Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów: Bałtowie budują fortyfikacje; Chiny i Rosja pogłębiają współpracę

Putin Xi Jinping
Autor. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC4.0

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Bankier.pl: Von der Leyen: Unijny przemysł obronny wspólnym europejskim projektem

Musimy nadal pomagać Ukrainie, ale Unia Europejska musi też zainwestować we własną obronność, w tym w przemysł obronny i wspólną tarczę obrony powietrznej - powiedziała w czwartek podczas Eurowizji 2024, czyli debaty kandydatów na fotel szefa lub szefowej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Obecna przewodnicząca KE dodała, że przemysł obronny powinien stać się wspólnym projektem europejskim. Z kolei zdaniem kandydatki Zielonych Terry Reintke największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa UE jest umacnianie się skrajnej prawicy oraz rosnące próby przejęcia wpływów przez Rosje i Chiny. Walter Baier z Europejskiej Lewicy powiedział, że dla Europy większym zagrożeniem niż wojna w Ukrainie jest zbliżająca się katastrofa klimatyczna. Baier skrytykował też wysokość wydatków NATO na obronność, które są „wyższe niż wydatki Rosji i Chin razem wzięte”.

Reklama

Gazeta Polska Codziennie: Chiny i Rosja zacieśniają sojusz zbrojeniowy

Oś państw autorytarnych pod przewodnictwem Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej eskaluje i podsyca konflikty i napięcia. W coraz większym stopniu współpracują one ze sobą. A dzisiaj mogę ujawnić, że mamy dowody na współpracę Rosji i Chin w zakresie sprzętu bojowego do użytku na Ukrainie - powiedział Shapps podczas London De-fence Conference, poświęconej zagadnieniom bezpieczeństwa i obronności. Brytyjski minister obrony stwierdził, że niedawna wizyta Putina w Chinach i 64-proc. wzrost handlu między oboma krajami wskazują, że stosunki Moskwy i Pekinu się zacieśniają. Shapps określił pogłębiającą się kooperację dwóch totalitarnych reżimów jako ostrzeżenie dla Zachodu, który powinien zwiększać wydatki na obronność i swoje zdolności odstraszania. Minister potwierdził, że Wielka Brytania podniesie wydatki na armię z 2 do 2,5 proc. PKB, i skrytykował te państwa NATO, które nie wypełniają ustalonego minimum na poziomie 2 proc. PKB.

Reklama

Gazeta Wyborcza: Litwa buduje fortyfikacje - Amerykanie dadzą zgodę?

Instalacja stałych fortyfikacji jest planowana na przełomie lata i jesieni w konkretnych miejscach, których nie chciałbym dzisiaj wymieniać - mówił minister obrony Laurynas Kasčiūnas podczas niedawnej wizyty w nadmorskiej Połądze. Spotkał tam niemieckiego ministra Borisa Pistoriusa. Obydwaj rozmawiali na temat wzmocnienia potencjału obronnego Litwy. Kasčiūnas powiedział, że jego kraj jest zainteresowany nabyciem systemów obrony przeciwlotniczej Iris-T. Niemcy, póki co, przekazały wszystkie swoje baterie Ukraińcom. Pistorius oznajmił, że w tej chwili trwają rozmowy z przemysłem w sprawie produkcji kolejnych - system ten na swoim wyposażeniu chcieliby bowiem mieć również i sami Niemcy.

Państwa bałtyckie, zaniepokojone możliwą eskalacją wojny, chcą przyspieszyć rozbudowę swoich arsenałów obronnych. Finowie, którzy mają z Rosją długą na 1,3 tys. km granicę, zamierzają wydłużyć stojący na niej płot (dotąd powstało ok. 320 km). W środę 22 maja Rosjanie zapowiedzieli rewizję granic na Morzu Bałtyckim. Jednak, gdy sprawa została nagłośniona, projekt został szybko usunięty ze stron rządowych. Minister Kasciunas zaapelował o powściągliwość. Stwierdził, że Rosjanie mogą testować reakcje Zachodu na zapowiedzi eskalacji ich działań wojennych.

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza: „Macron ostentacyjnie wysłał w morze trzy atomowe okręty podwodne”

Nasze, europejskie cygara. Francja ma w służbie cztery atomowe okręty podwodne, które przenoszą pociski międzykontynentalne z głowicami nuklearnymi. Doktryna przewidywała, że na patrolu musi przebywać co najmniej jedna jednostka, a wyjście w morze ma odbywać się bez wzbudzania uwagi. Ale gdy Rosja napadła na Ukrainę, a Putin natychmiast pogroził Zachodowi swoim nuklearnym arsenałem, Paryż od razu i ostentacyjnie wysłał w morze trzy okręty. (…) Stany Zjednoczone mają do dyspozycji 1670 głowic atomowych zainstalowanych na pociskach międzykontynentalnych i manewrujących oraz w bombach lotniczych. (…) Francuskie siły odstraszania są o wiele mniejsze. Cztery okręty podwodne, kilkadziesiąt rakiet i 290 głowic i ładunków przenoszonych przez samoloty to skromna pozostałość po wielkim francuskim arsenale jądrowym, którego stworzenie w latach 60. zainicjował prezydent Charles de Gaulle. Z kolei Emmanuel Macron deklaruje, że francuski parasol atomowy powinien objąć całą Unię Europejską.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Rusmongol

    Pan Bauer zapomniał tylko że większość wydatków NATO na uzbrojenie to wydatki USA, które nie mają za sąsiada bezpośrednio Rosji (nie liczę cieśniny Beringa). My mamy za sąsiada imperialną, faszyzującą i mającą we krwi napadanie na sąsiadów i bogacenie się ich kosztem Rosję. Kiedy więc ci ludzie się obudzą.? Nie widzą imigracji, autorytarnej Rosji, niebezpieczeństwa jakie niesie promowanie zielonego lądu w takim momencie histori

    1. Ależ

      Akurat Zielony Ład to ostatnia szansa na konkurencyjność europejskiego rolnictwa , wszyscy to wiedzą ale do wyborów udają że nie wiedzą

    2. rwd

      I nadal chcemy budować z Niemcami obronę plot Europy?

  2. Ależ

    No to może Izera na chińskich częściach w 100%?

  3. KAR

    Jeszcze w latach 90-tych Francuzi mieli do dyspozycji ok. 550 głowic nuklearnych, ale po z modernizowaniu swojego arsenału, postanowili mocno go ograniczyć. Myślę, że powinni powrócić do powiększenia nuklearnego stanu do 500-550 ładunków nuklearnych. W końcu dla nich to bułka z masłem.

  4. GB

    Wyszły zdjęcia satelitarne skutków ataku dronow ukraińskich na lotnisko Kuszczewskaja z 19 maja. Zniszczone 1 Su-27, 1 Su-34, prawdopodobnie uszkodzony 1 Su-30.

  5. GB

    Kolejne uderzenie rakietami ATACMS na Krym, tym razem trafiony przynajmniej 6 rakietami został węzeł łączności sił rakietowych i przeciwlotniczych. Co ciekawe w tym węźle stała stacja radarowa obserwacji kosmosu. Nie wiem co to za radar, ale śledzenie obiektów w kosmosie to już zadanie strategiczne.

    1. GB

      Ten atak i na radar Woroneż w Krasnodarze wskazuje że Ukraińcy atakują strategiczne rosyjskie radary wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietami średniego zasięgu. W doktrynie ruskiej to jakby atak na ich strategiczną broń atomową... A Ukraińcy najwyraźniej mają to gdzieś.

  6. GB

    Do redakcji - wyszedł świetny filmik który pokazuje atak rakietowy na baterię S-400 z radarem. Otóż najpierw przynajmniej 3 wyrzutnie otwierają ogień (6 rakiet zostało wystrzelonych) widocznie nieskuteczny, a po chwili pozycję baterii pokrył atak amunicją kasetową. Na 4 wyrzutnie i radar, 3 wyrzutnie zostały zniszczone, bo po prostu wybuchły, także radar zniszczony, 4 wyrzutnia - nie było wybuchu, ale prawdopodobnie uszkodzona. Ukraiński opis mówi że baterię zaatakowały rakiety/rakieta ATACMS. Prośba o profesjonalne omówienie i załączenie filmiku (filmik z ukraińskiego drona).

    1. Shin Kazama

      No proszę, a w symulatorze DCS World takie S-300 potrafi zestrzelić wszystkie AGM-88 HARM jakie się odpali w jego kierunku.

    2. GB

      Warto jeszcze dodać że bateria musiała być od dłuższego czasu obserwowana przez drona, który zresztą nakręcił filmik z ataku, a mimo to ten dron także nie został wykryty. Bateria była oddalona od linii frontu na 60 km.

  7. GB

    Ukraińcy 23 maja 2024 zaatakowali dronami strategiczny radar Woroneż-DM na terytorium Krasnodaru w miejscowości Głubokij. Po ataku wybuchł pożar, straty w ludziach nieznane. Dziś pojawiły się zdjęcia porażonych obiektów. Widać po prostu dziury i spaleniznę. Co najmniej uszkodzenia, ale nie mnie oceniać czy stacja przestała całkowicie działać, niemniej na 100% do remontu. Woroneż-DM to radar pozahoryzontalny służący do wykrywania rakiet balistycznych średniego i krótkiego zasięgu.

  8. GB

    W Sewastopolu, miejscu gdzie stał ruski okręt Cyklon projektu 22800 pojawił się statek ratowniczy. Ponoć na zdjęciu jest też maszt zniszczonego okrętu. Coraz więcej wskazuje że Ukraińcy zniszczyli ten okręt a nie trałowiec projektu 266M. Jest zdjęcie satelitarne.

Reklama