Reklama

Polityka obronna

Współpraca ponad podziałami. Inicjatywa senatorów ws. bezpieczeństwa

Ujazdowski; Kwiatkowski; Bezpieczeństwo
Autor. Biuro Senatora Kazimierza M. Ujazdowskiego

W przededniu Święta Wojska Polskiego senatorowie Krzysztof Kwiatkowski i Kazimierz Michał Ujazdowski proponują „porozumienie ponad podziałami w sprawie bezpieczeństwa państwa i polityki obronnej”. Szczególnie po agresji Rosji na Ukrainę, która stwarza zagrożenie dla Polski i regionu. W sferze tej powinna obowiązywać zasada współpracy wszystkich sił politycznych, co wzmacnia państwo i gwarantuje ciągłość polityki.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dotychczasowe formy współpracy, w tym w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, są zbyt skromne wobec współczesnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa. Senatorowie prowadzili prace eksperckie w tej dziedzinie i przedstawią projekt założeń nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny i wprowadzenia do niej mechanizmów kooperacji.

Czytaj też

Kluczowym elementem proponowanej reformy jest utworzenie Komitetu Strategii Państwowej jako instytucji gwarantującej ciągłość kształtowania polityki państwowej w dziedzinie obronności, jak również wymianę informacji i stanowisk między podmiotami odpowiedzialnymi za różne aspekty i elementy tej dziedziny.

Reklama

W skład Komitetu powinni wejść:

  • Minister Obrony Narodowej,
  • minister właściwy do spraw zagranicznych,
  • minister – Koordynator Służb Specjalnych,
  • inni członkowie Rady Ministrów wskazani przez Prezesa Rady Ministrów,
  • szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego,
  • przewodniczący sejmowej komisji właściwej w sprawach obronności państwa,
  • przewodniczący komisji Senatu właściwej w sprawach obronności państwa,
  • po jednym przedstawicielu każdego z klubów parlamentarnych,
  • po trzy osoby o najwyższych kwalifikacjach eksperckich w zakresie bezpieczeństwa i obronności, powołane przez marszałka Sejmu i marszałka Senatu na czas określony, dłuższy niż kadencja Sejmu i Senatu.

Czytaj też

Do rozważenia byłby sposób powoływania przewodniczącego Komitetu – np. przez Prezydenta RP w uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów.

Na posiedzenia byliby zapraszani, w szczególności w celu udzielania informacji:

  • Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
  • Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych,
  • Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych,
  • dowódcy poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni,
  • Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji,
  • szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
  • dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Kwiatkowski; Ujazdowski; Bezpieczeństwo
Autor. Biuro Senatora Kazimierza M. Ujazdowskiego

Jako zadania i kompetencje Komitetu należy wskazać:

Obligatoryjne opiniowanie:

  • projektów strategii bezpieczeństwa narodowego,
  • Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej RP i innych dokumentów wykonawczych do strategii bezpieczeństwa narodowego, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 4 ustawy o obronie Ojczyzny, dalej określanej jako „Ustawa",
  • projektów rozporządzeń Rady Ministrów, o których mowa w art. 27 ust. 2 Ustawy,
  • szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, o których mowa w art. 36 tej ustawy,
  • programu rozwoju Sił Zbrojnych, o którym mowa w art. 37 Ustawy,
  • projektu budżetu państwa w części „obrona narodowa",
  • projektu planu finansowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (art. 42 Ustawy),
  • wniosku Rady Ministrów do Prezydenta w sprawie wydania rozporządzenia o wprowadzeniu obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej (art. 152 ust. 2 Ustawy),
  • określonych w Ustawie projektów rozporządzeń Ministra Obrony Narodowej wydawanych na podstawie upoważnienia zawartego w Ustawie,

Czytaj też

  • jak również zmian w tych dokumentach:
  • wyrażanie opinii w innych sprawach przedstawionych przez Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu lub Marszałka Senatu;
  • uzyskiwanie i przedyskutowanie informacji w zakresie:
  • wprowadzenia lub zmiany określonego stanu gotowości obronnej państwa,
  • realizacji programu rozwoju Sił Zbrojnych (nie rzadziej niż co 12 miesięcy),
  • sprawozdania z działalności Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (nie rzadziej niż co 12 miesięcy),
  • realizacji budżetu państwa w części „obrona narodowa",
  • realizacji programów modernizacji Sił Zbrojnych RP.
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. Franek Dolas

    Jedyne co totalniacy są w stanie z siebie wyartykułować to bełkot. Mieliśmy już na tym forum Razem teraz Senatoroeir PO dawniej PIS. Kto następny w prezentacji swojego programowego pustosłowia. Myślę źe PSL w końcu ich lider K-K zdążył już odwołać Błaszczaka i powołać Macierewicza. Może wydaje mu się że jest takim politycznym Coperfildem.

    1. Gugluk

      Czyli co jak ktoś jest z RAZEM to nie ma prawa na własną wizję obrony kraju ? Każdy w Polsce ma prawo do swoich poglądów bo to właśnie wolność jest

  2. Edmund

    Inicjatywa senatorów, w których obecnie większość należy do opozycji jest nie tylko niepotrzebna ale i szkodliwe. W najlepszym razie powstanie klub dyskusyjny a najbardziej prawdopodobne jest wydłużanie procedur i blokowanie modernizacji. Senat z większością opozycji dał się poznać jako hamulcowy chyba we wszystkich sprawach, którymi się zajmował. Jestem zwolennikiem tego, aby decyzje podejmowali ci, którym suweren dał władzę i suweren za to będzie rozliczał już przy najbliższych wyborach. Zwycięzca wyborów nie potrzebuje konsultować swoich decyzji (za które ponosi odpowiedzialność) z tymi, którzy te wybory przegrali. W przypadku konieczności podjęcia szybkich decyzji, taki klub dyskusyjny powie, ze z nim nie dyskutowano.

    1. Andree

      SUWEREN powołał senatorów tak samo jak i posłów. Z jeszcze większym mandatem demokratycznym. Sprawa ciągłości planów strategicznych jest kluczowa i warta działań. Pragmatyka funkcjonowania może powodować przyspieszenie a nie spowolnienie. Chaos w zakupach i wydatkach jest wrogiem skutecznej obrony. Brak jakiegokolwiek dowiązania do ogólnej strategii poza propagandą

    2. Gugluk

      Andree najlepiej nic nie kupować wtedy nikt nie postawi zarzutu o Chaos w zakupach i wydatkach

  3. Krzysztof33

    Miałoby to sens.

    1. Edmund

      Dla Rosji jak najbardziej miałoby to sens.

  4. szczebelek

    Szukają kolejnej sceny by opowiadać na konferencjach, że wszystko jest źle 🤣🤣🤣🤣

    1. Edmund

      @szczebelek tak to się tylko do tego sprowadza. Jest źle, niedobrze ;)

  5. bezreklam

    Tymczasem Radio ZET dostalo kare z KRRiTV (500 tys) za podanie infrmacji jak pociag specjany z Zelnskim przejchal granice Polski bez polskiej kontrali. Jak Amerykanie go przejeli w rzeszowie a Polacy nie wiedzieli co i jak. Niezla kara za prawde zamiast propagandy.

    1. Edmund

      Takie ustalenia między służbami bez wątpienia były,, więc ZET szerzyło nieprawdziwa informację i wrogą państwu polskiemu, za co słusznie otrzymało karę. Nie oczekuj, ze przedstawiciele ZET będą obecni na spotkaniu z szefem CIA , Bezpieczeństwa Narodowego USA i Pentagonu którzy licznie i często odwiedzają swoich polskich odpowiedników. Ci co mieli wiedzieć wiedzieli, ci co nie mieli wiedzieć, nie wiedzieli.

  6. Chyżwar

    To niech jeden z drugim nie majstruje przy rozbudowie armii i kontraktach zbrojeniowych. Wiem, wiem. Patrząc na dotychczasowe popisy naszych pożal się Boże polityków jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe.

  7. Zbyh

    Na teraz jest sześć komentarzy, z tego pięć antypolskich, lepsze to niż rosyjska "demokracja" A teraz meritum warto by było się nad tym pochylić, wszak prezydent będzie jeszcze sprawował swój urząd około dwóch lat od wyborów parlamentarnych i nie wiadomo kto stworzy rząd, to choć w sprawie obronności niech się nie żrą.

  8. kmdr

    Kolejna oderwana od rzeczywistości trupka stend-uperów. Jakie to żałosne. Zastanawiające kto na nich głosuje, pewnie tak samo rozgarnięci jak snopek słomy jak oni, ja nie zatrudniłbym ich do grabienia liści. Krzysztof Kwiatkowski i Kazimierz Michał Ujazdowski proponują "porozumienie ponad podziałami w sprawie bezpieczeństwa państwa i polityki obronnej". Te wszystkie słowa można zastąpić jednym PROWIZJA. Tyle w okrągłych słowach kwiku żeby wepchnąć ryjek do korytka.

  9. cywilnycywil

    Już po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja miało być ponad podziałami. A skończyło się prośbą o interwencję do Carycy Katarzyny. Teraz dla odmiany pokaźna grupa polskich posłów prosi Unię Europejską o interwencję przeciw Polsce. Ci kretyni nie znają pojęcia "Interes Polski". Liczy się tylko interes partii (czyli inna forma Liberum Veto). I żeby nie było: pisiorem nie jestem.

Reklama