Reklama

Polityka obronna

Piloci NATO w Ramstein doskonalili zdolności walki powietrznej

Ramstein 1v1, NATO, USAF, Ramstein
Technicy Sił Powietrznych USA stoją w gotowości podczas ćwiczeń Ramstein 1v1, odbywających się 6 czerwca 2024 r., w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.
Autor. Senior Airman Christian Conrad/U.S. Air Force

W bazie w Ramstein miały miejsce ćwiczenia natowskich pilotów. Celem ich było doskonalenie umiejętności oraz koordynacja współpracy pomiędzy sojusznikami.

Jak podał Air Force Times ponad 30 pilotów z USA, ielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji oraz Niemiec wzięło udział w organizowanych po raz pierwszy przez Dowództwo Sił Powietrzyych USA w Europie i Afryce (U. S. Air Forces in Europe - Air Forces Africa) manewrach Ramstein 1v1. Był to też będzie sprawdzian kooperacji i rywalizacji myśliwców czwartej i piątej generacji, jak F-35A Lightning II, F-16 Fighting Falcons, Eurofighter Typhoon, francuski Rafale, F/A-18 Hornet i A-4 Skyhawk.

To ćwiczenie zgromadzi pilotów z krajów sojuszniczych, zapewniając cenną okazję do zwiększenia interoperacyjności
płk Michael Loringer Siły Powietrzne USA, główny planista Ramstein 1v1
Reklama

Ćwiczenia były odpowiedzią na kolejne groźby ze strony Federacji Rosyjskiej w stronę państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Piloci mieli skupiać się na budowie wzajemnego zaufania oraz poznaniu własnych jak i sojuszniczych zdolności. Według płk. Michael’a Loringer’a z USAF „ćwiczenia takie jak Ramstein 1v-1 pomagają promować współpracę i koleżeństwo, kluczowe elementy esprit de corps”.

Rafale, Ramstein, NATO
Samolot francuskich sił powietrznych Dassault Rafale kołuje bazie lotniczej Ramstein w Niemczech w trakcie ćwiczeń Ramstein 1v1.
Autor. Senior Airman Christian Conrad/USAF

Ćwiczenie obejmowało dynamiczne scenariusze misji, które miały pomóc uczestniczącym w nim narodom w doskonaleniu i dopracowywaniu taktyki, techniki i procedury, które, jak udowodniono, zwiększają zbiorową gotowość bojową.

Czytaj też

Kolektywna obrona NATO gwarantuje, że Sojusz może szybko reagować na wszelkie bieżące lub pojawiające się zagrożenia, zapewniając bezpieczeństwo obywatelom państw członkowskich, jednocześnie nadal promując bezpieczeństwo i stabilność w regionie.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama