Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejna niemiecka bateria Patriot w drodze na Ukrainę

Niemiecki przeciwlotniczy zestaw rakietowy MIM-104 Patriot.
Niemiecki przeciwlotniczy zestaw rakietowy MIM-104 Patriot.
Autor. Bundeswehr / Flickr

Niemcy zdecydowały się dostarczyć Ukrainie kolejną baterię systemu Patriot. Bateria pochodząca z zapasów Bundeswehry, zostanie przekazana „niezwłocznie”.

Boris Pistorius zaznaczył, że działania wojsk rosyjskich zagrażają nie tylko bezpieczeństwu obywateli Ukrainy, ale także destabilizują funkcjonowanie ważnych obiektów przemysłowych oraz infrastruktury krytycznej. Niemiecki minister obrony podkreślił, że Niemcy są zobowiązane do dalszego wsparcia Ukrainy, biorąc pod uwagę także własną gotowość operacyjną.

"Rosyjski terror wobec ukraińskich miast i infrastruktury kraju powoduje niezmierzone cierpienia. (...) Z naszym wsparciem dla Ukrainy idziemy tak daleko, jak to możliwe, mając na uwadze naszą gotowość operacyjną"
Boris Pistorius
Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskki podziękował za dostarczenie dodatkowego systemu obrony powietrznej oraz podkreślił ciągłą potrzebę wzmacniania obronności Ukrainy. „Jestem wdzięczny kanclerzowi za decyzję o dostawie dla Ukrainy jeszcze jednego dodatkowego systemu Patriot i rakiet do już posiadanych przez nas systemów obrony powietrznej. (…) To prawdziwe okazanie wsparcia Ukrainie w krytycznym dla nas czasie. Wzywam wszystkich przywódców państw partnerów, aby poszli za tym przykładem” - napisał Zełeński.

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, w swoich niedawnych wypowiedziach dla niemieckiej telewizji ZDF, wezwał do pilnych dostaw systemów obrony powietrznej, podkreślając, że rosyjskie ataki niemal codziennie niszczą ukraińską infrastrukturę krytyczną. Decyzja o przekazaniu dodatkowych systemów obrony powietrznej jest odpowiedzią na te apele.

Niemcy przekazali Ukrainie 3 z 12 baterii systemu Patriot posiadanych przez Bundeswerę.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. chryssalid

  Jako laik mam pytanie - czy tych patriotów używa się do zestrzeliwania czegokolwiek innego niż samoloty i helikoptery? Wydaje mi się, że pociski do tego tanie nie są...

  1. bezreklam

   Ukraina ma pociski gratis - tu ekonomia nie ma zwiazku dla nich. Takze prad i inne rzeczy maja grais. Kupe kas sie tam pomupje

  2. Davien3

   tak głównie pocisków balistycznych i rakietowych jak Kinżały Cyrkony czy iskandery.

 2. LMed

  No cóż, dają.

 3. mobilnyPL

  Nie da sie tego czytać.....Ale Niemiec nie boli bombardowanie strefy gazy przez pewne państwo w Palestynie?

  1. Obiektywny

   Mnie też nie boli bombardowanie strefy Gazy i co z tego ?. Na świecie trwają wojny od zawsze , logiczna rzeczą jest że.kazdego interesuje sytuacja w najbliższym sąsiedztwie nie zbawianie świata

  2. Anty 50 C-cali

   to Nie czytaj! Co tam pod stolicą (uff, ulga nie naszą) rozwalili "w geście dobrej woli". Elektrociepłownię , tak? Umyj nogi w zimnej wodzie, ochłoń, najlepiej cały wleź do "zimnej " wanny. Ot nadchodzi kwiecień plecień - i przeplecie nieco chłodu. Wyłącz centralne! A jak Ci rodzina nie będzie syczeć, bo jak ja mieszkasz sam (?) to pomyśl czy Ci bardziej Izraelici tak mogą "umilić" życie. Czy raczej przyjemniaczek wychowany w blokowisku , bez ciepłej wody. Z bliskiej zagranicy. z ZBiR, co po polsku znaczy państwo Związkowe BiałoRusi i Rossiji.

  3. MiP

   Amerykanów też to nie boli

 4. rwd

  I pomyśleć, że mogliśmy kupić od Niemców, za śmieszne pieniądze, kilka baterii Patriotów ale Słońce Peru nie chciał drażnić Putina i ofertę odrzucił. Trybunał Stanu za działanie na szkodę Polski.

  1. staryPolak

   ale to były starocie. to właśnie te starocie sa przekazywane Ukrainie by tam dokonały chwalebnego końca. Jeszcze spełnią swoje zadanie, ale to już ostatni moment na ich użycie.

  2. Anty 50 C-cali

   ......z wiki leaks da się przeczytać, że prezydent elekt po - smoleński chciał Rakiet , za DARMO. takie "obijanie gruszek- czymś, z wierzby".

  3. Rupert

   Po co Polsce stare Patrioty, jak Polska będzie mieć nowe z systemem IBCS, radarem dookólnym a nie sektorowym i z nowymi pociskami(również niskokosztowymi a nie tylko PAC 3 MSE itp).?

 5. Robs

  Dobry krok ale to zdecydowanie za mało. Ukraina już teraz powinna mieć co najmniej kilkanaście takich systemów biorąc pod uwagę rozległość kraju oraz długość linii frontowej. Wtedy Rosja dwa razy by się zastanowiła przed atakiem lotniczym. Teraz nie musi i udarza czym tylko może. Niestety infrastruktura długo takiego natarcia nie wytrzyma. Jak się załamie to i front zaraz padnie.

 6. Expert

  Regana brakuje . , Z nim by w miesiac ruscy spieorzali do dierewni ....Dopóki przywódcy zachodu nie zrozumieją ze Tyrana nie da się w taki sposób,, ,, zachodni. ,, zmusić do wycofania , to konflikt będzie trwał jeszcze lata ...

 7. Furlong

  Warto dodać że Polska odrzuciła prośbę Ukrainy o przekazanie baterii Patriot. To rodzi nadzieję że jakieś resztki rozsądku u nas pozostały.

 8. Prezes Polski

  Wyobrażam sobie jak bardzo żałują, że roztrwonili potencjał opl, który zbudowali w czasie zimnej wojny. Zachód dysponujący wywiadem, ośrodkami analitycznymi, doświadczonymi politykami wykazał się niewiarygodną głupotą rozbrajając się. Robili to w zasadzie wszyscy. Wyjątki to Grecja i Turcja, które nie wzięły udziału w tym procederze dzięki łączącej je nienawiści. A teraz przekazanie kilku baterii Ukrainie to wielki problem.

 9. Franek Dolas

  Czytając tytuł już myślałem że będę wvkońcu mógł coś dobrego napisać o Niemczech a tu czytam dalej i .. nie wiem czy te Patrioty zostały wysłane czy tylko podjęto decyzję o ich przekazaniu. Ale chyba to drugie bo dalej jest że "bezwłocznie" czyli znając niemieckie tempo to tak optymistycznie nie wcześniej niż za pół roku.

 10. Weneda 1977

  Na początku lat dziewięćdziesiątych Niemcy posiadały 40 baterii patriot,38 w służbie i dwie w rezerwie.10 baterii otrzymały nieodpłatnie od USA po dziesięciu latach leasingu. Kiedyś kraje frontalne były mocno dofinansowane przez USA a Niemcy wówczas 3 gospodarka świata u tak dostawały olbrzymie dofinansowanie i sprzęt w cenie dla US army.

 11. LOUT

  Niemcy przekazali UKR 3 baterie Patriot, ale zamówili też ostatnio 4 nowe baterie dla siebie.

  1. Obiektywny

   Zamówić to jedno odebrać i wprowadzić w stan gotowości bojowej to drugie , na kiedy mają odbiór ma 2028?? Mamy 2024

 12. Monkey

  Czyli przekazali 25%. To duży wysiłek, coby o Niemcach nie mówić. Ale znając ich, odbiorą z nawiązką.

Reklama