Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów; Szef MON: Obrona cywilna nie funkcjonuje w Polsce; Putin odwiedzi Turcję

Szef MON, szef SGWO i dowódca operacyjny
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef SGWP gen. Wiesław Kukuła i dowódca operacyjny gen. dyw. Maciej Klisz po spotkaniu w BBN 29 grudnia 2023 w związku z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej
Autor. Jakub Borowski, Defence24

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Tomasz Kwasek i Marcin Strembski: onet.pl: Położono stępkę pod przyszły ORP Wicher - Informacje 31 stycznia na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyła się uroczystość położenia stępki pod pierwszą z jednostek projektu 106 – przyszłego ORP Wicher. Uroczystość, w której uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych, samorządowych, Sił Zbrojnych RP, polskiego przemysłu obronnego, partnerów biznesowych i inne osoby zaangażowane w realizację programu, była pierwszym od 23 lat położeniem stępki pod nowy okręt bojowy dla Marynarki Wojennej RP. Projekt pozyskania nowych dużych okrętów bojowych rozpoczęto jeszcze w czerwcu 2013 r., kiedy Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU), obecnie Agencja Uzbrojenia (AU), zainicjował fazę analityczno-koncepcyjną dla projektu zakupu trzech okrętów obrony wybrzeża kryptonim Miecznik, na bazie wcześniej opracowanych wymagań operacyjnych. Mowa była o trzech jednostkach zbliżonej wielkości, co budowany wówczas okręt ORP Ślązak.

Reklama

tech.wp.pl: „Polskie F‑16 bez bomb penetrujących. Kolejny przetarg unieważniony” Agencja Uzbrojenia unieważniła postępowanie, którego celem było wyłonienie dostawcy broni dla polskich F-16. Tym razem unieważnienie dotyczy bomb penetrujących. Unieważnienie, uzasadnione zbyt wysoką ceną, dotyczy postępowania, które zostało ogłoszone przez Agencję Uzbrojenia w sierpniu 2022 roku. Jego celem było pozyskanie dla polskich F-16 120 bomb penetrujących o masie pomiędzy 226 do 2050 kg. Według udostępnionej specyfikacji bomby dla polskich F-16 miały być wyposażone w system korekcji lotu, pozwalający na naprowadzanie na odbitą od celu wiązkę lasera lub za pomocą nawigacji satelitarnej, a także naprowadzanie zliczeniowe. To kolejne postępowanie, które nie doczekało się finalizacji. Poprzednio Agencja Uzbrojenia unieważniła przetarg na dostawę 300 bomb GBU-12 Paveway II i 13 tys. bomb ćwiczebnych BDU-33 B/D.

Marek Kozubal: rp.pl: „Sondaż: Czy Polska powinna strzelać do rosyjskich rakiet nad Ukrainą? Polacy są za” Polska powinna rozpocząć rozmowy z NATO i Ukrainą na temat objęcia obroną powietrzną terytorium przy granicy. Tak wynika z badania IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”. Zapytaliśmy, czy Polska powinna rozpocząć rozmowy z NATO i Ukrainą na temat objęcia obroną powietrzną przygranicznego terytorium Ukrainy, aby umożliwić zestrzelenie rosyjskich rakiet lub dronów lecących w kierunku Polski. Za tym, aby rozpocząć takie rozmowy, jest aż 69,3 proc. badanych, przeciwko – 17,6 proc., a zdania na ten temat nie ma 13,1 proc. W grupie zwolenników dominują 30-latkowie (88 proc.), mieszkańcy dużych miast (76 proc.) oraz w równym stopniu małych i średnich miejscowości (po 71 proc.). Osoby te dość uważnie śledzą wydarzenia polityczne (77 proc.), czerpią informacje o świecie przeważnie z TV Republika (77 proc.), Polsat News lub TVP Info (po 74 proc. wskazań). Ich sympatie polityczne rozkładają się po równo wśród ugrupowań politycznych. W ostatnich wyborach prezydenckich stawiali głównie na Roberta Biedronia z Lewicy (83 proc.), Szymona Hołownię (79 proc.) albo Rafała Trzaskowskiego (76 proc.). W wyborach parlamentarnych głosowali zaś przeważnie na Trzecią Drogę (82 proc.) lub Konfederację (75 proc.). W grupie przeciwników tej idei są głównie wyborcy Andrzeja Dudy (22 proc.) oraz PiS (21 proc.).

Reklama

wydarzenia.interia.pl: „Putin odwiedzi kraj NATO. Podano datę” Władimir Putin złoży 12 lutego wizytę w Turcji, aby spotkać się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem - przekazał agencji Reuters turecki urzędnik. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż prezydenta do kraju będącego członkiem NATO od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Jak zauważa agencja Reutera, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Turcja stara się utrzymać dobre stosunki zarówno z Moskwą, jak i Kijowem. Udziela Ukrainie wsparcia militarnego i wyraża poparcie dla jej integralności terytorialnej, ale co do zasady sprzeciwia się sankcjom nałożonym na Rosję. Ankara stara się także przekonać Rosję do powrotu do tak zwanej Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, z której Moskwa wycofała się w lipcu ubiegłego roku.

Możliwość wyjazdów zagranicznych Putina została mocno ograniczona w marcu ubiegłego roku, kiedy Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji. MTK uznał odpowiedzialność Putina za bezprawną deportację i przesiedlenia ludności, w tym dzieci, uznając jego działania za zbrodnie wojenne. Rosja zaprzeczyła tym oskarżeniom i nazwała orzeczenie MTK skandalicznym. Kreml zaznaczył również, że nie jest ono prawnie wiążące, gdyż Moskwa nie jest stroną Statutu Rzymskiego. Jego stroną nie jest również Turcja, co oznacza, że Putin może podróżować tam bez obaw, że zostanie aresztowany.

Bartosz Lewicki: wiadomości.dziennik.pl: „Mocne słowa szefa MON: Obrona cywilna nie funkcjonuje w Polsce…” „Musimy przyjąć bardzo ważną ustawę o obronie cywilnej. Obrona cywilna nie funkcjonuje w Polsce” - mówił w Brukseli wicepremier RP i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wiceminister był pytany o to, czy potrzebna jest w Polsce dyskusja o wprowadzeniu szerszego poboru do wojska. - Miejsce na poważna debatę na temat obronności powinno być zawsze. Zagrożenie nie znika, jak trwa kampania wyborcza. Ono utrzymuje się cały czas. To wszystko, co się dzieje na Ukrainie, każdy dzień, każdy dzień agresji Rosji na Ukrainę, powinien nam codziennie przypominać, że bezpieczeństwo, niepodległość to wszystko, co się wiąże z pokojem, nie jest dane raz na zawsze - powiedział.

Dodał, że ustawa o obronie ojczyzny sprawiła, że wiele aktów prawnych w Polsce musiało zostać zmienionych albo przestało funkcjonować. - Ustawa o obronie cywilnej przestała funkcjonować. Naszym zadaniem w porozumieniu z ministrem Kierwińskim jest to, aby ustawa o obronie cywilnej, o ochronie ludności została przyjęta w nowoczesnych ramach wspólnie z samorządami - powiedział. Uważam, że przeszkolenie z pierwszej pomocy, przeszkolenia z zachowania w momencie klęski żywiołowej, kryzysu, potencjalnego ataku i zagrożenia powinny się odbywać - podkreślił. Dodał, że lekcje pierwszej pomocy powinny odbywać się już przedszkolach. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że w Polsce obowiązuje dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. - To jest dobra zmiana, która się dokonała. Ona będzie kontynuowana - stwierdził. Dodał, że na stanowisku szefa MON będzie kładł nacisk na indywidualne wyposażenie żołnierza.

wiadomości.onet.pl: „Ustawa o obronie cywilnej jeszcze w tym roku. „Jak ważna ona jest, pokazuje nam Ukraina”„ Paweł Zalewski poinformował, że w tym roku powstanie ustawa o obronie cywilnej. Wiceminister obrony narodowej zaznaczył, że Wojska Obrony Terytorialnej nie są alternatywą dla obrony cywilnej, ponieważ są wojskiem. Według wiceszefa MON „obrona cywilna jest Polsce niezbędna, bo to ona tak naprawdę decyduje o odporności państwa”. — Jak ważna ona jest, pokazuje nam Ukraina — zauważył Zalewski. Zaznaczył, że „WOT nie jest alternatywą dla obrony cywilnej”. — Obrona cywilna jest powszechna, natomiast WOT to jest wojsko — dodał. — Jestem przekonany, że Wojska Obrony Terytorialnej powinny szykować się do walki z dywersją na tyłach frontu — powiedział Zalewski. Zwrócił uwagę, że obecnie są one podporządkowane ministrowi obrony narodowej. — Natomiast my chcemy je scalić z Siłami Zbrojnymi tak, żeby były podporządkowane pod Sztab Generalny Wojska Polskiego — zapowiedział wiceminister. Jak zaznaczył, „WOT to olbrzymi potencjał, który powinien zostać właściwie wykorzystany” — podkreślił.

Reklama

Komentarze (17)

 1. balti

  Politycy zaś nie ufają Polakom, boją się im dać broń na co dzień, ograniczają nam prawa. A wystarczyłoby np żeby każdy zdrowy psychicznie Polak, mógł sam kupować sobie oprzyrządowanie i broń, moglibyśmy np. trzymać to wszystko w magazynach wotu, przy punktach, gdzie odbywałyby się szkolenia. Rządzący boją się na tyle Polaków, że usilnie blokują jakiekolwiek projekty pozwalający na mądrą liberalizację prawa do broni, nie ma szkoleń w szkołach. Czemu nie ma 2 godzin w tygodniu w takiej szkole średniej lub nawet podstawowej z nauki obsługi broni, czy pierwszej pomocy itp?

 2. GB

  Wyszedł filmik na którym widać jak drony morskie atakują i trafiają ruski okręt rakietowy projektu 1241. Okręt się bronił. Ponoć zatonął. Wybuchy widać z innego drona.

  1. "Pułkownik" Michał

   Ten rosyjski okręt to był przestarzały mały trup... a nie nowoczesny okręt. ;P

 3. Zam Bruder

  Obrona Cywilna panie ministrze K- K nie funkcjonuje już od 1989 roku a w czasie waszych poprzednich rządów w dużym przedsiębiorstwie likwidowałem jej struktury - w tym magazyn sprzętowy, bo jak stwierdził zarząd ; "w tych czasach to już przeżytek..." bo jak to powiedział ówczesny zwierzchnik SZ ; "....żadnej wojny w Europie już nigdy nie będzie..."

  1. "Pułkownik" Michał

   NIK już parę lat temu zwracał uwagę, że OC nie funkcjonuje... To jest dramat patrząc w jakim strategicznym miejscu Europy leży Polska.

 4. pawelv

  Na obecną chwilę Obrona Cywilna (OC) jako formacja jest zbędna ponieważ jej zadania pełni straż pożarna , policja , służby ratunkowe , administracja państwowa i samorządowa oraz WOT . Chyba że ktoś myśli że WOT wyśle się na front jako żołnierzy liniowych . WOT zajmie się również grupami dywersyjnymi wroga , a policja i straż miejska - zachowaniem ładu i porządku. oraz bezpieczeństwa . Powinno się też bardziej zaostrzyć prawo do posiadania broni przez obywateli co zapewni większe bezpieczeństwo i ewentualne zmniejszenie przestępczości i ewentualne wyeliminowanie jakichś rozruchów ( wiadomo im mniej broni tym bezpieczniej co od czasów II wojny światowej praktykuje się z powodzeniem w Polsce - nie porównywać tylko ze Szwajcarią bo to jest kraj bardziej cywilizowany).

  1. "Pułkownik" Michał

   @pawelv większych głupot to dawno nie czytałem! Uprawnienia Obrony Cywilnej są osobno uregulowane w prawie międzynarodowym i ani policja ani straż pożarna ich nie posiada bo... nie jest OC. Co do posiadania broni to jest odwrotnie niż Pan napisał. Broń ma służyć do obrony miru domowego w sytuacji kryzysu państwa. Stąd potrzebna jest edukacja w tym zakresie, bo przestępcy i tak broń zdobędą. Czemu więc uczciwy i odpowiedzialny obywatel ma mieć utrudniony do niej dostęp?

 5. Thorgal

  Ignorant i hipokryta ten Kosiniak, tyle lat w Polityce a jedynie co potrafi stwierdzić, że OC nie ma w Polsce.

  1. Franek Dolas

   Thorgal słusznie zauważyłeś i dlatego nieprzypadkowo został szefem MON. Tomczyk w imieniu DT zaora wszystko a pójdzie na konto KK i jego trzeciej nogi. Do tej pory miałem nadzieję na konyrakt na Borsuka bo polski a K2PL to było marzenie ściętej głowy ale teraz widzę że nie będzie nic nowego a ile kontraktów uwalą bądź zredukują to się dopiero dowiemy. Albo nie dowiemy bo TVP I Polsat powoli stają się TVN BIS. Republikę wykończą finansowo i będzie monopol informacyjny obecnej władzy. Idealne liberalna demokracja jaka już funkcjonuje na zachodzie.

  2. DanielZakupowy

   No ale to było wiadomo od początku. Kasa wróci do budżetu i pójdzie na "ważniejsze" rzeczy. Wydatki będą rekordowe, zadłużenie będzie rosło, a armii, atomu i przemysłu jak nie bylo tak jie będzie. A nie, sory, jest... W Niemczech :)

 6. GB

  Kolejna ciekawostka z okolic Krymu. Coś, prawdopodobnie tankowiec płonie około 80 km na południe od Krymu. W takiej odlegloscito raczej ruski lub transportujący ruską ropę.

 7. GB

  Iwanowiec zatopiony na 100%. Na filmiku widać tonący okręt, a w zasadzie już tylko pionowo stojący dziób.

  1. GB

   Ruscy potwierdzają zatopienie i mówią że wybuchły rakiety P-270 Moskit na jednej z burt. Masa takiej rakiety to około 4 ton, w tym paliwo rakietowe i głowica. Przynajmniej dwa drony uderzyły idealnie w miejsce gdzie powyżej są 2 wyrzutnie tych rakiet. Ruscy nic nie mówią o akcji ratowniczej i jest nawet możliwość że zginęła cała załoga (około 50 marynarzy). Ten okręt jest uzbrojony w działo 76 mm ale nie widać aby strzelało i 2 6 lufowe działka 30 mm, ale chyba też nie strzelały. Strzelał na pewno jakiś jeden karabin maszynowy. Słaba obrona przeciwko takim dronom.

  2. GB

   Ukraińcy twierdzą i w sumie ma to potwierdzenie w filmiku że okręt został 4 razy trafiony. Najpierw były 2 trafienia w rufę, które uszkodziły napęd i być może ster. Taki okręt rozwija około 30 węzłów więc w pełni sprawny by po prostu uciekł dronom. Póżniej były 2 trafienia w burtena na wysokości wyrzutni rakiet Moskit, które spowodowały wybuch rakiety/rakiet po czym okręt zatonął. Ofiar mogło byc po takim wybuchu bardzo dużo, być może 100% załogi zginęło.

 8. GB

  Dobrych wiadomości ciąg dalsz. Fighterbomber podaje że parę dni temu stracono śmigłowiec ratowniczy Mi-8 wykonujący misję SAR. Z reguły takie śmigłowce lecą na pomoc zestrzelonym pilotom.... HM.....Co jeszczeruscy stracili? Bodajze wczoraj Ukraińcy informowali o zestrzeleniu Su-34, ale nie było żadnego potwierdzenia.

 9. Buczacza

  Ach ci Ukraińcy.... A przecież w październiku ktoś tu pisał o końcu ukraińskiego romantyzmu. A w listopadzie o upadku morale... Jak on się nazywał jakoś na s....

 10. GB

  To była ciekawa noc dla ruskich. Wiadomo że trafiono lotnisko Belbek i to chyba 5 rakietami. Ukraińcy twierdzili że z nasłuchu wiedzą iż został zniszczony 1 Su-30 i 2 Su-27. Na pewno trafili w tą bazę gdyż są zdjęcia i filmiki z pożarem, a na jednym filmiku widać uderzającą rakietę. Do tego co nie ulega już wątpliwości zatopili mały okręt rakietowy projektu 1241 Iwanowiec uzbrojony w 4 ciężkie rakiety przeciwokrętowe Moskit. To też stosunkowo duży sukces. Atak miał objąć też bazę Saki i Teodozję, ale tu efekt póki co nieznany.

 11. GB

  Ten okręt nazywał się Iwanowiec. W mojej ocenie został trafiony przynajmniej 3 razy. 2 razy w burtę i to dokładnie ew to samo miejsce i raz w rufę. Ukraincy piszą że wybuchły mu do tego rakiety, a miał Moskity, czyli duże rakiety.

 12. MC775

  Jedyna skuteczna obrona cywilna to powszechny dostęp do broni i zwiększenie możliwości treningu z bronią cywilom (więcej strzelnic, wojskowi oddelegowani do szkolenia ze strzelania, proste zasady dotyczące przenoszenia broni itp.). Oczywiście Glockiem czy Berettą nie zestrzeli się rakiety ani czołgu, ale już penetracja miasta w którym każde domostwo posiada przynajmniej jedną sztukę broni i zapas amunicji to byłby koszmar dla wrogich wojsk. Morale żołnierzy oddelegowanych do wejścia w miasto w którym wyłania się lufa z każdego okna byłoby bliskie zeru a niskie morale to najłatwiejsza droga do pokonania każdej armii.

  1. RafR

   Różnica będzie taka, że przy takim scenariuszu pt. "każdy cywil ma broń" artyleria i lotnictwo wroga będzie równać każdy blok z ziemią zanim wojsko wejdzie w teren zabudowany. Grzebiąc tych cywili z bronią i amunicją żywcem i zarazem zmniejszając potencjał bojowy wojsk własnych, bo cywili będzie trzeba z gruzów wyciągać i ewakuować. Strategia taka, że hej!

  2. Ali baba,

   Ale wiesz że to co piszesz niema nic wspólnego z obroną cywilną tylko z militaryzacją społeczeństwa. Obroną cywilną ma zabezpieczać ludzność przed skutkami ataków np. tworzenie schronów zapasów żywności lekarstw itp.

  3. Krzysztof33

   Mylisz pojęcia.

 13. user_1047637

  W tym tygodniu odwołano przetarg na zakup bomb dla F16. Oficjalny powód ... Zbyt wysoka cena. Oczywiście nikt nie podał jaką cenę zaproponował producent i czy faktycznie cena różni się od rynkowej. Wracamy do czasów w których pieniędzy na priorytetowe cele nie ma i nie będzie. Redakcja24 w tej sprawie milczy

  1. Takijeden

   Tia. A 10000 razy droższy Miecznik jakoś dalej się buduje.

 14. Takijeden

  To prawda, obrona cywilna w Polsce w zasadzie przestała istnieć i jest to potężna wyrwa w obronności państwa.

 15. MC775

  Ochrona przez Polskę przygranicznej części terytorium Ukrainy jest mocno nietrafioną ideą. Rosjanie chyba ze śmiechu by się posikali gdyby do czegoś takiego doszło. Wystarczyłoby kierować w ten rejon zmasowane ostrzały „wabików” aby drenować zasoby polskiej amunicji osłabiając nasze realne zdolności do obrony własnego terytorium, już o pieniądzach potrzebnych na odkupienie amunicji nie mówiąc.

 16. skition

  Czyli wracamy do rok u 2011.. "Za wysoka cena" i już F-16 są bez bomb penetrujących.

 17. GB

  W nocy był atak rakietowy na okupowanym Krym, m.in. na Belbek, Teodozje, Saki. W Belbek ulec zniszczeniu miały 1 Su-30, 2 Su-27.

Reklama