Polityka obronna
Elon Musk za cięciami w Pentagonie. Ofiarą F-35?
„Departament wydajności państwa” weźmie Pentagon pod lupę? Elon Musk sygnalizuje potrzebę cięć budżetowych w amerykańskim Departamencie Obrony.
W ostatnim miesiącu Departament Obrony ogłosił, że już po raz siódmy z rzędu audyt tej instytucji wykazał szereg nieprawidłowości przy wydatkowaniu. Sposób w jaki prowadzony jest Pentagon spotkał się z krytyką Elona Muska, mającego niedługo odpowiadać za „Departament Efektywności Rządu” (Department of Government Efficiency) w administracji Donalda Trumpa. Jednym z elementów poddanych krytyce miliardera i właściciela m.in. popularnej platformy X jest program dotyczący budowy kolejnych samolotów wielozadaniowych F-35.
(„…)Załogowe myśliwce są (…) przestarzałe w erze dronów. Po prostu zabiją pilotów” - napisał pod koniec listopada Musk.
The F-35 design was broken at the requirements level, because it was required to be too many things to too many people.
— Elon Musk (@elonmusk) November 25, 2024
This made it an expensive & complex jack of all trades, master of none. Success was never in the set of possible outcomes.
And manned fighter jets are… https://t.co/t6EYLWNegI
Co ciekawe, krytyczne zdanie dotyczące działalności Pentagonu podziela też postać znajdująca się po przeciwległej stronie politycznej barykady w Stanach Zjednoczonych. Negatywna ocena działań podejmowanych przez Departament Obrony została opublikowana również przez Berniego Sandersa.
Elon Musk is right.
— Bernie Sanders (@SenSanders) December 1, 2024
The Pentagon, with a budget of $886 billion, just failed its 7th audit in a row. It’s lost track of billions.
Last year, only 13 senators voted against the Military Industrial Complex and a defense budget full of waste and fraud.
That must change.
„Pentagon z budżetem 886 miliardów dolarów oblał właśnie siódmy audyt z rzędu. To strata miliardów. W ostatnim roku jedynie 13 senatorów głosowało przeciwko budżetowi obronnemu pełnemu marnotrawienia pieniędzy. To musi się zmienić” – napisał polityk.
Budżet Pentagonu na 2025 rok
Na temat projektu Departamentu Obrony dotyczącego budżetu Pentagonu na rok 2025 pisaliśmy w marcu br. W przewidzianych wydatków znalazły się takie jak: 143 miliardy dolarów na badanie, rozwój, testowanie i ewaluację (RDT&E); 61 miliardów na rozbudowę skutecznych sił powietrznych; prawie 50 miliardów na modernizację i dofinansowanie trzech filarów nuklearnej triady; 48 miliardów na siły morskie, w tym rozpoczęcie budowy sześciu okrętów bojowych; 13 miliardów na wsparcie wyposażenia piechoty morskiej (USMC); 5,3 miliarda dolarów na zakup i rozwój bombowców strategicznych B-21; 3,7 miliardów na dalsze finansowanie naziemnego programu odstraszania Sentinel.
Czytaj też
Budżet ma też zakładać 30 miliardów dolarów na amunicję (konwencjonalną i precyzyjnie kierowaną) oraz 28,4 miliardów na wzmocnienie amerykańskich zdolności w zakresie obrony przeciwrakietowej. Prawie 34 miliardy dolarów miałyby trafić na rozwój kluczowych zdolności kosmicznych, a 14,5 miliarda na działania w domenie cyber. Jednym z priorytetów ma też być utrzymanie wysokiej gotowości sił połączonych (Joint Force), na które miałyby być przeznaczone 147,5 miliardów dolarów.
Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy
Systemy załogowe wymagają lat szkoleń załogi, bazy szkoleniowej i treningowej - a drony są "combat ready" po załadowaniu oprogramowania. Systemy załogowe mają dopuszczalny poziom ryzyka misji - ze względu na zagrożenie załogi i często ze względu na bardzo wysoki koszt jednostkowy systemu załogowego [np. samolotu]. Systemy dronowe można posyłać na misje o dowolnym poziomie ryzyka - nawet "w jedną stronę" - o ile przemawia za tym kalkulacja koszt/efekt. Systemy dronowe można organizować w roje profilowane zadaniowo - gdzie dany dron przenosi jeden efektor precyzyjny lub jeden moduł misyjny [np. EW] - co gwarantuje maksymalne rozproszenie i wymusza N-krotny wysiłek w efektorach w zniszczenie roju - natomiast system załogowy - taki "kombajn" wyposażenia i uzbrojenia jak F-35 - można zniszczyć 1 efektorem. No i drony ze względu na minimalizację masy i wymiarów bez porównania łatwiej ekranowac w EW - łatwiej też uzyskać stealth i minimalizację sygnatur fizycznych.
bmc3i
Nazwał głupcamu kupujacych F-35, wiedząc że AI nadajace sie do celów bojowych, czyli nie wymagajace udziału czlowieka w podejmowaniu decyzji, będzie gotowe za nie mniej niż 50 lat. Czyli anulować zakupy F-35, i zostawić Air Force z niczym. Tzn, z 50-letnimi F-15 i F-16.
Papiesh
Po prostu kolejna próba dyskredytacji LM i F-35. Kiedyś Amerykanie mieli frakcję zwaną fighter mafia, która to samo próbowała zrobić z F-15 i F-16. Teraz Elon zobaczył na tiktoku jakiś film z zaprogramowanymi dronami układającymi się w ładne wzorki na niebie i mu odbiło do tego stopnia, że kłuci się na twitterze z ludźmi o rzeczy o których nie ma pojęcia. Im dalej w to brnie tym bardziej się ośmiesza.
CdM
@bmc3i "AI nadajace sie do celów bojowych, czyli nie wymagajace udziału czlowieka w podejmowaniu decyzji, będzie gotowe za nie mniej niż 50 lat." - tu się z tobą nie zgodzę. AI nie nadaje się nadal do kierowania samochodem, bo raz na sto/tysiąc razy gdzieś źle skręci, wjedzie w szybę, zabije przechodnia bo pomyli go z hydrantem itp. Ale w warunkach bojowych taki procent błędów jest całkowicie dopuszczalny! Czego więc brakuje? Autonomicznego lotu? Namierzania i celowania? To już jest. Taktyki w bardziej złożonych sytuacjach bojowych? To też nie jest wielki problem dla AI. To są problemy dobrze zdefiniowane do optymalizacji wielokryterialnej, w której automaty mogą być nawet znacznie efektywniejsze niż ludzie. Zwłaszcza że można zmniejszyć priorytet na przetrwanie.
CdM
Elon jest specjalistą w każdej dziedzinie! Nie wiem tylko, jak długo tych dwóch naturalnych geniuszy (z których każdy uwielbia być jedyną gwiazdą w okolicy) wytrzyma z sobą. Nawiasem mówiąc, zadziwiający jest zwrot opinii prawicowego komentariatu o Musku. Jeszcze kilka lat temu to był wróg, ekooszołom od elektryfikacji transportu, ssący państwowe dotacje na elektryki i zamówienia dla spaceX. Gdy się okazało że popiera Trumpa, oceny zmieniły się diametralnie. Cud! Nawias drugi: Trump generalnie jest przeciwko elektryfikacji transportu, norm ekologicznym, dopłatom, obiecuje tanie paliwo, "drill baby drill" - wydobycie ropy bez limitów. Bardzo jestem ciekaw, jakie fikołki będzie wykonywał, aby przy tym nie skrzywdzić teslowego biznesu Muska :)
losowynik
Kreml się cieszy
Ależ
Ten geniusz znalazł najlepszy moment na cięcia i oszczędności na zbrojeniach
user_1064174
Chyba trudno znaleźć lepszy moment na efektywne wydawanie pieniędzy na zbrojenia zamiast ich bezmyślnego przepalania.
Rusmongol
@user174. On jeszcze nie pokazał tego efektywnego robienia zakupów uzbrojenia więc nie chwali dnia przed zachodem słońca.
Papiesh
Prywatna wojna z Lockheed Martin i tyle. W jego tweecie wystarczy zmienić F-35 na Cybertruck i wszystko będzie się zgadzać.
Steve72
Elon jest wizjonerem, ale jego wizje zaczynają być niebezpieczne. Żeby mu ktoś audytu na starshipa nie zrobił.
Franek Dolas
Musk udowodnił że umie prowadzić business a wizjonerem raczej niech nie będzie bo skończy jak wizjoner Jobs. Zmiany w Twitterze pokazują że człowiek wie co i jak robić. A pamiętam jaki był skowyt i lamenty jak przejął Twittera i przeprowadzał zmiany. Może racjonalizacja wydatków w Pentagonie jest konieczna i nie musi ona prowadzić do ograniczeń jak jest to u nas gdzie oznacza to radykalne cięcia
Nico44
jak skończy się prezydentura Trumpa to na pewno zrobią audyt nie tylko starshipa ale też jego departamentu efektywności w którym mają pracować wolontariusze za darmo ,,
bmc3i
Już niedługo.
LMed
No cóż, trafią w sedno zapewne. Szkoda pilotów. Świat zmierza w inną stronę. No i skoro tak wypowiada się o F-35, to chyba nie można mieć wątpliwości, co myśli o stosunkowo niezamożnym państwie fundującym sobie TERAZ 100 Apaczy (o zgrozo).
Nico44
w przypadku zagrożenia ze strony Rosji NATO musi się zbroić po 2 F 35 kupują również bogate państwa a po 3 drony wyposażone w IA to pieśń przyszłości i pójście w niebezpieczną stronę czyli pojazdów bez załogowych posiadających sztuczną inteligencję która będzie podejmować sama decyzję a jak taka zabawka wymknie się spod kontroli to sytuację z filmu terminator będziemy mieli w realu i na koniec pentagon i DARPA finansują programy programy rozwoju bezzałogowych pojazdów latających w których bierze udział firma założona przez imigranta z Polski Piasecki Aircraft Corporation
Anty 50 C-cali
tosz i szkoda czołgistów. Idź dalej, zamiast fundować sobie Leosie2a4 mógł sobie zostać niezamożny kraik nad Wisłą przy T-ciakach -72. KLEPANE U SIEBIE, wtedy