Geopolityka

Pierwsze publiczne pokazy "morskich" Su-30SM

Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia.com/C.C.3.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia.com/C.C.3.0

W trakcie tegorocznych międzynarodowych pokazów lotniczych MAKS-2015 odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja rosyjskich samolotów bojowych Su-30SM lotnictwa marynarki wojennej Federacji. 

Załogi samolotów będą mieszane, w ich składzie znajdą się piloci marynarki wojennej i piloci testowi koncernu Irkut. Maszyny będą pokryte tradycyjnym ciemnoszarym kamuflażem, widnieć na nich będzie także krzyż św. Andrzeja, symbol rosyjskiej floty. Pokaz ma zawierać efektowne elementy, podkreślające największy atut maszyny, czyli jej wysoką manewrowość.

Maszyny Su-30SM mają stanowić w przyszłości trzon rosyjskiego lotnictwa morskiego w zakresie misji zwalczania wrogich statków powietrznych i ataków na cele naziemne. Ich atutem ma być wysoka manewrowość w locie, ale również zdolność do tankowania w powietrzu czy też możliwość przenoszenia precyzyjnego uzbrojenia najnowszych typów.

Pierwsze trzy Su-30SM weszły do służby w lotnictwie marynarki w lipcu minionego roku, w tym roku w sierpniu dołączyły do nich dwa kolejne samoloty. Na przełomie września i październik, rosyjska marynarka wojenna ma otrzymać kolejne trzy egzemplarze tych maszyn. Jak zaznaczył w wywiadzie dla RIA Novost, dowódca rosyjskiego lotnictwa morskiego, gen. major Igor Koźin, do 2020 r. w linii ma znajdować się ponad 50 maszyn tego typu.

Kilkadziesiąt Su-30SM jest również używanych w rosyjskich siłach powietrznych.

CZYTAJ TEŻ: Samoloty Su-30SM osiągnęły nowy stopień gotowości (Video)

(JR)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.