Reklama

Polityka obronna

Ćwiczenia Zalew-23, czyli jak odbić z rąk „terrorystów” Mierzeję Wiślaną [FOTOREPORTAŻ]

Ćwiczenia Zalew-23
Ćwiczenia Zalew-23
Autor. Andrzej Nitka/Defence24

Przez ostatni miesiąc byliśmy świadkami zwiększonej aktywności naszych sił zbrojnych w północnej-wschodniej Polsce. Powodem tego były ćwiczenie taktyczne Zalew-23. Ostatnim ich epizodem, w dodatku bardzo widowiskowym, była operacja odbicia z rąk „terrorystów” kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - pisze w relacji dla Defence24.pl Andrzej Nitka.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Głównym celem tych manewrów była „demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16. Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym".

Autor. Andrzej Nitka/Defence24
Autor. Andrzej Nitka/Defence24
Autor. Andrzej Nitka/Defence24

Jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe planowane do realizowane przez tą dywizję w 2023 r. W ćwiczeniu uczestniczyło 2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojsko Obrony Terytorialnej oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.  Ich zadaniem było reagowanie na zagrożenia hybrydowe we współdziałaniu z Policją i Strażą Graniczną.

Reklama

W manewrach zaangażowanych było około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakładał realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również w innych rejonach województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Autor. Defence24/Andrzej Nitka
Autor. Defence24/Andrzej Nitka
Autor. Andrzej Nitka/Defence24

Główne przedsięwzięcia ćwiczeń Zalew-23 były realizowane pod koniec marca br. Ze względu na przerwę związaną z okresem świątecznym w dniu 17-18 kwietnia zrealizowany został ich ostatni epizod dotyczący odbicia z rąk „terrorystów" niedawno otwartego kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.

Najważniejsze elementy tego epizodu odbywały się w porcie morskim Nowy Świat, który został stworzony na potrzeby nowej drogi wodnej, która połączyła Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. W myśl scenariusza ćwiczeń zajęte przez terrorystów budynki kapitanatu portu zostały odbite w ramach operacji połączonej przez pododdziały różnych rodzajów sił zbrojnych działające z lądu, wody i powietrza.

Autor. Defence24/Andrzej Nitka
Autor. Defence24/Andrzej Nitka
Autor. Defence24/Andrzej Nitka

Scenariuszem tych działań obejmował m. in. desant morski i powietrzny mający na celu zabezpieczenie rejonu kanału żeglugowego. Ten pierwszy wykonywany był przez żołnierze 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, którzy desantowali się przy pomocy transporterów opancerzonych BWP-1 z pokładu okrętu desantowego ORP Toruń. Natomiast samo odbicie kapitanatu portu oraz śluz kanału żeglugowego spadło na barki batalionu zmechanizowanego z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wspartych przez desant śmigłowcowy żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Autor. Defence24/Andrzej Nitka
Autor. Defence24/Andrzej Nitka
Autor. Defence24/Andrzej Nitka
Autor. Defence24/Andrzej Nitka

W wyniku tych działań obiekty kanału żeglugowego zostały odbite, a „terroryści" którzy przeżyli atak zostali aresztowani. Ranni zostali ewakuowani pojazdami ewakuacji medycznej oraz śmigłowcem ratowniczym marynarki wojennej. Natomiast akwen portu został sprawdzony przez niszczyciel min ORP Albatros z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, co pozwoliło na przeprawę sprzętu wojskowego przy pomocy gąsienicowych transporterów pływających PTS-M.

Autor. Defence24/Andrzej Nitka

We wtorek 18 kwietnia ćwiczenia pod kryptonimem Zalew-23 obserwować będą prezydent Andrzej Duda ˗ zwierzchnik Sił Zbrojnych RP oraz wicepremier-minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Autor: Andrzej Nitka

Reklama

Komentarze (14)

 1. Limano

  Dziwi mnie fala krytyki po ćwiczeniach, widzę że niektórzy woleli by widzieć wojsko w koszarach pijące wódkę i obierające ziemniaki. Także niema sensu tłumaczyć "specjalistom" sensu jakiegokolwiek ćwiczenia wojska i innych służb. Pozdrawiam zdrowo myślących, nie pozdrawiam chorych na umyśle.

 2. P9

  Pankracy, czy wiesz że zapora na Solinie od wielu lat jest miejscem różnych ćwiczeń łącznie z desantami spadochronowymi. Ciekawe dlaczego nikt wcześniej takich ćwiczeń nie kwestionował? Mam nadzieję że od tego myślenia sobie czegoś nie odbijesz. Migów to chyba akurat już raczej więcej nie ujrzysz ;)))))) a zanim coś dalej napiszesz to poczytaj o historii akcji antyterrorystycznych na świecie i np. wielogodzinnym nękaniu terrorystów niskimi przelotami odrzutowców, zanim doszło do odbijania zakładników.

 3. Pankracy

  Zaangażowanie tak wielkich środków do odbicia czegokolwiek jest poprostu śmieszne. I na co te MIGi?? miałyby zbombardować port po nieudanym odbiciu?? Naprawdę potrzebujemy współpracy z ukraińcamiw wielu aspektach żeby nam pokazali jak to się robi bo jak widać potrafili się ogarnąć i robią to świetnie. Niestety buta generałów nie pozwala im słuchać ,,mądrzejszego''. Coś tam przez chwilę drgneło ale to za mało!

 4. Jack Luminous

  A ognisko i słynna wojskowa grochówka były po zakończeniu ćwiczeń? :)))

 5. OptySceptyk

  I tak oto ilość jednostek przepływających przekopem w ciągu roku wzrosła o 300%. :)) Inwestycja była motywowana wyłącznie politycznie, i ćwiczenia zrobiono z tych samych powodów.

 6. DІM

  Ćwiczenia są zawsze dobre ale realnie, z punktu widzenia terrorysty, zajmowanie przekopu ma tyle samo sensu co budowa solarium w dzielnicy murzyńskiej.

  1. rED

   Zajęcie przekopu ma sens w przypadku nadciągania desantu od strony cieśniny wzdłuż Mierzei. Realne?

  2. Prezes Polski

   rED to bzdura. Po co sowietom przekop? Gdyby chcieli pójść w stronę Gdańska, Elbląga, to lądem. Nie pchaliby się przez 1km, zadrzewioną łachę piachu. Jedyna korzyść, jaką widzę z tych ćwiczeń, to nadzieja, że może ktoś w armii puknie się w głowę i pomyśli "co my robimy, trzeba zacząć ćwiczyć realne scenariusze".

  3. skition

   Kolega prawdopodobnie prezentuje myślenie strategiczne 60 lat +. Rosjanie takie stosują i zaliczają wtopę za wtopą. To kolejny dowód na to ,że oficerowie 60 lat + powinni być przenoszeni w stan spoczynku.

 7. Jato

  Mogli do tych ćwiczeń zaangażować jeszcze zespół cheerleaderek, byłoby dużo fajniej i byłoby naprawdę na co popatrzeć.

 8. Pucin:)

  A co będzie jak terroryści przyjadą tankami - model T-72 i następne!!!!!! :0

  1. Krzysztof33

   Jak przyjadą taknami, to most podniesiemy i nie przejdą ;)

  2. Pucin:)

   @Krzysztof33 - ale fajne pływające BWP Borsuk na zdjęciach - Wiwat!!! PTS-M nie do zajechania przy operacjach desantowych - dobrze, że ktoś mądry taktycznie - a tych jest niewielu w WP - zechciał podjąć decyzję o pełnym remoncie posiadanych ok. 280 szt!!!!!! :0

 9. Seth

  Tak właśnie wygląda pic i propaganda pozdrawiam szanownych czytelników

 10. Był czas_3 dekady

  Kanał żeglugowy powinien być monitorowany optyką/elektroniką 24 godziny na dobę, także pod wodą. To oczywiste.

  1. Krzysztof33

   Pod tamtą wodą widoczność jest liczona w centymetrach ;)

 11. Jaberwak

  Ćwiczenia są zawsze potrzebne. ale.... Patrząc na te zdjęcia to niewiele ma to wspólnego w zdobyciu doświadczenia a więcej z uzyskaniem dobrych zdjęć czy filmików do PRu.. Użyty sprzęt nie ma nic wspólnego z realiami operacyjnymi - jednostki nie uzyskają w ten sposób żadnego doświadczenia. Przypomina to te ruskie czy północno koreańskie filmiki z ćwiczeń - gdzie żołnierze w formacji ćwiczą kung fu i walkę wręcz na śniegowym polu (aby się pośmiać polecam "North Korean Soldiers Show Extreme Winter Training 2023" na YT.

  1. Krzysztof33

   Ale pewnie fajna impreza była ;)

 12. Prezes Polski

  Scenariusz tych ćwiczeń jest tak durny, że wymyślono go chyba specjalnie pod widzów TVP. No i dodajmy, że żadnego kanału żeglugowego nie ma. Na razie jest sławetny przekop. Może chodziło o wykazanie jak bardzo był potrzebny.

  1. hermanaryk

   Kolega ma przesadne wyobrażenie o swojej wiedzy i inteligencji. Ale za to jakie samopoczucie! Tylko pogratulować :)

  2. Patryk.

   Tak, kanał ma znaczenie turystyczne. - do momentu dokończenia pogłębiania toru wodnego do portu w Elblągu; a i potem nie wiadomo jak będzie. Ale póki co to jest to atrakcja turystyczna, a atrakcje turystyczne są opanowywane przez "terrorystów" jedynie w filmach akcji z Hollywood.

  3. Krzysztof33

   XD

 13. MateuszCh

  ... obiekt strategiczny ... lepiej niech ćwiczą przy gazoporcie w Świnoujściu lub na elektrowni w żarnowcu, ale zaraz ... przecież nie można byłoby z tego zrobić zdjęć.. Taktyka Rosji na Ukrainie polega na zajmowaniu takich obiektów - zabieramy co się da z urządzeń i zostawiamy betonową ruinę. Jak nie możemy zabrać zrobić BUM z daleka. Albo zrobić bum po zabraniu urządzeń...

 14. Ma_XX

  „Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da!”. - przekopu żaglówkowego będziemy bronić do ostatniego tchu!

Reklama