Polityka obronna
F-35 w wielodomenowej obronie Polski
Samoloty ośmiu państw należących do NATO przeprowadziły nad terytorium Polski oraz krajów bałtyckich wielodomenowe ćwiczenia, których zadaniem było wzmocnienie sojuszniczego odstraszania.
Lotnictwo z Danii, Niemiec, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych uczestniczyło w NATO-wskich ćwiczeniach F2T2 (Find, fix, track and target – org.) Wydarzenie było koordynowane przez Dowództwo Sił Powietrznych NATO. Jak czytamy na stronie Sojuszu Północnoatlantyckiego celem ćwiczeń było „sprawdzenie zdolności NATO do integrowania operacji wielodomenowych w warunkach konfliktu”.
Operacje wielodomenowe z definicji łączą w sobie działania w powietrzu, ale też innych domenach (na morzu, lądzie, w przestrzeni kosmicznej oraz cyberprzestrzeni). Jednocześnie ćwiczenia w rodzaju F2T2 służą przede wszystkim przygotowaniu do misji zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defence - IAMD), ale też zwalczaniu systemów antydostępowych Counter Anti-Access/Area Denial - C-A2AD), co w praktyce sprowadza się do przełamywania i niszczenia obrony powietrznej przeciwnika. Wykonywanie tych dwóch zadań jest niezbędne, by zapewnić własnym siłom przewagę w powietrzu.
W ćwiczeniach uczestniczyły m.in. myśliwce wielozadaniowe F-35 Lightning II i F-16 Fighting Falcon oraz uderzeniowe Tornado, ale także samoloty obserwacyjne i rozpoznawcze oraz tankowce powietrzne (m.in. włoski KC-767 i Airbus A330 MRTT). Za zapewnienie dowodzenia i kontrolę powietrzną odpowiadał NATO-wski AWACS. Pełne wykorzystanie potencjału sił powietrznych NATO wymaga szerokiego współdziałania różnych rodzajów wojsk, a także zdolności sprawnego przesyłu informacji. Warto dodać, że od niedawna w Poznaniu są rozmieszczone norweskie myśliwce F-35.
Opisywane ćwiczenia F2T2 stanowią przedsmak Ramstein Flag 2025 – szeroko zakrojonych ćwiczeń taktycznych sił powietrznych NATO, które odbędą się w dniach 31 marca-11 kwietnia br.
WIDEO: Abramsologia stosowana, czyli wszystko o M1 | Czołgiem!