Polityka obronna
Amunicyjna mobilizacja w Europie – także dla lotnictwa
Kraje Unii Europejskiej podejmują działania w celu zwiększenia produkcji amunicji artyleryjskiej po tym, jak unijne zapasy zostały w dużej mierze wyczerpane przez dostawy dla Ukrainy. Podobne działania trzeba podjąć już teraz, jeśli chodzi o amunicję lotniczą. Ta będzie niezbędne Ukrainie, gdy otrzyma F-16, ale też w obliczu „czarnego scenariusza”, czyli zagrożenia dla krajów członkowskich NATO i Unii.
- Europa rozwija potencjał produkcyjny amunicji 155 mm;
- Lotnicza amunicja precyzyjnego rażenia, ile jej potrzeba?
- Jak wyglądają zapasy państw europejskich?
Państwa europejskie powoli zwiększają produkcję amunicji artyleryjskiej. Niedawno w Niemczech otwarto nową fabrykę, a Rheinmetall ma osiągnąć zdolności produkcji na poziomie 700 tys. pocisków rocznie. Umowę wykonawczą na 300 tys. pocisków podpisała Polska Grupa Zbrojeniowa. Polska równolegle kupuje też amunicję w Republice Korei i planuje dywersyfikację zasobów krajowych. Jak mówił wiceminister obrony Paweł Bejda w odpowiedzi na interpelację posła Przemysława Wiplera, spółka Polska Amunicja S.A. „została zaproszona do złożenia oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Zakres udziału tej Spółki w programie (Narodowa Rezerwa Amunicyjna) zostanie uzgodniony w toku negocjacji prowadzonych w przedmiotowym postępowaniu”. Zdolności do produkcji amunicji zwiększają też Francja oraz kraje skandynawskie.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie