Reklama

Polityka obronna

F-35 w wielodomenowej obronie Polski

Wielodomenowe ćwiczenia NATO F2T2 2025
Wielodomenowe ćwiczenia NATO F2T2 2025
Autor. NATO Multinational MRTT Unit

Samoloty ośmiu państw należących do NATO przeprowadziły nad terytorium Polski oraz krajów bałtyckich wielodomenowe ćwiczenia, których zadaniem było wzmocnienie sojuszniczego odstraszania.

Lotnictwo z Danii, Niemiec, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych uczestniczyło w NATO-wskich ćwiczeniach F2T2 (Find, fix, track and target – org.) Wydarzenie było koordynowane przez Dowództwo Sił Powietrznych NATO. Jak czytamy na stronie Sojuszu Północnoatlantyckiego celem ćwiczeń było „sprawdzenie zdolności NATO do integrowania operacji wielodomenowych w warunkach konfliktu”.

Reklama

Operacje wielodomenowe z definicji łączą w sobie działania w powietrzu, ale też innych domenach (na morzu, lądzie, w przestrzeni kosmicznej oraz cyberprzestrzeni). Jednocześnie ćwiczenia w rodzaju F2T2 służą przede wszystkim przygotowaniu do misji zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defence - IAMD), ale też zwalczaniu systemów antydostępowych Counter Anti-Access/Area Denial - C-A2AD), co w praktyce sprowadza się do przełamywania i niszczenia obrony powietrznej przeciwnika. Wykonywanie tych dwóch zadań jest niezbędne, by zapewnić własnym siłom przewagę w powietrzu.

    W ćwiczeniach uczestniczyły m.in. myśliwce wielozadaniowe F-35 Lightning II i F-16 Fighting Falcon oraz uderzeniowe Tornado, ale także samoloty obserwacyjne i rozpoznawcze oraz tankowce powietrzne (m.in. włoski KC-767 i Airbus A330 MRTT). Za zapewnienie dowodzenia i kontrolę powietrzną odpowiadał NATO-wski AWACS. Pełne wykorzystanie potencjału sił powietrznych NATO wymaga szerokiego współdziałania różnych rodzajów wojsk, a także zdolności sprawnego przesyłu informacji. Warto dodać, że od niedawna w Poznaniu są rozmieszczone norweskie myśliwce F-35.

    Reklama

    Opisywane ćwiczenia F2T2 stanowią przedsmak Ramstein Flag 2025 – szeroko zakrojonych ćwiczeń taktycznych sił powietrznych NATO, które odbędą się w dniach 31 marca-11 kwietnia br.

    WIDEO: Abramsologia stosowana, czyli wszystko o M1 | Czołgiem!

    Reklama

    Komentarze

      Reklama