Reklama

Polityka obronna

Elon Musk za cięciami w Pentagonie. Ofiarą F-35?

Konflikt Elona Muska z OpenAI trwa nadal. Miliarder skierował do sądu wniosek o wydanie nakazu zaprzestania działań nieuczciwej konkurencji przez firmę Sama Altmana.
Konflikt Elona Muska z OpenAI trwa nadal. Miliarder skierował do sądu wniosek o wydanie nakazu zaprzestania działań nieuczciwej konkurencji przez firmę Sama Altmana.
Autor. By Courtesy Photo - https://www.dvidshub.net/image/7132413/usafa-hosts-elon-musk, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117790646

„Departament wydajności państwa” weźmie Pentagon pod lupę? Elon Musk sygnalizuje potrzebę cięć budżetowych w amerykańskim Departamencie Obrony.

W ostatnim miesiącu Departament Obrony ogłosił, że już po raz siódmy z rzędu audyt tej instytucji wykazał szereg nieprawidłowości przy wydatkowaniu. Sposób w jaki prowadzony jest Pentagon spotkał się z krytyką Elona Muska, mającego niedługo odpowiadać za „Departament Efektywności Rządu” (Department of Government Efficiency) w administracji Donalda Trumpa. Jednym z elementów poddanych krytyce miliardera i właściciela m.in. popularnej platformy X jest program dotyczący budowy kolejnych samolotów wielozadaniowych F-35.

(„…)Załogowe myśliwce są (…) przestarzałe w erze dronów. Po prostu zabiją pilotów” - napisał pod koniec listopada Musk.

Co ciekawe, krytyczne zdanie dotyczące działalności Pentagonu podziela też postać znajdująca się po przeciwległej stronie politycznej barykady w Stanach Zjednoczonych. Negatywna ocena działań podejmowanych przez Departament Obrony została opublikowana również przez Berniego Sandersa.

„Pentagon z budżetem 886 miliardów dolarów oblał właśnie siódmy audyt z rzędu. To strata miliardów. W ostatnim roku jedynie 13 senatorów głosowało przeciwko budżetowi obronnemu pełnemu marnotrawienia pieniędzy. To musi się zmienić” – napisał polityk.

Reklama

Budżet Pentagonu na 2025 rok

Na temat projektu Departamentu Obrony dotyczącego budżetu Pentagonu na rok 2025 pisaliśmy w marcu br. W przewidzianych wydatków znalazły się takie jak: 143 miliardy dolarów na badanie, rozwój, testowanie i ewaluację (RDT&E); 61 miliardów na rozbudowę skutecznych sił powietrznych; prawie 50 miliardów na modernizację i dofinansowanie trzech filarów nuklearnej triady; 48 miliardów na siły morskie, w tym rozpoczęcie budowy sześciu okrętów bojowych; 13 miliardów na wsparcie wyposażenia piechoty morskiej (USMC); 5,3 miliarda dolarów na zakup i rozwój bombowców strategicznych B-21; 3,7 miliardów na dalsze finansowanie naziemnego programu odstraszania Sentinel.

Czytaj też

Budżet ma też zakładać 30 miliardów dolarów na amunicję (konwencjonalną i precyzyjnie kierowaną) oraz 28,4 miliardów na wzmocnienie amerykańskich zdolności w zakresie obrony przeciwrakietowej. Prawie 34 miliardy dolarów miałyby trafić na rozwój kluczowych zdolności kosmicznych, a 14,5 miliarda na działania w domenie cyber. Jednym z priorytetów ma też być utrzymanie wysokiej gotowości sił połączonych (Joint Force), na które miałyby być przeznaczone 147,5 miliardów dolarów.

Reklama
Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze (1)

  1. Ależ

    Ten geniusz znalazł najlepszy moment na cięcia i oszczędności na zbrojeniach

Reklama