Reklama

Polityka obronna

NATO podjęło decyzję. Więcej grup batalionowych, obrona przeciwchemiczna i „długofalowe” wzmocnienie

Autor. NATO

Podczas nadzwyczajnego szczytu NATO przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego podjęli decyzje w sprawie wzmocnienia zdolności obronnych w odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O rezultatach szczytu NATO, w którym uczestniczył m.in. amerykański prezydent Joe Biden, poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zaznaczył, że Sojusz rozmieszcza na wschodniej flance cztery dodatkowe grupy bojowe. Znajdą się one na Słowacji i Węgrzech, w Rumunii oraz Bułgarii. Ich skład i struktura będzie jednak nieco zróżnicowana.

Czytaj też

Przykładowo, grupa na Słowacji będzie dowodzona przez Czechy, ale z dużym udziałem sił zbrojnych Niemiec, Holandii i USA (m.in. systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot i radary Sentinel), a w Rumunii – przez Francję. Z kolei grupy na Węgrzech i Bułgarii będą dowodzone przez oficerów z państw przyjmujących, choć znajdą się w strukturze dowodzenia NATO.

Reklama

Stoltenberg mówił również, że przywódcy NATO podjęli decyzję o tym, by polecić dowódcom wojskowym przygotowanie opcji do decyzji w sprawie długofalowego wzmocnienia postawy obronnej sojuszu, w tym na wschodniej flance. Rezultaty tych prac powinniśmy poznać na szczycie NATO w Madrycie, wtedy też mają zapaść decyzje polityczne dotyczące ich wdrożenia, wraz z nową koncepcją strategiczną NATO. O tym, że w Madrycie mogą zapaść dalsze decyzje dotyczące zwiększenia "sił i zdolności" obronnych NATO powiedział również amerykański prezydent Joe Biden. W komunikacie Rady Północnoatlantyckiej poinformowano też o krokach mających na celu wzmocnienie odporności społeczeństw i państw przeciwko zagrożeniom hybrydowym.

Czytaj też

Sojusz zdecydował się też na wzmocnienie zdolności obrony przed bronią masowego rażenia grup batalionowych, w związku z tym, że ze strony Rosji płyną sygnały o możliwym przygotowaniu prowokacji np. z użyciem broni chemicznej. Ukraina ma z kolei otrzymać dodatkowe wsparcie w zakresie wykrywania i zwalczania skutków użycia broni masowego rażenia.

Jens Stoltenberg wezwał też Chiny, by te przyłączyły się do społeczności międzynarodowej i potępiły rosyjską agresję na Ukrainę. Rada Północnoatlantycka zdecydowała natomiast, że sam Stoltenberg pozostanie na stanowisku sekretarza generalnego NATO przez kolejny rok, co powinno ułatwić kierowanie działaniami Sojuszu w obecnej sytuacji.

Sekretarz generalny NATO potwierdził też, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, że siły NATO nie będą angażowane w konflikt na Ukrainie.

Czytaj też

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. oko

    Panie sekretarzu , proszę o spowodowanie , aby zakłady zbrojeniowe na świecie w pierws!ej kolejności produkowały i sprzedawale broń dla krajów wschodniej flanki , bo w przeciwnym razie nie będziemy się mieli czym obronić. Jak możecie to obniżcie nam ceny na uzbrojenie , bo i tak w obecnej sytuacji całą Europa będzie się zbroić, to i zyski wzrosną.

    1. Amator

      Ale PO CO. Proste pytanie PO CO skoro taka Ukraina bez problemu spuszcza ruskim łomot to NATO już dzisiaj ze świetną armią zrobi to jeszcze łatwiej! Pieniądze potrzebne są na rotowanie życia ludzi a nie na napychanie kieszeni producentów uzbrojenia.

    2. VVV

      nie spuszcza łomotu i przegrywa na wschodzie. UA ma farta bo rosjanie walcza jak debile i nieprzygotowali sie do tej wojny. uznali ze bedzie to max 10 dni

  2. PGR

    Czy ja snie? Po tym jak jestesmy swiadkami jak na Ukrainie rosyjskie batalionowe grupy bojowe nie sprawdzaja sie NATO stawia na wiecej takich bgb?

    1. VVV

      nie sprawdzaja bo... ua grupy się sprawdzają bo... rosja popełniła takie i takie błedy.... wyciagasz bardzo pochopne wnioski

  3. oko

    Dlaczego NATO i USA nie odlacza Rosji sygnalu GPS. Skonczyloby to precyzyjne namierzanie rakiet przez rosjan .

    1. DA(łn)VIEN

      GPS jest cywilny ,a Rosją używa glonass czy jakoś tak. Po za tym ...jeżeli im odłącza satelitę,powstaje pytanie czy NATO atakuje Rosję czy nie? Każdy wie,że Rosja konwencjonalnie nie ma szans z NATO.

    2. VVV

      nie do konca. nawet ich su-25, mi-28n, ka-52 uzywaja cywilnych lokalizatorów gps :)

  4. Dalej Patrzący Georealista

    To dopiero - zamiast wzmocnić [i to stałą] obecnością Polskę - NATO da grupy batalionowe Słowacji, Bułgarii i Węgrom. Czyli zero dla Polski.

    1. VVV

      a Ty myślisz ze wschodnia flanka to tylko Polska?

Reklama