Reklama

Polityka obronna

Prawie 50 mld na obronę w 2020 roku. Wzrost o ponad 11,5 proc.

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

W 2020 roku Polska przeznaczy na obronę ponad 49,8 mld złotych. To o ponad 5 mld więcej, niż w roku bieżącym. Udział nakładów na obronę w PKB wyniesie 2,1 proc. – wynika z projektu budżetu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.

Z puli 49,839 mld zł, w ramach wydatków obronnych w budżecie, w części obrona narodowa ujęto kwotę 48,722 mld zł, z kolei 827,8 mln zaplanowano w dziale obrona narodowa w innych częściach budżetu państwa. Na wydatki Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych oraz Agencji Mienia Wojskowego przeznaczane na inwestycje internatowe i mieszkaniowe przewidziano 288,6 mln zł.

Spośród powyższych środków, na wydatki majątkowe zaplanowano łącznie 14,889 mld , co stanowi 29,9 proc. wszystkich nakładów na obronę narodową. Natomiast na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności przeznaczone zostały środki w wysokości 1,246 mld zł, to jest 2,5 proc. nakładów na obronę narodową. Powyższe zapisy są zgodne z ustawą o przebudowie, modernizacji technicznej Sił Zbrojnych i ich finansowaniu.

Jeśli chodzi o wydatki w budżecie części obrona narodowa, podział jest następujący:

 • 14,353 mld zł to wydatki majątkowe, przeznaczone głównie na realizację inwestycji i zakupy resortu obrony narodowej oraz na współfinansowanie programów inwestycyjnych NATO. Oznacza to, że nieco ponad 550 mln zaplanowano na wydatki majątkowe poza budżetem części obrona narodowa.
 • 12,175 mld zł to wydatki osobowe, czyli uposażenia żołnierzy i funkcjonariuszy oraz świadczenia pieniężne relacjonowane do uposażeń oraz wynagrodzenia pracowników cywilnych wraz z pochodnymi;
 • 9,579 mld zł to wydatki na zakup usług remontowych, zdrowotnych, telekomunikacyjnych i pozostałych oraz na zakup materiałów i wyposażenia, sprzętu i uzbrojenia, energii oraz środków żywności;
 • 7,305 mld zł to wydatki na emerytury i renty dla byłych żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy;
 • 1,907 mld zł to pozostałe wydatki bieżące;
 • 1,832 mld zł to dotacje na zadania związane z obronnością;
 • 1,569 mld zł to świadczenia na rzecz osób fizycznych.

Z kolei opiewające na 827,8 mln zł środki zaplanowane w dziale obrona narodowa w innych częściach budżetu państwa przeznaczone zostaną na sfinansowanie:

 • "Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych"
 • działalności jednostek organizacyjnych prokuratury powszechnej właściwych w sprawach wojskowych,
 • zadań wynikających z „Programu Mobilizacji Gospodarki”,
 • zadań wynikających z programu zapobieżenia negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS) oraz modernizacji samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie,
 • innych zadań wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

W sumie w 2020 roku na obronę narodową ma więc zostać przeznaczone 49,839 mld złotych, co stanowi 2,1 proc. planowanego PKB na rok przyszły. 2020 rok będzie więc pierwszym, w którym planowane nakłady na obronę będą większe niż 2 proc. PKB danego roku budżetowego. Zgodnie ze znowelizowaną w 2017 roku ustawą o przebudowie, modernizacji technicznej Sił Zbrojnych i ich finansowaniu, udział wydatków w PKB ma stopniowo rosnąć – w latach 2021-2023 będzie to 2,2 proc., a docelowo – od 2030 roku – 2,5 proc.  

Dla porównania, tegoroczny budżet na obronę narodową zaplanowano na poziomie 44,674 mld zł. Oznacza to, iż nominalne nakłady na obronę wzrosną w przyszłym roku o ponad 11,5 proc.

Reklama

Komentarze (50)

 1. Mark

  Niestety, aby wzrósł system obronny Polski powinien być wprowadzony dodatkowy podatek na armię. Naród musi mieć świadomość, że bezpieczeństwo kosztuje. Jak widać dzisiaj jest potrzeba przywrócenia służby wojskowej z poboru i szkolenia wojskowego, aby mieć rezerwy osobowe. Politycy ukrywają prawdę o stanie naszej armii a jest on katastrofalny kilka sprawnych samolotów F16, brak obrony przeciwlotniczej i helikopterów, marynarka wojenna nie istnieje i ślepa wiara polityków w sojusz NATO to krok do katastrofy na miarę września 1939 roku.

  1. Perun Shogun

   Żeby Polska miała lepszą armię trzeba zmniejszyć podatki nie zwiększyć.

 2. Realista

  inflacja około 4% ... realny wzrost to 3 mld 2 zjadł system monetarny teraz przemyślmy skuteczność ściągania podatków do złotówki dopłacamy 2 grosze ??? do wydanej złotówki 3 grosze 250 mln mniej wiec w PPP ze zł na Usd to powiedzmy 715 mln ekstra

 3. jacek

  podział jest tak namieszany, że nie wiadomo ile naprawdę idzie na modernizację i szkolenie armii. w każdym bądź razie wydatki na "obronę" w stosunkowo niewielkiej części idą na obronę. wystarczy podnieść emerytury wojskowe czy świadczenia zdrowotne by wydatki skoczyły lawinowo. dlatego wydatki rosną a nowoczesnej amunicji jak nie było, tak nie ma. podobnie z Narwią, Wisłą, Homarem, Orką, Wilkiem i wszystkim innym.

  1. B72

   Wisla jest w trakcie realizacji Homar tez, to nie sprzet, ktory lezy w magazynie i laskawie czeka na klienta( system Patriot IBCS bedzie rewolucja w w obronie I zwalczniu srodkow napadu powietrznego ale tez artyleryjskiego i rakietowego) ,Narew bedzie kolejnym stopniem obrony i jest to program ,ktory ze wzgledow finansowych i technologicznych bedzie realizowany po zakonczeniu Wisly. Orka nie jest strategicznie programem priorytetowym, bez okretow podwodnych czy smiglakow wielozadaniowych WP moze prowadzic dzialania, bez OPL czy mysliwcow NIE! Dlatego program ORKA musi poczekac- kwestia kasy. Wilk jako Rosomak ze 120mm wieza Cockerill byl pomyslem poronionym od poczatku, trwaja prace nad wykorzystaniem licencyjnego podwozia od Kraba lub Borsuka jako bazy dla stworzenia niszczyciela czolgow. Warto pamietac, ze dopiero w tym roku ukonczono prace nad calkowicie polskim ppkPirat posiadajacym zdolnosc razenia z gornej polsfery , wreszcie odpadna problemy z integraca systemow wiezowych z efektorem.

  2. Boczek

   Nie zrozumiałaś, bo generalnie nie wiesz o co chodzi. Okręty na cokole dla turystów, też kiedyś były w aktywnej służbie.

 4. MI6

  no to będzie można budować ławki, kupi się samolot dla LPR, odmaluje kolejne hełmy i zamówi z wielkim hukiem kolejne 4 śmigłowce...

  1. B72

   Kupiono Kraby, Raki, uzbrojenie dla f16 (w tym rakiety dalekiego zasiegu) ,system opl Patriot, HIMRAS, wozy amunicyjne dla Rakow i Krabow, bron strzelecka Grot, Zestawy plot Pilica, UKM 2000 ,Gromy, Pioruny, radary artyleryjskie Liwiec, mobilne centra dowodzenia, amunicje z MESKO, przekazano fundusze na programy B+R Piorun, Szczerbiec czy BWP Borsuk (dwa pierwsze wejda na uzbrojenie w 2020 , produkcja BWP tez powinna ruszyc w przeciagu 2 lat) ,trwa modernizacja Leo2a4 do standardu Leo 2PL, mosty czolgowe, smiglaki dla specjalsow, mastery dla szkoly pilotow w Deblinie, decyzja o pozyskaniu 16 F35, lekkie wozy dla specjalsow, noktowizory PCO, samochody ciezarowe, samoloty VIP, srodki lacznosci i nowy rodzaj wojska WOT ( 20 tys przeszkolonych ochotnikow gotowych do dzialania w miejscu zamieszkania) o wielu zakupach zapomnialem. Jak na 4 lata to moim zdaniem bardzo dobry wynik, gdyby wszystkie ekipy po 89 roku tyle kupowaly to WP byloby czolowa, jesli nie najsilniejsza armia NATO w Europie.

  2. Pl

   Racja!

  3. Popatrz co się dzieje w okół Polski.

 5. KONFEDERACJA

  Pieniędzy coraz więcej a modernizacja jak leży tak leży. Czy mi się zdaje że połowę pieniędzy idzie na administracje tego skansenu

 6. Nysa

  Oczywiście cała kasiora na uzbrojenie pójdzie do amerykańskich firm zbrojeniowych.

 7. ja

  Wieża raka w porównaniu z nemo jest sporo wyższa

 8. Aaa

  Czyli będzie podwyżka

 9. Tysi

  Połowa do pensje urzędników.... Żaden to żołnierz co nie wąchał prochu

 10. Znawca

  A gdzie dwu lufowe Raki

 11. Rudy 102

  Bezpieczeństwo kosztuje a ile pieniędzy jest marnotrawione na różne projekty które nie wchodzę do służby bo dialogu technicznego nie przeszły

 12. Swarożyc

  Amerykanie testują Fińskie NEMO. A co z Polskim?

 13. ppor

  emeryci i przemysł amerykański z góry dziękują.....a Rosjanie przy okazji też

 14. SimonTemplar

  50 miliardów "na obronę" z czego 12.2 miliarda na emerytury i renty. Prawie 1/4 budżetu obronnego przeznaczone na emerytury? Dobrze zrozumiałem? No to faktycznie idziemy do przodu z obronnością. Ręce opadają.....

  1. kolo

   czytaj ze zrozumieniem napisane ja wół 7,3 a nie 12,2

 15. Korlito

  Przecież agencja mienia wojskowego mieszkaniowego ma kasę z czynszu i i niech sie nie zaslaniaja remontami .mieszkam.w takim bloku to wiem co pisze.pozdrawiam

 16. GregoryPeck

  Brawo! To jest znacząca podwyżka. I pomyśleć że jeszcze kilka lat temu MON zwracał do budżetu 10MLD złotych, zamiast przeznaczać to na modernizację sił zbrojnych. Wygląda jednak na to że po zmianie rządu w 2015 co roku mamy spore podwyżki. I oby tak dalej. Będzie więcej kasy to będzie i nowy sprzęt.

  1. B72

   Jesli spojrzymy na lata po 1989 roku to idzie najwiecej, sporo kasy z MON idzie tez na rozne programy B+R ( np pirat, Szczerbiec, karabela, borsuk i wiele innych) wreszcie mamy polski od A do Z ppk , zaplecze inz. idziemy droga Korei czy Turcji kupujemy licencje polonizujemy i na tej bazie rozwijamy wlasny produkt. Tak jest chocby z Piratem,ktory od ukrainskiego Korsara rozni sie wieloma elementami a dzieki zdobytemu doswiadczeniu juz trwaja prace nad rodzimym ciezkim ppk, ktory bedzie docelowym uzbrojeniem niszczycieli czolgow czy BWP.

 17. Szer

  To będzie podwyżka 2020

 18. Patcolo

  Wreszcie jakiś skokowy wzrost ale nadal za mało na modernizację

  1. B72

   Wisla, Homar, Kraby, Raki, smiglaki dla specjalsow, Grom, Piorun, UKM200,Liwiec, Pilica, Groty, samochody amunicyjne, ciezarowe, Jassm ER i moglbym pisac I wymieniac dalej. Po 1989 roku nie bylo jeszcze takiego skoku w wymianie i zakupach nowego sprzetu dla WP. Do tego WOT i wzrost liczby zolnierzy kontraktowych. Trzeba tylko patrzec bez uprzedzen politycznych.

 19. Jacek

  Wszyscy przeżywają braki w modernizacji naszych wojsk, ogólny brak nowoczesnych czołgów, bwp, samolotów, okrętów itd.. Wszyscy jednak musimy sobie zdać sprawę ile to kosztuje są to dziesiątki mld dolarów, których Polska nie ma i jeszcze długo nie będzie miała. Tak droga jest ta nasza armia a z pewnością będzie jeszcze drożej. Możemy sobie zadać pytanie czy Polskę stać na dozbrojenie naszych jednostek liniowych oraz zwiekszenie ich ilości tak aby WP stało się groźnym przeciwnikiem dla rosyjskich jednostek liniowych. Zapewniam, że będzie to wręcz niemożliwe do zrealizowania, z pewnością doprowadziłoby to ruiny materialnej i bankructwa. Dlatego proponuję nadwyżkę finansowa w pierwszej kolejności zainwestować w wojska obrony terytorialnej. Stworzyć dobrze wyszkolone( mam na myśli prawdziwe szkolenie w zakładaniu pułapek ogniowych, min kierunkowych i innej saperki, zwalczaniu broni pancernej wroga i lotnictwa, walk w warunkach nocnych, przenikaniu przez linie wroga itd.) oddziały nie muszą być to odrazu całe bataliony. Nie trzeba inwestować w samoloty i czołgi za grube miliony dolarów, wystarczy dobra broń strzelecka, granatniki, dobre radiostacje. Powstały by jednostki podobne do tych w Chorwacji w 91 czy w Czeczenii, wszyscy pamiętamy jakie problemy sprawiły one regularnym jednostkom przeciwnika. Z pewnością stosunek kosztu do efektu byłby niesamowity.

  1. Zmechol

   Hm, przypomnij mi tylko w granicach jakiego państwa znajduje się obecnie Czeczenia? Nasz potencjalny przeciwnik ma bogate doświadczenia w walce z partyzantka. To co proponujesz to samobójstwo... Skończylibyśmy właśnie tak jak Czeczenia.

  2. Jacek

   Drogi Zmecholu jak krótką masz pamięć lub nie uważałes na lekcjach historii. Czy muszę ci przypominać kto miał najlepsza partyzanke podczas drugiej wojny swiatowej w Europie? Tak!! Tak!! Drogi Zmecholu to byli twoi roday, Polacy!! Właśnie w takich działaniach wojennych radzimy sobie całkiem nieźle, by może mamy jakieś ukryte predyspozycje. Na koniec jeszcze jeden przykład z naszej historii-potop szwdzki. W tym konkretnym przypadku Polskę uratowała wojna pojazdowa i działania partyzanckie.

  3. Fort

   Myślisz się. Jeśli zostanie utrzymana obecną polityka gospodarcza, w krotce będziemy mieli dostateczną ilość środków na modernizację armii

 20. fox

  dla porównania 2018 -wydatki majątkowe 12mld teraz 14,353 mld zł, czyli 2mld zł więcej i to jest najbardziej istotny wzrost. szału nie ma ale zawsze coś.

 21. Lord Godar

  Dobrze , że budżet MON rośnie , ale nie ma dużego skokowego wzrostu puli na nowy sprzęt . Dodatkowo co trzeba pamiętać część tego wzrostu pochłania już eksploatacja nowo wprowadzanego sprzętu . No taka prawda ... Skoro mamy już część sprzętu wprowadzonego ( RAK , KRAB itd ) to wiadomo , że jego eksploatacja i szkolenie obsługi , kosztuje więcej i są to nowe pozycje w tabeli kosztów bieżących . Jeśli nie zrobimy porządków z wydatkami i nie ograniczymy tych zbędnych , czy nie znajdziemy oszczędności w MON-ie to czy ten budżet będzie miał 2 czy 3 % to obawiam się , że niewiele to zmieni.

 22. hym108

  Gdyby dobrze zarzadzac to jest sporo kasy. Nie zacznac od podwzek dla zolnierzy, ( z calym szanckiem) nie zacznac od kupownia od USa bez ofsetu. Zamiast np f35 bez przetargu lepiej samolot z pzretargiem z ofsetem (np Grippen proponuje ze polki przemysl by budowal 50% samolotu) Przy dobrym zarzadaniu sporo kasy i armia by byla ok

 23. Zmechol

  Gdyby udało się wyprowadzić wojskowe emerytury poza MON i na przykład obciążyć tymi świadczeniami budżet ministerstwa pracy to możnaby myśleć o prawdziwej modernizacji... Bez takiego ruchu MON większość budzetu po prostu będzie przejadac, zwłaszcza, że liczebność ma rosnąć.

  1. Zachariasz

   Gdyby się udało kupić bieliznę taktyczna do 12 zmechu yo byłby sukces stulecia

 24. WACIA

  Ciemna magia: wynagrodzenia, emerytury, świadczenia socjalne, wydatki majątkowe, osobowe, inne etc - co to jest?? Ile na helikoptery, samoloty czołgi, Smoleńsk, etc - nic z tego nie wiadomo.

 25. Arek

  Pieniędzy na obronność więcej, ale nie widać zakupów. Jedynie Raki i Kraby systematycznie schodzą z linii i akurat to widać, a gdzie reszta?

Reklama