijeden

      Bzdura. Skąd niby takie wnioski?

  11. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    To by oznaczało unieważnienie zamówień na Patrioty. Jakoś mi się nie wydaje, by USA pozwoliły nam na to. Zapewne jeśli będzie trzeba prędzej zmienią rząd w Polsce, niż dopuszczą do tego by kasa im uciekła, a dodatkowo ich najnowsze know - how poznali za darmo Niemieccy przemysłowcy. A na integracje IBCS z systemem europejskim pewnie też się nie zgodzą, bo to murowany przepis na utratę kolejnych, potencjalnych nabywców nowych systemów Patriot. Był już raz niemiecki system MEADS i jakoś nie wyszedł.

    1. szczebelek

      Przecież Niemcy też mają być wpięte w IBCS

    2. Takijeden

      Wcale nie, bo Patrioty też mogą być wpięte w system. Przecież Niemcy też zamawiają nowe Patrioty, by zastąpić to, co dali Ukrainie.

  12. Wuc Naczelny

    To jest przykrywka żeby ograniczyć wdrażanie IBCS.

  13. Ależ

    Polskie to mogą być drewniane palety albo meble natomiast SYSTEM PLOT tylko EUROPEJSKI

  14. KrzysiekS

    W tej wypowiedzi brakuje mi konkretów. Pytanie czy ten "Nowy Projekt Europejskiej Tarczy" nie zabierze pieniędzy z Polskiego systemu OPL. O ile można się zgodzić na przekazywanie znacznej ilości danych z Polskiego Systemu OPL (dodam przyszłego) do tej "Tarczy Niemiec". To jeżeli jednak odbędzie się to jakimkolwiek kosztem Polskiego Systemu OPL to już działanie na szkodę Polski.

    1. Edmund

      @KrzysiekS możesz być pewny, że na przyłączeniu Polski do tej inicjatywy Niemcy nie stracą. O Polsce nie możemy już tego powiedzieć. Polski Premier deklaruje przystąpienie do czegoś, czego jeszcze nie ma. Ta europejska tarcza osiągnie jak dobrze pójdzie poziom tego co już dzisiaj ma Polska - za wiele lat. Na razie zachodnia Europa w większości nie spełnia wymogu 2% wydatków na armie i bez tarczy europejskiej.

    2. Dudley

      Przecież dla Polski nic w rzeczywistości się nie zmienia. Nie kupimy innych systemów plot jak te które już zamierzamy kupić. Tu bardziej chodzi o integrację tych które, już są w jeden współdziałający system. A te które będą kupowane by były jak najbardziej zgodne, by ich integracją nie powodowała dodatkowych problemów technicznych i finansowych. Z oczywistych względów, niemiecki system będzie najbardziej pożądany 😁. Ale będzie też nastręczał najmniej problemów, bo nie będzie żadnych kosztów,wiązanych z integracją. A wraz ze wzrostem ilości użytkowników cena systemu będzie spadała, rakiet tym bardziej. A sam system będzie coraz bardziej wydajny z lepszą perspektywą na modernizację.

    3. Jaberwak

      Co na razie mamy z naszego systemu OPL? (aktualnie na wyposażeniu). Chyba tylko mamy na razie w miarę dobrze rozwiniętą obronę do 5km - głównie PIorunami.

Reklama