Reklama

Polityka obronna

Paweł Zalewski wiceszefem MON

MON, sekretarz stanu, Paweł Zalewski
Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył Pawłowi Zalewskiemu nominację na stanowisko sekretarza stanu.
Autor. MON/X

Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył Pawłowi Zalewskiemu (Polska 2050-Trzecia Droga) nominację na stanowisko sekretarza stanu – poinformował w środę resort.

Reklama

Zalewski, który w ostatnich wyborach po raz piąty został posłem na Sejm, był także w latach 2009-14 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego.

Reklama
Reklama

Od 2021 r. należy do Polski 2050, w latach 2009-21 był członkiem PO, a 2002-07 PiS. W latach 90. należał m.in. do Unii Demokratycznej, Koalicji Konserwatywnej i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

Z wykształcenia historyk, w latach 80. angażował się w podziemną działalność wydawniczą. Uczestnik Okrągłego Stołu. W latach 1989-91 doradca ministra edukacji.

W 2001 r. współtworzył Przymierze Prawicy, które rok później przystąpiło do PiS. W 2007 r. został zawieszony przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii za ocenę wystąpienia minister spraw zagranicznych Anny Fotygi przed komisję sejmową. Postępowanie dyscyplinarne umorzono, Zalewski wrócił na stanowisko wiceprezesa PiS. W listopadzie 2007 – wraz z Ludwikiem Dornem i Kazimierzem Michałem Ujazdowskim - ponownie został zawieszony w prawach członka PiS. W grudniu zrezygnował z członkostwa w tej partii.

Uznany przez tygodnik „Polityka” za najlepszego posła sezonu parlamentarnego 2006/2007.

W 2009 r. został deputowanym do Parlamentu Europejskiego z listy PO.

Był inicjatorem grupy PE-Ukraina wspierającej europejską integrację tego państwa. Kijowski Instytut Polityki Światowej umieścił go w 2011 r. na piątym miejscu listy top 10 lobbystów Ukrainy na świecie.

W styczniu 2013 szef MSZ Radosław Sikorski mianował go na współprzewodniczącego Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

W 2019 r. z powodzeniem kandydował odo Sejmu z listy KO.

W 2021 r. władze PO wykluczyły go z partii pod zarzutem podważania decyzji władz i szkodzenia Platformie, po kilku dniach przystąpił do Polski 2050 Szymona Hołowni.

Czytaj też

W MON jest czterech wiceministrów; przed Zalewskim sekretarzami zostali Cezary Tomczyk (KO) i Paweł Bejda (PSL-Trzecia Droga), funkcję podsekretarza stanu pełni Stanisław Wziątek (Nowa Lewica).

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. szczebelek

    Miało być mniej rozdawnictwa, mniej ministerstw i mniej sekretarzy.

    1. LMed

      A jest więcej?

    2. em6

      Tak, jest więcej.

  2. ALBERTk

    To ten który chciał sprzedaży Orlenu.

    1. HUGOZ

      Albercik on chciał? On chciał a Jarek z Obajtkiem opitolili kumplom Putina Lotos za grosze. Tamten straszny a ci dobrzy, grzeczni chłopcy. Nie opuszcza cię Albercik poczucie humoru.

Reklama