Reklama

Polityka obronna

"Obrona i atom". Polska i Korea zacieśniają współpracę finansową

Czołg K2GF służący w 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Czołg K2GF służący w 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Autor. 16. Dywizja Zmechanizowana

Polska i Korea rozpoczynają współpracę organów rządowych: Komisji Nadzoru Finansowego oraz Financial Services Commission. Może to otworzyć drogę do szerszego zaangażowania koreańskich banków komercyjnych w Polsce, także w finansowanie sektora obronnego.

Jak podała Komisja Nadzoru Finansowego, w poniedziałek 25 marca siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odbyło się spotkanie Kim Joo-hyunem, Przewodniczącym Financial Services Commission (FSC), organu nadzoru finansowego Republiki Korei, z Jackiem Jastrzębskim, Przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Pionu Nadzoru Bankowego UKNF oraz Departamentu Współpracy Międzynarodowej a także Pionu Finansów Międzynarodowych FSC.

Reklama

„Wizyta inauguruje relacje nadzorcze pomiędzy polskim i koreańskim organem nadzoru finansowego. Wiąże się to z rosnącym zainteresowaniem koreańskich przedsiębiorców rozpoczęciem działalności w Polsce, za którym idzie także zainteresowanie Polską wśród koreańskich banków. Na spotkaniu poruszono, między innymi, kwestie dotyczące planowanego zawarcia porozumienia o współpracy w zakresie polskiego oraz koreańskiego sektora bankowego. Z inicjatywą zawarcia porozumienia wyszedł Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Rozmawiano także o organizacji wspólnych seminariów oraz programów edukacyjnych na temat działalności i kooperacji małych i średnich przedsiębiorstw” – podaje KNF.

Czytaj też

Koreańska FSC podała w komunikacie, że strony zgodziły się co do potrzeby kooperacji sektorów finansowych w związku z rozszerzeniem współpracy w sektorze obronnym i energii jądrowej. Przewodniczący Kim Joo-hyun spotkał się też we wtorek 26 marca z przedstawicielami koreańskich przedsiębiorstw obecnych w Polsce, w sektorze obronnym, motoryzacyjnym i baterii do samochodów elektrycznych. Zapoznał się z warunkami działalności i wyzwaniami w zakresie finansowania, zapewniając jednocześnie że wsparcie finansowania eksportu jest jednym z priorytetów koreańskiego rządu. Można więc oczekiwać, że współpraca organów nadzoru finansowego w perspektywie ułatwi zaangażowanie koreańskich banków w Polsce i finansowanie inwestycji za ich pośrednictwem.

Reklama

Niedawno koreański parlament zwiększył kapitał państwowego banku inwestycyjnego (EXIM Bank), by móc zapewnić dodatkowe kredytowanie polskich zakupów uzbrojenia. Jak mówił w rozmowie z Defence24.pl wiceminister obrony Republiki Korei Korei Sung Il, dodatkowe finansowanie pozwala na udzielenie Polsce pożyczki o wartości 8,5 mld dolarów przez EXIM Bank. Równolegle przygotowano także skonsolidowaną ofertę banków komercyjnych na kwotę 7,5 mld dolarów.

Czytaj też

Daje to łącznie 16 mld dolarów na kredytowanie kolejnych umów wykonawczych. Na ich pierwszą fazę Polska otrzymała 10 mld dolarów kredytu. W bieżącym tygodniu wiceminister obrony Sung Il spotkał się z wiceszefem resortu aktywów państwowych Marcinem Kulaskiem. W rozmowach poruszano m.in. produkcję czołgu K2PL, współpracę przy produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm oraz uwarunkowania transferu technologii.

27 marca wiceminister obrony Republiki Korei Il Sung spotkał się też z wiceszefem MON Pawłem Bejdą. „Rozmowy dotyczyły szerokiego aspektu współpracy naszych państw, w tym szczególnie realizowanych i planowanych do realizacji umów dotyczących wyposażenia sił zbrojnych RP” - poinformowało MON.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (15)

  1. Książę niosący na plecach białego konia

    Szkoda, że ​​Warszawa pozbawiła się możliwości maksymalizacji swoich interesów narodowych. Warszawa musiała wystąpić o przeniesienie europejskich praw przewozowych Asiana Airlines na LOT Airlines jako warunek zakupu ogromnej broni dla Seulu. Gdyby LOT to dostał, zyskałby potencjał do konkurowania z brytyjskimi i francuskimi liniami lotniczymi i mógłby pokryć pełny koszt broni Seulu.

  2. Byrrbyć

    Republika Korei nie ma dobrych standardów współpracy międzynarodowej i nie jest całkowicie wiarygodnym partnerem. Koncerny są wspierane przez państwo, również wtedy, gdy oszukują klientów, lub wpychają om wybrakowany towar (patrz historia firmy Daewoo). ,Jej siły zbrojne i sprzęt wojskowy nie do końca może sprawdzić się w walce, co dowodzą starcia z Koreą Północną (na przykład zatopienie południowokoreańskiego okrętu przez północnokoreański miniaturowy okręt podwodny).

    1. Książę niosący na plecach białego konia

      Zgadzam się z Twoją argumentacją. Seul przechwala się, że ma siłę gospodarczą 50 razy większą niż Pjongjang i że jego siła militarna przytłacza Pjongjang, ale za każdym razem, gdy Pjongjang wystrzeliwuje rakietę, Seul i Tokio drżą ze strachu. A Moskwa kupuje broń Pjongjangu. To dowodzi, że broń Pjongjangu jest bardzo lepsza. Dlatego Warszawa musiała kupować broń w Pjongjangu, a nie w Seulu.

  3. Afrik

    Rusmongol - Rosja nie żebrze o pociski, bo to nie Ukraina, tylko kupuje je w Korei i Iranie, robiąc na tym w miarę dobry dil, bo płaci w barterze.. My za to w Korei bierzemy na krechę, bo kasy nie mamy.

    1. Franek Dolas

      Afrik Od kiedy kredyt jest zły zwłaszcza jak trzeba coś koniecznie mieć a nie ma się kasy? Widać propaganda pomieszała co kiektórym w głowach.

    2. Rusmongol

      Uważasz że Rosja tnąc nakłady na wszystko oprócz armi i wymieniając banany na ropę ma kasę? Ciekawe....

  4. LMed

    No cóż, od "współpracy" finansowej w zakresie "suchych" zakupów na kredyt do rzeczywistej współpracy gospodarczej to daleka droga jest, proponuję nie zapominać. Gdzie te azjatyckie fabryki, gdzie?

    1. hermanaryk

      Chyba coś przegapiłeś. Korea Płd. jest największym azjatyckim inwestorem w Polsce, a w 2021 roku była największym inwestorem zagranicznym.

    2. LMed

      Hermanaryk, w obrębie produkcji wojskowej jest jakby inaczej, zauważyłeś?

  5. Ein

    Czyli będzie kimchi szeroko, to przesądzone, bo takie rzeczy robi się właśnie po to, by było. Poprzednicy kompletnie to olali, dobrze że jest kontynuacja kierunku, ale z głową. Jak już mamy w to wchodzić to kompleksowo z maksymalnym zyskiem dla gospodarki narodowej. No i OK. Czyli M1 i K2 jako dwa typy uzupełniające się w WL, HOMAR-K jako główny środek walki rakietowej w brygadach (ten szczebel właśnie) i jądrówki. Można też w takich okolicznościach spojrzeć łaskawym okiem na KS-III, bo choć to wielkie jest - fakt - na Bałtyk średnio optymalne, to jednak dzięki balistykom (a to powinniśmy bezwzględnie od Koreańczyków brać - technologie rakietowe, w tym te dalekiego zasięgu) mamy moskwę na celowniku.

    1. Franek Dolas

      Ciekawe jak robił to samo PIS to było be jak robi to Koalicja to jas OK. Taka totaliniacka logika inaczej.

    2. DartAndreas

      Franek. Tu nie chodzi o to, że jak robił to samo PiS to było źle. Tu chodzi o to aby robić to z głową. Nie wystarczy kupić coś z półki, ewentualnie na szybko jak to właśnie robił poprzedni rząd. Chodzi o to aby jak już kupujemy takie ilości sprzętu, mieć coś z tego w postaci transferów technologii (know, how), tak aby nasz przemysł oraz państwo też z tego coś miało.

  6. Podszeregowy

    Nitk już żadnej broni w Korei nie zamówi ponad już podpisane umowy wykonawcze. A atom będzie z Francji. 3x droższy niż w budżecie i 10 lat po terminie. Ale "uśmiechnięci Niemco-Polacy" muszą spłacić dług za medialną ofensywę przed wyborami w połączeniu z groźbami i szantarzem KE.

    1. DanielZakupowy

      Nie będzie atomu z francji bo Amerykanie nie pozwolą (dzięki bogu). Donald był w Waszyngtonie na dywaniku i usłyszał ws cpk i atomu "ogarnij sie rudy!" :)

    2. Franek Dolas

      Daniel Kto miałby mu to powiedzieć? Gdyby tam był Tramp to może by to usłyszał ale raczej nie byłby zaproszony po swoich prostackich i prowokacyjnych uwagach na temat Republikanów.

    3. Podszeregowy

      Mamy wybudować 2 elektrownie. Jedna będzie amerykańska, a druga miała być koreańska. Korea ma bardzo dobrą technologie i to aktualnie najbardziej konkurencyjną kosztowo. Do tego budują w terminie i zaplamowanym budżecie. Ale już zapadła decyzja, że drugą elektrownię atomową wybuduje francuskie EDF. Ta sama firma, która ma ogromne kłopoty we Francji ze rdzewiejącymi reaktorami (sic!), a w UK już jest kilka lat po terminie i końca bidoey nie widać, o ogromnym przekroczeniu budżetu nie wspominając.

  7. Potencialny poborowy

    Cieszę się ze poszerzamy współpracę z Koreą. Koreańskie banki w Polsce czemu nie. Dzięki szerszej ofercie na ryku konsumenci będą mieli lepszą ofertę. My dla Korei możemy być drzwiami na rynki EU oraz dalekim zapleczem inżynierów i techników a oni dla nas mentorem w kwestiach "Know-how" automatyzacji produkcji której nam brakuje. Zawsze z czasem wojskowe technologie przechodzą do cywilnego przemysłu i pod strzechy. Tak Korea wyrosła po wojnie dzięki współpracy z Amerykanami. Na tej współpracy oba kraje mogą świetnie zarobić. Jeśli chcesz znajdziesz sposób jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    1. Franek Dolas

      Poborowy. Pomyliły ci się pojęcia poszerzanie z zawężaniem.

  8. Thorgal

    Powiem tak: Potrzebujemy Koreę Południową a Korea potrzebuje nas. Ta współpraca będzie przynosić korzyści obu stronom. Czas odłożyć na bok sentymenty i kombinacje a zacząć myśleć poważnie. Niemcy czy Holendrzy co chwilę rozmawiają z Chinami o gospodarce itd... Oni nie będą dbać o nasze interesy dlatego my powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo i ekonomie sami nie oglądając się na zachód. Korea oferuje wiele możliwości, nie ma idealnych ludzi, partnerów czy krajów. Wszyscy skupiają się na sprzęcie jaki kupujemy a mało się mówi o tym ze nic się nie zmienia w samym wojsku. Same pieniądze nie zachęcają już do wstępowania do WP bo są przepisy są nie jasne i tworzą problemy.

    1. Potencialny poborowy

      Thorgal, zgadzam się w 100%

    2. Franek Dolas

      Thorgal U liberalnych-lewaków, socjalisówj komunistów itp. polityka i ideologia są zawsze na pierwszym miejscu. A ty coś tam im mędzisz o "naszych" interesach. Nasze to.nie znaczy ich.

  9. Franek Dolas

    Będziemy teraz mięli spektakl rzekę różnych rozmów które ostatecznie z winy koreańczyków zakończą się fiaskiem. Zbudują pewnie już zakontraktowaną jedną EA i dostarczą już zamówiony i częściowo opłacony sprzęt. I to finito.

  10. K

    Treść komentarza "Bóg drogi" A co do tego mają Indochiny, w pierwszej kolejności Chiny musiałyby zdominować Indie (co praktycznie jest nie wykonalne, (mocarstwo atomowe) które leżą na południu Azji, zaś Korea Południowa na wschodzie Azji, jak to się mówi gdzie Rzym a gdzie Krym.

  11. rwd

    Na czy może polegać zacieśnianie współpracy biznesmena z osobą chodzącą po prośbie?

    1. Rusmongol

      Na czym mogą polegać interesy z mosskowia która żebrze o drony i pociski w Iranie i Korei? To takie pokrętne pytanie...

    2. Dudley

      To proste, polega na tym że biznesmen upewnia się że ten biedak, ma jeszcze coś co warto mu zabrać. Na tym polega kapitalizm, transfer dóbr od biednych do bogatych. W naszym konkretnym przypadku, chodzi o dopilnowanie by Polska nadal kupowała uzbrojenie z koreańskich fabryk na koreańskich warunkach, za koreańskie kredyty. I wzorem Amerykanów Włochów czy Brytyjczyków nie przekazać nam żadnej technologii, która by powodowała usamodzielnienie się naszego kraju, w jakimkolwiek aspekcie produkcji uzbrojenia i amunicji. Czyli utrzymywać stan obecny, jak najdłużej się da.

    3. Rusmongol

      @dudley, Red. Zamiast biadolić to stwórzcie ta technologię która później sprzedacie USA, Francji czy Korei. Póki tego nie robicie to odpuścicie sobie te żałosne komentarze....

  12. wert

    najważniejszy temat to koreańska atomówka bo do "naszej" Westinghasa będziemy mieli mocno ograniczony wstęp

  13. Bóg drogi

    Jeżeli Chiny wypchną USA z Indochin to nic nie zostanie z tych planów

  14. Solfernus

    Nie ma produkcji w PL przynajmniej w 70% K2Pl to nie powinno być wiecej K2 w Polsce i tyle!

  15. mobilnyPL

    Również uważam że rozmawy są bardzo ważne...... jak widzę rozmowy trwają dłużej niż proces stworzenia bazy pod produkowany produkt.....rozmowy są bardzo ważne po to się uczyli ci myśliciele filozofowie

Reklama