Reklama

Siły zbrojne

Szwecja rozlokowała Patrioty w porcie w Goeteborgu

Autor. Försvarsmakten/Facebook

Szwedzkie wojsko w poniedziałek po raz pierwszy rozlokowało rakietowy system obrony powietrznej Patriot poza bazą, w porcie w Goeteborgu. Jak wskazano, jest to strategiczne miejsce, dokąd przypływają statki zaopatrujące w towary i paliwa Szwecję oraz Finlandię.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według sił zbrojnych operacja nie jest ćwiczeniem, ale rzeczywistym niezapowiedzianym przegrupowaniem. Jednocześnie, jak zapewniono, nie jest to podyktowane zmianą obrazu zagrożenia.

Czytaj też

Rząd Szwecji zdecydował o zakupie systemu Patriot w USA w 2018 roku. Zamówienie otrzymano w 2021 roku. Od tego czasu odbywały się szkolenia, a sprzęt był wykorzystywany na terenach wojskowych. System przynależy do pułku obrony powietrznej Lv 6 w Halmstad na południu kraju.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, produkowany przez amerykański koncern Raytheon.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. rwd

  Goeteborg leży nad Morzem Północnym, czyżby Anglicy planowali atak na Wikingów?

  1. GB

   Faktycznie leży nad Cieśniną Kattegat, a ją przyjmuje się do M.Bałtyckiego.

  2. Wuc Naczelny

   "Goeteborg leży nad Morzem Północnym, czyżby Anglicy planowali atak na Wikingów?" Chłopcze, to nie jest pierwsza tylko trzecia wojna światowa. Rakieta z spod Królewca ma tylko 700 km do Goteborgu klucząc nad morze, zaś z bazy floty bałtyckiej 950km krętą drogą nad wodami i górami Szwecji.. To jest ok 30-40% zasięgu Ch-55.

 2. Przem742

  Szwecji już praktycznie nie ma. I Rosja akurat nie ma z tym nic wspólnego

 3. easyrider

  Ta ma zdjęciu to chyba starsza siostra Grety Thunberg. Czas przestać bawić się w zabawy w wiatraki bo prawdziwy wróg nie przyleci latawcami.

Reklama