Reklama

Polityka obronna

Pozytywna opinia kandydatury płk. Huberta Dzierzęckiego na wiceszefa SWW

Fot. SWW
Fot. SWW

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych większością głosów pozytywnie zaopiniowała kandydaturę płk. Huberta Dzierzęckiego na nowego wiceszefa Służby Wywiadu Wojskowego. Komisja pozytywnie oceniła też wniosek o odwołanie obecnej wiceszefowej SWW płk Agaty Mazur.

Przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS) powiedział PAP po wtorkowym posiedzeniu, że oba wnioski szefa MON komisja zaopiniowała pozytywnie - zarówno odwoławczy, jak i o powołanie nowego wiceszefa.

Marek Biernacki (Koalicja Polska) natomiast jest przeciwny zmianie na tym stanowisku i głosował przeciw odwołaniu Mazur. "To nie jest osoba z mojej bajki, ale płk Mazur jest osobą kompetentną" - podkreślił.

Przypomniał, że komisja miała kontakt z Mazur podczas poprzedniej kadencji w wielu, często newralgicznych sytuacjach, podczas których wykazywała się odpowiedzialnością i profesjonalizmem. "Teraz wymienia się osobę cenioną, która przepracowała wiele lat w służbach, odnosiła sukcesy i daje się na jej miejsce całkowicie nowa osobę" - powiedział PAP Biernacki.

"SWW to była nasza najlepsza nasza służba, miała bardzo dobre opinie, a my powoli to demontujemy - również przez wprowadzanie na tak poważne stanowiska jak wiceszef służby ludzi bez doświadczenia" - zaznaczył poseł opozycji.

Za pozytywną opinią o odwołaniu Mazur według nieoficjalnych informacji PAP głosowało czterech posłów, przeciw było trzech opozycyjnych posłów w komisji. Pozytywnie kandydaturę Dzierzęckiego oceniło również czterech posłów, a przeciw niej głosowało dwóch, jeden wstrzymał się od głosu.

Zastępców szefa SWW zgodnie z ustawą powołuje i odwołuje minister obrony narodowej, na wniosek szefa służby, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Mazur jest wiceszefową SWW od 2017 r.

Przewodniczący Andzel pytany o pozostałe informacje przedstawione podczas wtorkowych obrad zaznaczył, że nie może mówić szczegółowo, ponieważ - jak zwykle - sejmowa komisja odbywała się w trybie niejawnym.

Reklama

Reklama

Czytaj też: Czwartek z Defence24.pl: Fikcyjne porwanie prezydenta w ramach ćwiczeń SOP; Wywiad z byłym szefem SWW; Ukraina apeluje do Zachodu o reakcję i wzmacnia swoje wojsko; Strategia Rosji w Afganistanie

Komisja ds. służb specjalnych uzyskała też we wtorek informacje ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a także ze strony Służby Więziennej o rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczania zagrożeń wynikających z aktywności środowisk ekstremistycznych w Polsce.

"Rozmawialiśmy na ten temat; służby specjalne nadzorują to i wszystkie informacje zostały przekazane. Wynika z nich, że służy interesują się i kontrolują tę przestrzeń potencjalnych zagrożeń" - zapewnił Andzel.

Biernacki ocenił, że z wtorkowej informacji służb wynikało, iż po wydarzeniach w USA takie zagrożenia eksternistyczne w skali światowej narastają i mogą stać się porównywalne do zagrożenia islamskiego i zbliżone do niego.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze