Reklama

Wojna na Ukrainie

Środowy przegląd mediów: Reakcja świata na wielką defiladę. Będzie nowy kraj w NATO?

Haubica samobieżna K9A1.
Autor. M. Mróz

W środowym przeglądzie mediów dominuje temat defilady na Święto Wojska Polskiego. Jakie są reakcje świata? Czy będzie nowy kraj w NATO? Co z polskimi wyborami?

Reklama

Interia: „Moskwa straszy, Zachód docenia. Świat reaguje na defiladę w Warszawie"

Reklama

Uwagę na zbliżające się w Polsce wybory zwraca także Associated Press.Chwalenie się potęgą militarną to jeden ze sposobów na pozyskanie nowego wyborcy na chwilę przed wyborami, w których rządząca, populistyczna partia PiS będzie dążyć do zdobycia bezprecedensowej trzeciej kadencji - wskazuje. \[...\]. Geopolityczny kontekst zawiera także depesza z Berlina.Polska, jako kraj należący do UE i do NATO, jest nie tylko jednym z największych politycznych i militarnych zwolenników Ukrainy, ale też na dużą skalę uzbraja się przeciwko zagrożeniu płynącemu ze strony Rosji. Niepokój w Polsce rośnie też z powodu działań rosyjskich najemników grupy Wagnera na terenie sąsiedniej Białorusi - twierdzi niemiecka agencja DPA."

Czytaj też

Interia: Nie przestraszymy się. Rosyjski pułkownik komentuje defiladę"

Reklama

„Demonstracja nowego sprzętu na defiladzie w Polsce jest próbą wywierania nacisku na Rosję i Białoruś - uważa rosyjski historyk wojskowy, dyrektor Muzeum Wojsk Obrony Powietrznej i pułkownik w stanie spoczynku Jurij Knutow. \[...\]. Jak zaznaczył, użycie prezentowanej broni przez Warszawę doprowadzi doostrej reakcji Rosji. - Mińsk jest częścią państwa związkowego. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że terytorium Białorusi będziemy bronić tak samo jak naszego. Nie przestraszymy się pokazu siły. Czekamy na to. Jeśli Polacy ruszą (na Białoruś - red.), ich sprzęt spłonie, nawet ten wyprodukowany w Korei Południowej - oświadczył."\

Paweł Wroński; Gazeta Wyborcza: „Wielka defilada w Warszawie. Prezydent Duda chce zmian w wojsku"

„W poniedziałek w trakcie uroczystości wręczenia nominacji generalskich 21 oficerom prezydent Andrzej Duda zapowiedział głęboką reformę systemu dowodzenia. Zapowiedział stworzenie Dowództwa Sił Połączonych, na którego czele stanie Szef Sztabu Generalnego. A także przywrócenie systemu dowództw rodzajów sił zbrojnych - w przeszłości było to dowództwo sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych."

Czytaj też

Artur Bartkiewicz; Rzeczpospolita: „Artur Bartkiewicz: Defilada wojskowa w Warszawie. Łyżka dziegciu w kotle grochówki"

„Modernizacja armii to proces rozłożony na długie lata – dla przykładu myśliwce piątej generacji F-35 będą trafiać do Polski w latach 2024-2030, abramsy dopłyną do 2026 roku, koreańskie moduły wyrzutni rakietowych K239 do 2027 roku, etc. Również formowanie nowych jednostek to proces rozłożony na lata. Tymczasem opozycja, która może sprawować władzę, gdy większość tych kontraktów będzie finalizowana, w procesie tym w ogóle nie partycypuje. Nie chodzi oczywiście o to, aby podejmowała decyzje – to zadanie rządu. Ale choćby Rada Bezpieczeństwa Narodowego wydaje się idealną instytucją do tego, by przynajmniej przedstawić wizję i kierunek modernizacji armii, jaką ma rząd, tak aby zachować ciągłość całego procesu po zmianie władzy."

Sławek Zagórski; Wirtualna Polska: „Chaotyczne decyzje Błaszczaka. Wojsku brakuje nawet kurtek"

„Brakuje za to podstawowego wyposażenia żołnierzy. MON koncentruje się na medialnych zakupach. Tymczasem polscy żołnierze nadal nie posiadają na wyposażeniu zimowych kurtek, których brak dał się odczuć zimą 2022 r. podczas kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Wówczas brakło także kontenerów mieszkalnych i odpowiedniego wyposażenia punktów kontrolnych. Żołnierze ogrzewali się paląc drewnem w beczkach po ropie, a jedynym zabezpieczeniem przed wiatrem i deszczem były plandeki, kupowane w sklepach ogrodniczych."

Onet: „Bośnia i Hercegowina chce, by Polska wysłała więcej żołnierzy do tego kraju"

„Minister obrony Bośni i Hercegowiny Zukan Helez rozmawiał o tym wczoraj z polskim ambasadorem Jarosławem Lindenbergiem — informują bośniackie media. Helez potwierdził, że strategicznym celem Bośni jest wejście do NATO, a Lindenberg obiecał, że Polska te starania wesprze."

Reklama

Komentarze (6)

 1. OS-INT

  Dziennikarze Onetu Edyta Żemła i Marcin Wyrwał w rozmowie z Michałem Broniatowskim oceniali, czy polska armia powinna kupować sprzęt od innych państw, czy opierać się na tym własnej produkcji. Wskazali też, co jest problemem w armiach całej Europy. Program specjalny został przygotowany z okazji trwającego Święta Wojska Polskiego - Onet, Dziennikarze Onetu o sytuacji wojska. Problem dotyczył całej Europy.

  1. Pitbull

   Zemla i Wyrwał to ci od oczerniania Grota, ktory ponoć masowo sie psuje, ale jakoś Ukraińcy bardzo go sobie chwala.

  2. Adzio

   I co im wyszło? Że LEOPARD-Y?

 2. bezreklam

  Ok 50 tys Ukrainskich zolnezy stacilo peznajmiej jedna konczene (dzisszy reprtaz w TVP)

 3. OS-INT

  Ukraińskie siły powietrznodesantowe wreszcie wysłały na front swoją najpotężniejszą jednostkę. Licząca 2000 żołnierzy 82. Brygada Desantowo-Szturmowa, wyposażona w wozy bojowe Marder i Stryker oraz czołgi Challenger 2, wkroczyła do akcji w okolicach miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim - podaje amerykański magazyn Forbes...

 4. OS-INT

  Szef kancelarii NATO Stian Jenssen zapytany przez norweską gazetę Verdens Gang o to, czy Ukraina musi zrezygnować z części swojego terytorium, by osiągnąć pokój i członkostwo w NATO, powiedział, że ta kwestia była już podnoszona w Sojuszu. Nie mówię, że tak musi być. Ale mogłoby to być możliwe rozwiązanie - stwierdził...

 5. OS-INT

  Amerykanie ogłosili 44. prezydencki pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 200 mln USD (810 mln PLN). Obejmuje on głównie dostawy różnego rodzaju amunicji i sprzętu pomocniczego. Lista przekazywanego wyposażenia obejmuje amunicję do zestawów obrony powietrznej Patriot, amunicję do zestawów artylerii rakietowej HIMARS, amunicję artyleryjską kal. 155 i 105 mm, amunicję czołgową kal. 120 mm, ppk (przeciwpancerne pociski kierowane) TOW, ppk Javelin, ponad 12 mln szt. amunicji małokalibrowej i granatów oraz amunicję do wyburzeń i usuwania przeszkód. Ponadto amerykańska pomoc obejmie sprzęt i systemy do oczyszczania pól minowych, 37 taktycznych ciągników, 58 naczep ze zbiornikami na wodę, a także części zamienne, obsługę techniczną i inne wyposażenie polowe - Altair, 44. pakiet pomocy Ukrainie od USA.

 6. Paweł P.

  Wczoraj, Polska / Warszawa wolna on "Ruskich" czołgów. Śmiałem się, jak odpaliły czołgi silniki, na raz... "Gdzie T-72, co to na żyletki nawet się nie nadawały" – sam sobie odpowiedziałem, "na Ukrainie, w termowizji biją ruskich".

  1. skition

   Chyba ruskie biją T-72 co widać na portalach ze zdjęciami spalonego szrotu.

  2. USdown

   @skition / zdjęciami spalonego szrotu < Faktycznie pojawia się coraz więcej filmów i zdjęć zachodniego sprzętu pancernego, a raczej wypalonych wraków na ukraińskich pobojowiskach!

  3. Paweł P.

   Straty na wojnie, to naturalna sprawa – jej ilości, zasadność tu jest qlu sprawy, chociażby to jak mówisz, to muszą w nie celować, a wcześniej na nie polować, a to oznacza, że w tym czasie – nie robią czegoś innego.

Reklama