Polska nie wyda pieniędzy na wojsko? Gen. Kukuła odpowiada

Autor. 1 Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema/Facebook
„Poziom wydatków 4,7 proc. PKB na zbrojenia to nasz plan na ten rok. Istnieje wiele wyzwań związanych z tym, abyśmy zdołali całość tych środków wydatkować. Jednym z problemów jest to, że sprzęt nie jest dostępny do natychmiastowego zakupu” - powiedział gen. Wiesław Kukuła.
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła udzielił wywiadu Polskiemu Radiu 24. W rozmowie z red. Agnieszką Drążkiewicz mówił o m.in. o wydatkach na zbrojenia i o problemach z realizacją programów zakupowych.
Problem z wydaniem 4,7 proc. PKB?
„Poziom wydatków 4,7 proc. PKB to nasz plan na ten rok. Istnieje wiele wyzwań związanych z tym, abyśmy zdołali całość tych środków wydatkować. Jednym z problemów jest to, że sprzęt nie jest dostępny do natychmiastowego zakupu. (…) Ten proces będzie się jeszcze pogłębiać przez kilka lat” – powiedział Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Warto dodać, że wskaźnik 4,7 proc. PKB dotyczy środków z budżetu (nieco ponad 3 proc. PKB) i z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych traktowanych razem. W ostatnich latach regułą było niemal pełne wykorzystywanie środków budżetowych (choć co do sposobu wydawania zastrzeżenia miał NIK), jednak z Funduszu Wsparcia z reguły wydawano dużo mniej niż planowano.
Czytaj też
Gen. Kukuła wypowiedział się również na temat rozwoju przemysłu obronnego w Polsce.
„Aby efektywnie budować siły zbrojne, przemysł obronny powinien rozwijać się równolegle do sił zbrojnych. Dzisiaj te procesy są kompletnie zdesynchronizowane. (…) Efekty widzimy w postaci nieadekwatności procesów produkcyjnych do tempa transformacji sił zbrojnych” – stwierdził gen. Kukuła, podkreślając, że z podobnymi problemami mierzą się dziś praktycznie wszystkie kraje europejskie, a lepsza sytuacja jest jedynie w USA i Izraelu.
Czytaj też
Szef Sztabu Generalnego mówił też, że wytyczne szczytu NATO w Hadze (zakładające wydawanie 5 proc. PKB na cele bezpieczeństwa, w tym 3,5 proc. PKB na obronę) mogą paradoksalnie doprowadzić do dalszego wzrostu kosztów uzbrojenia.
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie