Reklama
  • WIADOMOŚCI

Minister obrony Szwecji: Nie możemy być nadal tak uzależnieni od USA

„Cała północna Europa zaczyna zdawać sobie sprawę, że wkraczamy w erę, w której musimy poważniej traktować kwestię obronności, ponieważ nie możemy już tak bardzo polegać na sile militarnej Stanów Zjednoczonych” – powiedział minister obrony Szwecji, Pal Jonson.

Autor. Pål Jonson/X

W ubiegłym tygodniu minister obrony Szwecji, Pal Jonson, odbył oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Szef szwedzkiego resortu obrony był obecny m.in. w siedzibie NATO JFC Norfolk i w jednym z dowództw transformacyjnych sojuszu (Allied Command Transformation). Obecność w USA była okazją do podsumowania szwedzkiej i fińskiej obecności w Joint Force Command Norfolk (armie obydwu krajów są tam od jesieni 2025 roku – red.).

Przebudzenie Europy

Przy okazji obecności w USA minister Jonson udzielił wypowiedzi, w której odniósł się do aktualnych relacji szwedzko-amerykańskich. W rozmowie z portalem „Breaking Defence” Jonson stwierdził, że zauważa pozytywne przebudzenie krajów Europy Północnej w kontekście polityki bezpieczeństwa i wzmacniania wspólnego bezpieczeństwa. Jego zdaniem, na tej części kontynentu rodzi się świadomość, że dalsze uzależnianie swojej obrony wyłącznie od siły militarnej Stanów Zjednoczonych nie jest dobrym rozwiązaniem.

Polityk odniósł się do obecnego funkcjonowania NATO i do różnych napięć pojawiających się pomiędzy członkami sojuszu. Zdaniem Jonsona jednym z jego celów jako ministra obrony jest dążenie do „spójności” NATO. Polityk zauważył przy tym, że istnienie różnych opinii na pewne tematy jest czymś naturalnym – jako przykład podał niezgodność Szwecji i USA w sprawie Grenlandii.

Samoloty do Kanady?

W wypowiedzi pojawiły się też słowa dotyczące szwedzkich dotychczasowych zakupów i planów zakupowych na rynku zbrojeniowym w Stanach Zjednoczonych. Jako przykład podano decyzje o zakupie przez Sztokholm systemów HIMARS, radarów nadzoru powietrznego TPY-4, czy baterii systemów Patriot. Polityk chwalił dobrze funkcjonującą współpracę szwedzko-amerykańską w ramach programu Foreign Military Sales.

Minister Jonson odniósł się także do hipotetycznej sprzedaży samolotów wielozadaniowych Gripen dla Kanady. Ottawa prawdopodobnie zdecyduje się wyłącznie na zakup amerykańskich F-35, ale – jak wskazał szef szwedzkiego resortu obrony – na horyzoncie pojawia się możliwość sprzedaży samolotów wczesnego ostrzegania Global Eye (AEW&C).

Reklama

Zobacz również

WIDEO: Offset czy „offset”? Miliony na Jelcza, miliardy na Apache | Defence24 Week #153
Reklama