Reklama

Polityka obronna

NIK zbada zapasy mobilizacyjne i zerwanie kontraktu na Caracale

Autor. Ministerstwo obrony Republiki Korei/Facebook

Zdolności dywizjonów artylerii samobieżnej w latach 2020-25, stan zapasów amunicji, broni i mundurów na wypadek mobilizacji oraz zerwanie umowy na śmigłowce Caracal – to tematy, których zbadanie w roku 2025 sejmowa komisja obrony zaproponowała Najwyższej Izbie Kontroli. W tym roku Izba kontroluje obsługę Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, zamierza zbadać zakup i wprowadzenie do służby czołgów K2.

Spośród siedmiu proponowanych tematów komisja poparła trzy: utrzymanie zakładanych zdolności przez dywizjony artylerii samobieżnej Wojsk Lądowych w latach 2020-25, stany zapasów amunicji, umundurowania i broni strzeleckiej na wypadek rozwinięcia mobilizacyjnego oraz zerwanie kontraktu na śmigłowce H225m Caracal firmy Airbus Helicopters i skutki tej decyzji dla skarbu państwa i stanu obronności.

Czytaj też

Nie zyskały poparcia propozycje kontroli wyszkolenia i wyposażenia WOT „na wypadek konieczności samodzielnego zwalczania pododdziałów zmechanizowanych przeciwnika” ani czasów rozwinięcia mobilizacyjnego pododdziałów 16. i 18. dywizji zmechanizowanych.

Reklama

Propozycja zbadania, na ile Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują umiejętności ochotników z cywila została wycofana do czasu przedstawienia przez MON informacji, jak wojsko korzysta z doświadczeń i wykształcenia zdobytych przez żołnierzy poza wojskiem. Michał Dworczyk (PiS) zauważył, że problem jest zauważalny od kilku dekad i dotyczy rezerwy i wojsk operacyjnych, choć są też przykłady wykorzystania kompetencji, np. informatyków.

Czytaj też

Sześć propozycji zgłosił Andrzej Zapałowski (Konfederacja), temat umowy na Caracale zaproponował Marcin Bosacki (KO) z grupą posłów. Wicedyrektor departamentu obrony narodowej NIK Michał Pawella zwrócił uwagę, że niektóre proponowane tematy wymagałyby doprecyzowania i zawężenia zakresu badanego obszaru.

Czytaj też

Poinformował, że trwa doraźna kontrola obsługi Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Izba na bieżąco bada wykonanie budżetu, przygotowuje się też do skontrolowania, jak wojsko przygotowuje i realizuje plany zwiększenia liczebności. Pod koniec drugiego kwartału ma się rozpocząć kontrola pozyskania i wdrożenia południowokoreańskiego czołgu K2 oraz zabezpieczenia potrzeb sił zbrojnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

Czytaj też

W ostatnich latach NIK badała m.in. osiąganie założonych zdolności pod względem rozpoznania obrazowego, modernizację czołgu Leopard 2A4, osiągnięcie gotowości mobilizacyjnej i bojowej do wypełniania zadań w czasie wojny, wybrane przedsięwzięcia modernizacyjne w Marynarce Wojennej, proces naboru pilotów, pozyskanie karabinka Grot dla WOT, przygotowania do przyjęcia samolotu F-35, stan integracji narodowego systemu rozpoznania przestrzeni powietrznej z system sojuszniczym, a także to, na ile są zaspokajane potrzeby szkoleniowe Wojsk Lądowych pod względem sprawności i przygotowania kondycyjnego żołnierzy. Izba kontrolowała także działania państwa w związku z incydentem z 16 grudnia 2022 r., gdy podczas zmasowanego rosyjskiego ataku na Ukrainę w polską przestrzeń powietrzną wleciał pocisk, który spadł w okolicy Bydgoszczy. Wyniki tych kontroli – z większości niejawne – są przekazywane komisji obrony.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. krajan

    NIK winien zbadać realizację umowy o modernizacji 142 czołgów Leoparda2 A4 i obstrukcje niemieckich firm w dostawie części co przyczyniło sie do dzisiaj, zmodernizowania 61 czołgów, choć umowa zakładała zakończenia modernizacji na rok 2019 DT jako wysłannik UE, ma zadanie zamieszania w zakupach sprzętu bojowego w USA i Korei, których czas realizacji dużych zamówień jest potencjalnie krótki Węgry w 2018 r zamówiły w Niemczech 44 szt Leopard2 A7, do dzisiaj odebrała 2 czołgi Polska w 2022 r zamówiła w Korei 180 czołgów K2, do dzisiaj otrzymała 28 szt a do końca roku będzie 84 Obecnie przemysł zbrojeniowy Korei jest na wysokim poziomie technologii i mocy produkcyjnej, pozyskanej z wieloletniej współpracy z USA i Niemiec Wyrzutnie K239 sa dwukrotnie zasobniejsze w rakiety w porównaniu do oryginału z USA Okręty podwodne w oparciu o niemiecki projekt 214 jest na wyższym poziomie bojowym i produkowany w większej ilości niż w Niemczech

  2. krajan

    Kara za zerwanie umowy na dostawę Caracali, kosztowała SP PL, 80 milionów zł, to jest pestka wobec kwoty po przepłaceniu za te śmigłowce W tym czasie Katar zakupił ten model śmigłowca w jednostkowej cenie 35 mil $ w większości w najdroższej wersji morskiej Ówczesny rząd PO/PSL wynegocjował od Francuzów, jednostkową cenę 70 mil $ za śmigłowiec Caracali, większości za najprostszą wersję transportową Po realizacji dostawy, Katar postanowił zwrócić śmigłowce do Francji, jako niespełniające warunkom zamówienia Co do produkcji w Polsce to miała się rozwinąć do montażu z podzespołów i malowania śmigłowca

  3. kanonier garsonier

    Seb66 Co racja to racja.

  4. Seb66

    Tak tak. To był świetny pomysł ówczesnego rządu. Do armadę ponad 200 nieuzbrojonych śmigłowców dokupić jeszcze 50 kosztownych w zakupie i eksploatacji także nieuzbrojonych smigieł. Bo po co nam uzbrojone skoro uzbrojone mają ...Niemcy?

  5. Zam Bruder

    No i co byście dzisiaj z tymi Caracalami uwojowali? Misje się skończyły a do niczego innego ta nieperspektywiczna maszyna się nie nadaje. Temat zamknięty i tyle - jak już, to może wrócić do czasu przyjęcia "darmowych" Leopardów za jedno euro?

  6. LMed

    Te ,nieloty" to może być samograj dla audytorów raczej. Ciekawe czy podobny w charakterze temat wyprodukowania 50 tysięcy prototypów Grot czeka w kolejce?

  7. szczebelek

    Kontrole, audyty i mówienie jak przy CPK, że nic nie zrobiono, a do zakupów w Korei wmawiać, że wszystko było złe.

    1. pawelv

      Bo najpierw trzeba zapytać Komisje Europejską ( Niemców ) czy pozwolą

  8. Anty 50 C-cali

    No zaczyna się! ?Już w tym roku na tapetę K2. Koalicja poCzeka na Caracale, czy "Zdaniem KE została naruszona dyrektywa w sprawie zamówień publicznych w sektorze obronnym." Ale ten kruczek to w Czechach...Czeski film u nas. Czy to podwozie , które kupił SieMONiak, dla Kraba- to nie ten sam typoszereg? Wtedy, przed 2015 to było wspaniałe, "przecięcie węzła gordyjskiego"!! Po 10 prawie latach, jak jeździ zmech Bartoszyc, strzela z standart NATO 120mm - to pod "lupę" To. Koalicji. Obecnie.