Polityka obronna
NATO ma ustalić kolejne szczegóły przyszłej misji szkoleniowej w Iraku
Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO, którzy w piątek spotkają się w Brukseli, mają uzgodnić szczegóły planowanej misji szkoleniowej w Iraku – zapowiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W przedsięwzięciu tym zamierza wziąć udział Polska. Jednym z tematów rozmów ministrów będą też relacje NATO z Rosją.
Będzie to ostatnie spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO przed szczytem Sojuszu, który odbędzie się w pierwszej połowie lipca w Brukseli. Natomiast w czerwcu spotkają się jeszcze ministrowie obrony.
Pierwszym tematem rozmów w piątek będzie Rosja, która – jak tłumaczył Stoltenberg – nadal próbuje zastraszać sojuszników i ingerować w ich sprawy, więc NATO musi kontynuować adaptację to wyzwań hybrydowych.
Jednocześnie sekretarz generalny po raz kolejny powtórzył, że w czasach wysokiego napięcia dialog z Rosją pozostaje ważny. NATO kontynuuje przygotowania do kolejnego spotkania Rady NATO-Rosja. Stoltenberg powiedział jednak, że żadna data nie została wyznaczona.
Stoltenberg, który przed tygodniem powiedział, że NATO nie przewiduje zwiększenia swoich sił na Litwie, Łotwie i w Estonii, podkreślał, że Sojusz już znacząco wzmocnił swoją wschodnią flankę w porównaniu ze stanem sprzed 2014 r. NATO ma teraz nadal monitorować, co jeszcze jest potrzebne, niemniej szefowie państw i rządów mają się teraz zająć zwiększeniem zdolności do szybkiego wysłania dodatkowych sił na wschodnią flankę, jeśli będzie to potrzebne – tłumaczył Stoltenberg. Obejmuje to zagadnienia takie jak mobilność sił w Europie oraz zdolność do przerzutu posiłków przez Atlantyk. – Za wcześnie, by mówić, jakie to będą decyzje – zastrzegł sekretarz generalny.
Szefowie dyplomacji państw NATO w piątek będą także omawiać sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Dyskusja, która odbędzie się z udziałem szefowej dyplomacji UE Federiki Mogherini, obejmie Syrię, Iran, Irak, Afganistan oraz wsparcie dla Jordanii i Tunezji.
W zeszłym miesiącu widziałem na własne oczy pracę szkoleniową, którą nasz sojusz wykonuje zarówno w Jordanii, jak i w Iraku. Opierając się na tych wysiłkach, na lipcowym szczycie uruchomimy nową misję szkoleniową w Iraku. Ministrowie uzgodnią jutro dalsze szczegóły tej misji. Obecnie planujemy, że weźmie w niej udział kilkaset osób. Będą oni szkolić irackich instruktorów i wspierać budowę irackich szkół wojskowych tak, aby nasza wiedza mogła dotrzeć do tysięcy innych osób i pomóc zapobiec odrodzeniu się ISIS.
W połowie lutego szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Polska weźmie udział w planowanej przez NATO misji szkoleniowej w Iraku. Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Sławomir Wojciechowski powiedział na początku kwietnia w programie SKANER Defnece24, że zakres polskiego zaangażowania na razie nie jest znany. Naczelne Dowództwo Sojuszniczych Sił w Europie (ang. SHAPE) nie przedstawiło bowiem jeszcze planu operacji. Według szacunków gen. Wojciechowskiego weźmie w niej udział ok. 500 żołnierzy z różnych państw.
Spotkanie w piątek ma się zakończyć rozmowami na temat zachodnich Bałkanów oraz polityki otwartych drzwi do NATO. Członkostwem w Sojuszu zainteresowane są Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Gruzja, a także Ukraina. NATO-wscy szefowie dyplomacji mają się do tego odnieść.
Będzie to ostatnie spotkanie na poziomie ministrów w starej kwaterze głównej NATO w Brukseli. Dyplomaci i urzędnicy przenoszą się obecnie do nowej siedziby, położonej po drugiej stronie drogi, która prowadzi z miasta do portu lotniczego.