Reklama

Polityka obronna

Koreańskie kontrakty finansowane z Funduszu Wsparcia. Ile wydał MON w 2022 roku?

Strzelanie z wyrzutni K239 Chunmoo
Strzelanie z wyrzutni K239 Chunmoo
Autor. Hanwha Defense

Do końca października zrealizowano prawie 39,986 mld złotych z tegorocznego budżetu MON, co stanowi ponad 68 proc. z 57-miliardowego budżetu resortu obrony. Kolejne ponad trzy miliardy wydano w tym okresie z Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych oraz nowo powstałego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Z tego ostatniego w pierwszej kolejności finansowane są zakupy w Republice Korei – poinformowano w Senacie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Senacka Komisja Obrony Narodowej zajęła się wykonaniem budżetu MON na 2022 roku. Szczegółowe informacje na wtorkowym posiedzeniu przedstawił dyrektor departamentu budżetowego MON Paweł Bartczak. Przypomniał, że budżet resortu obrony został zaplanowany w wysokości 2,2 proc. roku bieżącego, czyli 57,783 mld zł, w tym 57,052 mld zł w części 29 obrona narodowa.

Zgodnie z ustawą budżetową przyjęto następujące priorytety rozwoju Sił Zbrojnych na 2022 rok:

Reklama
 • Wzmocnienie zdolności operacyjnych jednostek na wschodzie kraju
 • Modernizacja techniczna
 • Wzrost liczebności SZ RP
 • Tworzenie warunków do obecności wojsk sojuszniczych na terenie RP.
 • Prowadzenie szkoleń, w tym w ramach ćwiczeń
 • Formowanie struktur i budowanie zdolności operacyjnych WOT
 • Formowanie struktur i budowanie zdolności operacyjnych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Planowane wydatki w części 29 po zmianach wynoszą 57,103 mld złotych, w tym:

 • 3,47 mld – dotacje i subwencje
 • 10,444 mld - świadczenia
 • 29,376 mld – wydatki bieżące
 • 14,237 mld – wydatki majątkowe

Spośród planowanych wydatków w części obrona narodowa, wydano do 31 października 38,986 mld zł, co stanowi 68,3 proc planu. Natomiast centralne plany rzeczowe (CPR) zrealizowano w kwocie 9,566 mld zł, co stanowi 51,9 proc. planu opiewającego na łącznie 18,419 mld zł.

Czytaj też

W szczególności:

 • Plan Modernizacji Technicznej zrealizowano na kwotę 6,506 mld zł (53 proc. planu)
 • Plan Zakupu Środków Materiałowych zrealizowano na kwotę 1,697 mld zł (52,6 proc. planu)
 • Plan Inwestycji Budowlanych na kwotę 1,363 mld zł, co stanowi 47,6 proc. planu. W kwocie tej zawierają się inwestycje narodowe (1,015 mld zł) oraz realizowane w ramach programu NATO NSIP (349 mln zł).

Do 31 października zrealizowano też 96 proc. wydatków niewygasających, czyli 1,023 mld zł z planowanych 1,065 mld zł. Jedną z ważnych pozycji tych ostatnich jest fundusz motywacyjny dla żołnierzy i pracowników wojska, zrealizowany w kwocie 306 z 309 mln złotych. Pozostała część tych środków może być wydawana do 30 listopada.

Z kolei dodatkowe źródła finansowania resortu obrony zrealizowano w następujących kwotach:

 • Z istniejącego do 23 kwietnia 2022 roku Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych wydano 1,438 mld zł
 • Z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, powołanego ustawą o obronie Ojczyzny i zastępującego Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych wydano 1,824 mld zł
 • 9,5 mln zł wydała Agencja Mienia Wojskowego ze środków własnych na finansowanie inwestycji internatowych i mieszkaniowych.

Czytaj też

Komentując informacje o budżecie wiceszef resortu obrony Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że większość środków wydatkowanych jest zwykle w ostatnich miesiącach roku, dlatego jego zdaniem do tych danych należy podchodzić z optymizmem. Dodał też, że mamy obecnie do czynienia ze skokowym wzrostem wydatków obronnych, a równolegle realizowane są bardzo duże programy, takie jak zakup myśliwców F-35, systemów rakietowych HIMARS, zestawów obrony powietrznej Wisła, czy śmigłowców Apache Guardian, które będą pozyskane w „imponującej" ilości.

Minister Skurkiewicz podał również dane o stanie ewidencyjnym żołnierzy zawodowych, który wynosi niemal 116 tys. żołnierzy, wspieranych przez prawie 45,5 tys. pracowników cywilnych wojska. Zaznaczył, że o ile dziś programowanie rozwoju Sił Zbrojnych odbywa się w oparciu o Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 z uwzględnieniem roku 2020, to już trwają prace nad nową perspektywą, a mianowicie 2024-2039.

Z kolei do zakupów sprzętu w Republice Korei odniósł się płk Romuald Maksymiuk, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia. Stwierdził, że „w pierwszej kolejności realizując kontrakty ze stroną koreańską, będziemy je realizować z funduszu wsparcia", który jest częścią niezależną od budżetu ministerstwa obrony narodowej. Dodał, że wszystkie umowy wykonawcze, jakie już zostały podpisane w tym roku, w zakresie czołgów K2, haubic K9A1, lekkich samolotów bojowych FA-50/FA-50PL oraz wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo są „zabezpieczone finansowo", a środki na chwilę obecną pochodzą właśnie z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Reklama

Komentarze

  Reklama