Pierwsze litewskie NASAMS nad Bałtykiem

22 czerwca 2020, 09:45
pobrane (1)
Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewscy żołnierze otrzymali pierwszy system NASAMS, nabyty od Norwegów. System obrony przeciwlotniczej klasyfikowany przez Litwinów jako średniego zasięgu ma znacząco usprawnić i polepszyć tamtejszy poziom obrony przeciwlotniczej kraju.

Litewskie siły zbrojne otrzymały swoje pierwsze systemy obrony przeciwlotniczej NASAMS. Nowe uzbrojenie ma pozwolić na zwiększenie możliwości ochrony przestrzeni powietrznej kraju. Chodzi przede wszystkim o monitorowanie i wykrywanie statków powietrznych, ostrzeganie przed możliwymi zagrożeniami płynącymi z powietrza i potencjalnie również eliminację wrogich celów. NASAMS jest produkowany przez norweski koncern Kongsberg i służy do zwalczania statków powietrznych na średnich zasięgach.

Pojawienie się wspomnianych systemów obrony przeciwlotniczej nad Bałtykiem jest pochodną umów z 2016-2017 r. pomiędzy Litwinami i Norwegami. Wówczas ustalono, że litewskie siły zbrojne pozyskają dwie baterie NASAMS oraz niezbędny pakiet logistyczny, a także szkolenie dla własnych wojskowych. Litwini mieli uzyskać nowe systemy, za wyjątkiem samych wyrzutni, które wcześniej były użytkowane przez norweskie siły zbrojne. Te ostatnie zostały poddane modernizacji, zgodnie z potrzebami litewskiego odbiorcy.

System NASAMS został opracowany w kooperacji amerykańskiego koncernu Raytheon i norweskiego Kongsberga, jako skalowalny zestaw obrony powietrznej (w przypadku Litwy) średniego zasięgu.

Standardowa jednostka ogniowa NASAMS jest uzbrojona w trzy wyrzutnie, każda z sześcioma pociskami - Wilno najprawdopodobniej zdecydowało się na pozyskanie konfiguracji, w której w skład jednej baterii wchodzą dwie wyrzutnie. „Bazowym” uzbrojeniem NASAMS jest pocisk AIM-120 AMRAAM, identyczny z używanym przez F-16 i F-35. To przy wykorzystaniu rakiet powszechnie używanej wersji C7 daje zasięg około 25 km. Litwini sygnalizowali zainteresowanie również pociskami AMRAAM-ER o zasięgu powiększonym do ponad 40 km. W bazowej konfiguracji w skład baterii NASAMS wchodzą również amerykańskie stacje radiolokacyjne AN/MPQ-64F1 Sentinel wyposażone w antenę ze skanowaniem fazowym, pracujące w paśmie X.

Strona litewska wskazała w oficjalnym komunikacie, że nabyła najnowszą generację oznaczoną NASAMS 3, a jej obecnymi użytkownikami są tylko Litewskie Siły Zbrojne i Siły Zbrojne Norwegii. Zaznaczając jednocześnie, że strona litewska zmodernizowała również, użytkowane dotychczas przez tamtejsze siły zbrojne, systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu RBS70. Tym samym, pozyskanie NASAMS i modernizacja RBS70 ma pozwolić integrację obu systemów, tworząc litewską, warstwową tarczę obrony przeciwlotniczej. W jej skład wchodzą także dostarczane od 2014 roku i używane m.in. przez tamtejsze siły specjalne oraz wojska obrony terytorialnej polskie przenośne zestawy Grom oraz samobieżne wyrzutnie Stinger. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 85
Reklama
Adam
sobota, 31 października 2020, 21:26

Polska też powinna kupić NASAMS 3.

block
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:37

Kraje Bałtyckie oraz Polska ze względu na położenie i znaczenie strategiczne powinny być jedną wzpólną i szczelną"bańką antydostępową". Tylko tyle i aż tyle.

Natowiec
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:09

Kolego moga BYĆ pod warunkiem ze Polska kupi 120 baterii nasmas3 A BŁASZCZAK o tym wie?

Roman
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:41

Błaszczak wie, ale agentura judeoPOlszewicka nie ma o tym wiedzieć...a to nie takie proste..

Michał
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:23

A u nas faza analityczno-koncepcyjna :)

w
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:47

a nasteponie kuncepujno - analityczna do załozen . Az znajdzie sie taki co da tyle co potrzeba. W nosie z MESKO

realista
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:21

i bardzo dobrze skoro nie maja swojego lotnictwa to chociarz niech maja swoja obrone przeciwlotnicza takze juz im nic bezkarnie po niebie latac nie bedzie ,a i dla nas dobrze bo wzmacniaja obrone powietrzna

michalspajder
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:09

Estonia rozwija bojowe ladowe pojazdy bezzalogowe,Litwa ma pokryta obrone plot od bardzo krotkiego do sredniego zasiegu,Ukraina rozwija pociski taktyczne,Czechy oferuja Slowacji szkolenie pilotow.A niby to my jestesmy przykladem,jak wzmacniac sily zbrojne.Aha,jeszcze Serbia nie modyfikuje,a modernizuje swoje M84...

Jacek
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:43

"zechy oferuja Slowacji szkolenie pilotow" :D Doskonały przykład trollingu. Oferują szkolenie w pilotażu samolotów których nie mają. Tak doskonały przykład "jak wzmacniać" tylko co? Estonia rozwija.... Jak będzie miała na stanie to pogadamy, Ukraina rozwija... a ile tego kupiła? Litwa ma pokrycie... dwie baterie ale jeszcze ich nie ma. 2 baterie - 4 wyrzutnie faktycznie pokrycie :D. Abstrahując od tego że tylko straszaki bo straci je w pierwszej godzinie konfliktu. Podobno my kupujemy w ilościach defiladowych. Dziesiątki Krabów, dziesiątki Raków, dziesiątki Popradów, setki Rosomaków. Ile takiego sprzętu ostatnio kupiła Ukraina, Słowacja, Czechy, Estonia i Litwa razem?

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:46

Było ostatnio pare kontraktów w Polsce. Po drugie to nie porównuj Polski do tych krajów bo one wzmacniają swoje wojska w różnych obszarach, ale Polska i tak w większości z nich góruje znacznie już teraz.

Estonia Forever
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:33

Estonia to 1.3 ,mln ludzi 20tys żołnierzy i pare wot hahaha Inny maly kraj NATO to Słowenia z ktorym mozna by,się porównać

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:54

A ile milionów żołnierzy może Polska powołać w razie potrzeby? NIe o tysiące pytam a o miliony? Polska powinna się porównywać z lepszymi, a nie gorszymi i dążyć do przodu.

Jacek
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:44

Kiedy właśnie o porównanie z nimi tu chodzi temu ruskiemu "michalspajder"

michalspajder
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:21

Byloby kiepsko,gdybysmy przy porownaniu naszego ogolnego potencjalu z Litwa,Estonia czy Serbia nie gorowali.Ale juz do biednej i skorumpowanej Ukrainy nam troche brakuje.

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:34

W niektórych obszarach, głównie technologii rakietowej, której to Ukraina jest spadkobiercą po ZSRR, a której to technologii to samo ZSRR tak Polsce żałowało. Polska i tak jakościowo ma znacznie lepsze uzbrojenie niż Ukraina która jest lub powinna być naszym partnerem i strefą buforową.

SOWA
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:44

Ukraina nie będzie partnerem Polski ze względu na inne priorytety polityki zagranicznej Kijowa i uwarunkowania historyczne. Partnerem może być Białoruś przy założeniu, że nasze władze wreszcie zaczną prowadzić odpowiedzialną politykę opartą na realnych celach a nie realizacji czyiś obcych interesów stawiających nas w kleszczach wielkich mocarstw bez prawa głosu.

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:36

Ukraina może być partnerem w niektórych kwestiach militarncyh technologii rakietowych dla przykładu. I jest tak samo ważna jakbo bufor jak Białoruś, a nawet ważniejsza bo "wbija" się głębiej za Białoruś i powoduje że ewentualny atak z Bramy Smoleńskiej jest mniej prawdopodobny.

NSZ
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:20

Ukraina odziedziczyła po ZSRR i się zgadza a do czego my doszliśmy przez 30 lat wolnej Polski?? Do Pioruna o zasięgu aż niecałych 7 km :) Jeśli chodzi o uzbrojenie rakietowe to my jesteśmy 100 lat za Ukrainą,miejmy nadzieję że tylko 100 :) Zamiast zabiegać o współpracę z Ukrainą w kwestii broni rakietowej to idziemy na pasku USA które żadnych technologii rakietowych ani mysli nam przekazać

rED
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:46

Ukraina tej technologii na też nie sprzeda bo sami marzą o odgrywaniu się na nas.

Kazik :)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:32

Dodam jeszcze: Serbowie modernizują hubico-armaty 2S1 Goździk zwiększając zasięg, dodając tryb MSRI (czterostrzałowy) i skracając czas rozwinięcia do 20 s - można by tu wiele wymieniać - senes jest taki że jesteśmy w czarnej d..........

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:36

Polska wprowadza regularnie Kraby które biją Goździki na głowę. Kto tu jest w......:)? A same Gożdziki też mamy częściowo zmodernizowane z bardzo dobrym systemem kierowanie ogniem TOPAZ.

Kazik :)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:34

A nie zapomniałeś przypadkiem o ponad 40 szt samolotach które tak naprawdę nie wiadomo czy latają (SU-22 (18 szt) i Mig-29 (28 szt)), bodajże 28 szt Mi-24 bez ppk, oraz o: modyfikowanych 185 szt czołgach T-72M1 - porażka, ok. 2000 szt RPG-7 i braku zakupu nowych - bez perespektyw, karabinku Grot z którego najprawdopodobniej duża część wyprodukowanych leży i czeka na naprawę (czytaj tzn. ma przejść remonty średnie i główne), wojskach pieszych zwanych WOT bez transportu który w godzinę W mógłby dowieźć na miejsce ect. .............. narodowy stan opłakania.......... owszem poza socjalnym ......+ bezlitośnie drenującym budżet.

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:37

SU i Migi są ciągkle aktywne, ale w jakiej liczbie to nie wiadomo. Dlatego Polska zamówiła F-35. Mi-24 będą modernizowane i właśnie mają otrzymać PPK. T-72 są lekko modernizowane, i bardzo dobrze że tylko lekko. Bo to strata pieniędzy, ale załogi mają się na czym szkolić. Szkoda że nie wspomniałeś o odebraniu pierwszych sztuk zmodernizowanych Leopardów 2PL. NIe ma to jak uwypuklić pewne fakty, inne pominąć lub zmodyfikować. To trochę jak z ostatnim listef W.Putina na temat 2 Wojny Światowej. Nowe granatniki tzw. program GROT mają być jeszcze w tym roku. Więc dlaczego piszesz o braku perspektyw? 60 wyrzutni Javelinów i 180 ppk zostało kupione. Do tego jest 264 wyrzutnie Spike i 2675 ppk +1000 z dostawą do 2020 roku. Grot to bardzo dobry karabin i nie słychać o naprawach. Przecież niedawno był przetarg na kilkaset ciężarówek dla wojska. I niby WOT nie ma czym jeżdzić? Jest jeszcze 5 Herculesów i kilkanaście CAS które mogą ich przerzucić. O Bryzach i helikopterach transportowych nie wspomnę. Ten stan opłakania to dotyka inne kraje, ale nie Polskę towarzyszu:)

SOWA
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:40

Proponuję przyjrzeć się ostatnim zakupom Luftwaffe. Szkoda się rozpisywać. Pamiętam ile PO miała zamówić F-35 - 64szt i co i nic nie zrobili w temacie. PiS zamówił 32 sztuki ale to kropla w morzu. W dodatku nieefektywny zakup w ujęciu kosztowym (brak offsetu a to przecież ochrona przemysłu i dostęp do nowych technologii, brak obsługi maszyn w kraju itd.).

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:52

Przemysł musi mieć możłiwość przyjęcia offsetu. Inaczej to tylko podnoszenie kosztów zakupu samolotów. Luftwaffe i NIemcy mają 4 razy większy budżet. Oni zamówili 45 F-18, to tak dużo? Biorąc pod uwagę cenę?

SOWA
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:07

Przemysł musi mieć fachowców a nie ludzi z klucza politycznego lub kolegów z podwórka. Jeśli zakłady państwowe nie były wstanie przejąć offsetu to należało go skierować do firm prywatnych.

sten
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:36

Najpierw piszesz Pan o milionach pod bronia, a potem wyliczasz Pan: 60,180, 264... 5, kilkanascie... Te liczby mowia duzo. Ale na szczescie mi24 juz za chwile beda miec ppk... Propagande sukcesu tez trzeba umiec pisac, inaczej wyglada to karykaturalnie. A efekt jest odwrotny od zamierzonego, Panie rzecznik.

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:19

Wyliczam bo odnoszę się do komentarza powyżej. Nie interesuje mnie obecny rząd tylko stan WP. Propaganda jest wtedy jak liczby nie pokrywają się z rzeczywistością.

SOWA
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:46

Propaganda jest bo jak słyszę w Wiadomościach o katastrofalnej sytuacji armii niemieckiej (mamy z tego powodu płakać?) i to, że mamy silniejsze siły zbrojne niż Bundeswehra to opadają ręce. Nie do kolan do stóp.

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:40

No sami Niemcy to przyznają że mają pewne problemy z brakiem sprawności swoich maszyn. Ja nie wiem co się dzieje w TVP, ale to że Niemcy mają stan armii jaki mają to akurat nie koniecznie dobrze dla Polski. USA które tam stacjonuje trochę ratuje sytuację, oraz samo stacjonowanie ich w Polsce.

Kazik :)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:19

Nie rozumiem "narodowców" (chyba sami oni nie wiedzą co to znaczy) a najlepszy jest przerzut WOT Herculesami które będą "U Pana Boga w ogródku" lądować (przepraszam reż. P. Jacka Bromskiego za wykorzystanie tytułu w tej publicznej debacie tak bezwiednie). Ludzie o co tu chodzi? Niech mi ktoś to wytłumaczy?

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:31

Znów sobie wybrałeś co ci pasuje a resztę pominąłeś. Można i tak.

Kazik :)
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:28

I na koniec pytanie - A pójdziesz walczyć w tym zmodernizowanym T-72M1 - wszystkie trafiają na wschodnią flankę?

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:42

No chyba nie do Wesołej, tam są Leopardy, a to teżwschodnia flanka. Zauważyłeś że Polska przygotowuje się do wprowadzenia nowego czołgu, albo idziemy na współpracę z Niemcami i Francją i LEO3(ale to melodia przyszłości), albo Korea i K2. Dlatego nic więcej z T-72 nie będzie robione. Szkoda pieniędzy.

Kazik :)
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:45

A oto cytat - Defence 24 pl - 20.05.2020 r. - tytuł artykułu: Kolejny krok w stronę europejskiego czołgu przyszłości - "(...) Również Polska zabiega co najmniej od 2016 roku o udział w programie francusko-niemieckiego czołgu nowej generacji. Mówił o tym m.in. w wywiadzie dla Defence24.pl tuż przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie ówczesny szef MON Antoni Macierewicz. Z kolei obecny minister obrony Mariusz Błaszczak apelował o przyspieszenie tego programu i włączenie go do stałej współpracy strukturalnej w ramach PESCO, co mogłoby ułatwić zaangażowanie w projekt polskich podmiotów. Na razie nie ma jednak informacji o odpowiedzi strony niemieckiej." - dalej sobie proszę domyślić się samemu i drugi cytat - Defence 24 pl - 16.06.2020 r. - tytuł artykułu - Modyfikacja T-72 wzmocni 16 Dywizję [WYWIAD] - "Defence24 rozmawia z generałem dywizji Krzysztofem Radomskim, dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej o modernizowanych właśnie czołgach T-72 i ich wpływie na zdolności bojowe jego jednostki. (...)" "(...) Zmodyfikowane czołgi to wozy o zwiększonych parametrach bojowych. Co za tym idzie wprost proporcjonalnie podwyższa się również bojowy potencjał 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. (...)" - to tyle ze wschodniej flanki. A o K2 pisał nie będę bo to już oczywista oczywistość - klapa. I do czego się przygotowujemy?

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:27

Sa 2 opcje na stole. Leo3 lub K2. A na razie moderka Leopardów i T-72. Ma być dialog i później umowa na niszczyciel czołgów.

Kazik :)
wtorek, 23 czerwca 2020, 07:41

O przepraszam pominąłem samoloty CAS-a i przerzut helikopterami WOT - prawdziwa kawaleria powietrzna!!! Alternatywna rzeczywistość - cytat "Można i tak". A i dziękuje za porównanie do W.Putina schlebia mi to bo choć w ułamku chciałbym być tak inteligentny jak on.

Tomasz33
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:44

WOT jeździ ciężarówkami, a ponieważ są w każdym województwie osobne jednostki to samoloty nie są potrzebne. Proponuję czytać całą odpowiedź a nie wybierać sobie fragment pod swoją tezę.

szwej
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:36

a u nas jak zawsze dialogi i związkowcy

Bumarowiec
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:08

No i DOBRZE

Adam
sobota, 31 października 2020, 21:24

Beznadziejnie, dawno powinnismy kupić NASAMS

Ustawiator
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:44

Gastronomiczna zawodowa ma nas za GŁUPKA?

kris
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:29

Polska nie moze poradzic sobie z pandemia gdzie po obostrzeniach nagle zezwolono na wesela czy wpuszczenie na trybuny kibicow a co dopiero mowic o rozsadnych zbrojeniach?Jestesmy nieudolni.

ZmartwionyJanusz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:12

No to Litwa i Romunia wyprzedzajom nas w zbrojeniach niedługo to będziemy mogli tylko wystawić grupę rekonstrukcyjnom wojen z lat 70 i 80 przykładowo Jom Kipur .

Bobek
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:39

Zapomniałeś dodać że Rosja to potęga i w 1 dzień zajmą całą Polskę, tak jak kierownik zmiany kazał. A skoro zapomniałeś, to poleci po premii....

Marek1
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:05

Dlaczego każdy dyletant reaguje dokładnie w ten sam sposób na każde zdanie PRAWDY o fatalnym stanie techniki w WP ? Uważasz, że idiotyczny i zupełnie bezpodstawny ultrapatriotyzm zastąpi nowoczesny system obrony powietrznej, których BRAK w Polsce ?

Max44
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:52

Zanim nazwiesz kogoś dyletantem sprawdź sobie w słowniku PWN znaczenie słowa "technika". Odnośnie reszty twojego "fachowego" komentarza, to powiedz mi jak sobie wyobrażasz, że wystarczy pojechać do pierwszego lepszego sklepu z militariami i w przeciągu 10 min kupić sobie wielopiętrowy system OPL/OPR za kilka zł? Czy ty człowieku jesteś poważny czy przywaliłeś o coś głową? Inne dużo bogatsze kraje budują swoje systemy obrony dziesiątki lat a i tak nie mają zdolności OPL/OPR na wszystkich pietrach (patrz np. USA, Niemcy), a ty myślisz, że Polskę stać na to samo w przeciągu kilku lat? W tej dyskusji to ty jesteś dyletantem bo twoje tezy są oparte na wielkiej gębie i niczym więcej. Chcesz przyspieszyć modernizację armii to proszę bardzo wprowadźmy specjalny podatek na ten cel. Jesteś za, czy jak zwykle największy krzykacz ostatni, żeby coś dać od siebie?

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:50

Litwa kupiła 4 wyrzutnie po 6 rakiet. Uważasz że to lepiej niż stare i wysłużone ale ciągle sprawne Wegi, Newy, Kuby i Osy w ilościach znacznie to przekraczających? W samej tylko pierwszej fazie WIłsy Polska zamówiła 2 baterie czli 16 wyrzutni po 12-16 rakiet na każdej. A ciągle czekamy na drugą fazę Wisły i kolejne 6 baterii czyli mniej więcej 48 wyrzutni. Do tego Narew. Litwa to nasz sojusznik o bardzo dobrze że robią takie zakupy.

NSZ
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:24

Taaaaaa a kiedy ten drugi etap Wisły będzie??? to niedawna majaczyli że jak USA radar wybiorą a radar już wybrany a drugi etap stoi bo inaczej już Blaszak by w tv się pochwalił a o Narwi lepiej nic nie mów..... 6 lat dialog techniczny i nic

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:43

Ma byc zawarta umowa do końca tego roku wg MON, a co?

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:38

Kiedy będzie? W najszybszym możliwym terminie. NIe wszystko na raz.

gliwiczanin
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:42

Rosja to kolos na glinianych nogach. Jeśli będziemy mieli obronę powietrzną złożoną z wszystkich zaplanowanych baterii Patriot i dołączymy do tego system Camm, a najniższe piętro obstawimy piorunami to rosja może nas cmoknąć. Trzeba tylko nasycić nasze wojska piratami i spike. Najważniejsza jest obrona przeciwlotnicza i przeciwpancerna.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:48

Jak by to tego dorzucić ze 100 myśliwców to by się generalnie zgadzało.

R
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:49

"rosja może nas cmoknąć" zebys sie nie zdziwil.

Jabadabadu
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:47

Jeśli będziemy mieli. Dla porządku - według planów naszych geniuszy polski przemysł zbrojeniowy miał osiągnąć docelową zdolność produkcyjną na połowę 1941 roku, a polska armia miała mieć nowy dobry sprzęt pod koniec 1942 roku. Wojna wybuchła w połowie 1939 roku i pooozamiatane. Tak to z planowaniem bywa.

Jerycho
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:20

Jom Kipur bis nadchodzi

taka prawda
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:56

Nasi sąsiedzi może nawet nieświadomie tworzą Polsce "bańkę anty dostępową" p.lot. Dzięki temu nadal możemy być "białą plamą" w tej sferze uzbrojenia i nie spieszyć się z jej nabyciem...

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:55

Możesz też ignorować podpisanie 1 fazy Wisły(a to już 4 razy tyle wyrzutni co Litwa, i zakładając po 12 rakiet na każdej daje razem192 sztuki. Litwa kupiła 4 wyrzutnie po 6 rakiet, razem 24 sztuki rakiet, tak to wygląda) oraz to co Polska już posiada. Tylko czy to ma sens. Jeśli komuś Litwa tworzy taką "bańkę" to Rosji, nie Polsce.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:50

Niema czegoś takiego jak bańka antydostępowa. a jeśli ktoś twierdzi inaczej to dureń albo agent wpływu.

Pankracy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:14

Kolega ma rację Aly czy Błaszczak o tym wie?

Litwinów
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:49

No NARESZCIE ma swoje Nastawienie na Pskow tam ruskie bombowce

Polarny Miś
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:33

Norweski partner zaprosił Litwinów na poligon zeby uczestniczyli w szkoleniu załóg radarowych

Inspektor Łysiak
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:26

Jaka jest platforma integracji?

Baranek
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:17

Kupili tyle samo rakiet co Polska dla NMS a,PRZECIEŻ my to POTĘGA

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:44

Kupili 4 wyrzutnie po 6 rakiet. Polska w samej tylko I fazie Wisły kupiła 16 wyrzutni. A wiadomo że zapotrzebowanie jest większe. Po co porównujesz ich zakup z naszymi 2 dywizjonami NDR, skoro Litwa nie ma ani jednego?

vc Hert
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:11

Dobry krok. Przynajmniej coś mają. W Polsce program Narew zmrożono, chociaż posiadamy większość kompetencji. Brakuje jedynie produkcji efektora a MBDA jest skłonne do współpracy. Jeśli nie jest kupowana Narew, to przeznaczone na nią kwoty powinny pozostać w pionie OPL i być wydatkowane np. na Poprady i modernizację Pioruna do standardu Błyskawicy.

Adam
sobota, 31 października 2020, 21:25

MBDA chce za CAMM trzy razy tyle ile kosztuje NASAMS.

Extern
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:32

Parę dni temu ktoś na forum sugerował że mamy już oblatany własny pocisk pod bliski zasięg. Prawdopodobnie może to być coś na bazie R-27 przy którym razem z UkrOboronProm dłubał WBE, Kto wie czy niedługo nie gruchnie wieść że mamy własny system pod bliski zasięg.

Jabadabadu
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:49

W Polsce zamrożono rozum. Wiele, wiele lat temu. Młodzi nawet tego nie pamiętają. Samo bmw nie wystarczy.

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:56

Odwrotnie. To że Polska upiera się o własnym efektorze w NARWII świadczy o posiadaniu rozumu. Tylko to wydłuża czas wprowadzenia.

Leon zawodowiec
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:09

Nie podali ceny za 2x2x6 rakiet

luka
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:57

Za całość zapłacili 109 mln euro, ale zdaje się że dokupili albo chcą dokupić więcej rakiet żeby mieć zapas.

Litwinów
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:07

Pierwsza faza 25 km Ale juz jest i ĆWICZYMY

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:06

600 mln złoty za 2 baterie...stawiajcie krzyżyki dalej na dwie główne partie...vivat miseria

asd
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:56

Znaczy się pozyskali 4 wyrzutnie, czyli 24 pociski gotowe do odpalenia. To raczej niewiele.

Marek1
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:07

To dokładnie o 4 wyrzutnie i 24 efektory WIĘCEJ niż ma WP. Jeśli to wg. ciebie "niewiele" to JAK ocenisz polskie zdolności ??

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:49

Czyli 3x mniej niz Polska ma zestawów Newa-SC o osiagach jako OPL lepszych od odpalanych z ziemi AMRAAM-ów, do tego dochodzi 20 2K12 Kub wiec jak widac panei marek...

Tomasz33
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:00

Ale to nie Polski problem że Litwa je kupiła. I bardzo dobrze. Kupili 4 wyrzutnie po 6 rakiet24 sztuki. I faza Wisły w Polsce to 16 wyrzutni po 12-16 rakiet. To razem od 192 - 256 rakiet. A przecież jest jeszcze 2 faza Wiłsy i czekamy na Narew z łwasnym efektorem, dlatego to tyle trwa. I proponuję nie lekcewarzyć tego co Polska już ma, bo mimo że stare to ciągle groźnie, nie zestrzeli pocisków manewrujących może, ale z samolotami i dronami sobie poradzi.

Adam
sobota, 31 października 2020, 21:26

Nie mamy własnego efektora wiec powinnismy kupić NASAMS.

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:50

Tomasz, akurat z manewrującymi to poradza sobie bez problemu i Newa i Kub i Poprad, jedynie S-200 odpada

Ein
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:10

Docelowo ma być 12 wyrzutni. Kupią też ERy. Jak na uwarunkowania przestrzenne to, to plus RBSy plus nasze Gromy i Stingery komplikują sytuację wiadomo komu. Ważne, że system zintegrowany z pełnym linkiem góra-dół (nawet na poziomie MANPADs). Wszystko łatwe w maskowaniu, mobilne, zdecentralizowane, z własnymi kanałami (wszystko z opcją pasywne!) i środkami rozp. poza wyższym piętrem C2I. Tym bardziej robić będzie robotę, bo Rosjanie nie mogą operować bezpieczenie na pułapie 6-8km, czyli niespodziewany atak na niskim pułapie, lotnictwo armijne, bliskie wsparcie. Jak Łotysze z Estończykami (ci już to robią btw) pójdą w ślady to Bałtowie przestaną być tacy bezbronni i bezsilni jak do tej pory. To dobrze. Dla Rosjan ewentualna "szybka" aneksja, może okazać się ani szybka, ani... łatwa.

Lord Godar
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:05

Idealnym "składnikiem" tego kompletu mogły by być nasze systemy pasywnej lokalizacji PET/PCL , bo aktywne radary będą miały tam ciężki żywot .

luka
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:00

12 wyrzutni to jest w standardowej baterii NASAMS a Litwini zamówili łącznie 2 baterie w konfiguracji 1 bateria to 2 wyrzutnie + 1 radar + coś tam i więcej jak 4 wyrzutni mieć nie będą (chyba że zamówią więcej). Jedyne co to zamówili lub zamówią więcej rakiet żeby mieć zapas

biały
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:12

jeśli nawet to aneksja będzie przez zielonych ludzików a nie samoloty , a na zielonych ludzików opl nic nie da

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:45

Na terrorystów ( zielone ludziki) spokojnie wystarczy armia i wsparcie NATO ale jak Rosja jest tak... by zaczynać ta wojne....

Tweets Defence24