Polityka obronna
Polska i Litwa pogłębią współpracę wojskową
Litwa i Polska pogłębią współpracę w dziedzinie wymiany informacji wywiadowczej i zapowiadają prowadzenie ćwiczeń z zaskoczenia - przewiduje porozumienie, które w piątek podpisali w Wilnie dowódcy sił zbrojnych obu krajów, gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Valdemaras Rupszys.
„Porozumienie zawiera konkretne wytyczne dotyczące wymiany informacji wywiadowczych we wszystkich wymiarach" – powiedział podczas konferencji prasowej gen. Rupszys. „Robimy to od wielu lat i ta współpraca ma dla nas, Litwy, szczególne znaczenie, ponieważ Siły Zbrojne RP udzielają nam wszechstronnej pomocy w dostarczaniu danych wywiadowczych" - wskazał.
Czytaj też
Podpisany dokument przewiduje też prowadzenie manewrów z zaskoczenia. „Sprawdzimy gotowość sił zbrojnych w zapewnianiu jedności i integralności terytorium. To jeden z elementów odstraszania" – powiedział dowódca Litewskich Sił Zbrojnych.
Na zaproszenie Szefa Obrony Republiki Litewskiej 🇱🇹 gen. broni Valdemarasa Rupšysa, z wizytą w Wilnie przebywa generał Rajmund T. Andrzejczak szef @SztabGenWP 🇵🇱. Oficjalne powitanie polskiej delegacji odbyło się na dziedzińcu Zamku Wielkich Książąt Litewskich. pic.twitter.com/gFPxkVEYPN
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) November 4, 2022
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas konferencji wskazał, mówiąc o głównych najbliższych zadaniach, że „bardzo nas niepokoi sytuacja w obwodzie kaliningradzkim i to wszystko, co jest związane z procesami militaryzacji, która trwała od lat, również kryzys, który został wywołany na granicy z Białorusią". „Oczywiście ćwiczenia powinniśmy utrzymać na odpowiednim poziomie – podkreślił Andrzejczak. - Spoglądamy do przodu, zastanawiamy się nad tym, jak wspierać ukraińską armię, (...)jak przygotować się do zimy", która „będzie mroźna i tu mówimy nie tylko o temperaturze".
„Rosjanie mobilizują siły, przygotowują się do kolejnej fazy, więc zastanawiamy się nad utrzymaniem rytmu szkolenia armii ukraińskiej na różnych poziomach, integracji, logistyki" – powiedział dowódca Sił Zbrojnych RP. W ramach wizyty na Litwie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w piątek spotka się też w bazie lotniczej w Szawlach z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) „ORLIK-11".
Czytaj też
PKW, dowodzony przez ppłk. pil. Michała Krasa, jest jedenastą misją polskich żołnierzy na Litwie w ramach rotacji sił NATO. Głównym zadaniem żołnierzy jest nadzór nad przestrzenią powietrzną (Air Policing) w rejonie państw bałtyckich: Litwy, Estonii i Łotwy.
Valdi9
Pilny update Litwa prosiła o te 54 Sztuki czołgów Twardy ze strategicznych zapasów remontowych , Czytaj do Remontu
wert
gdyby jankesi zrobili pełny roler można by po batalionie Leo przekazać Bałtyckim i Słowacji. Układ idealny
Mondry015
Rollercoaster na 2x42 Sztuki ,T72 już gotowy Czechy remontują USA płaci Pytanie doskonałe!!!
rwd
Samodzielne istnienie Litwy, Łotwy i Estonii przy tak agresywnym sąsiedzie jest na dłuższą metę nierealne. Tylko federacja z regionalnym mocarstwem jakim w przyszłości będzie Polska, może uchronić te państewka i narody przez unicestwieniem
ignorant
Federacja to zbyt daleko, wystarczy sojusz.
Valdi9
Niestety Litwa odmawia powód? Paradoksalnie brak nam spadochronu
Valdi7
Brygada aeromibilna 🐁🐁🐁prosi Litwę o te przyczepki z moździerzem 80 mm strzelającym na 8 km