Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Rosja zbroi się ponad stan; Black Hawk z podatkowego odpisu; Powitanie z bronią

Black Hawk. Fot. PZL Mielec.
Black Hawk. Fot. PZL Mielec.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, Rosja zbroi się ponad stan: "Jutro na wielkiej defiladzie w 70. rocznicę kapitulacji Niemiec hitlerowskich Rosja zaprezentuje światu potęgę militarną, na którą pozwolić sobie nie może". Duża część artykułu poświęcona jest wczorajszej wpadce najnowszego działa rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, czołgu Armata T-14, który zepsuł się w czasie próby do sobotniej defilady. Wypowiedzi cytowanych ekspertów wskazują, że przed tym pojazdem jeszcze długa droga do wprowadzenia do służby.


Katarzyna Wójcik, Rzeczpospolita, Black Hawk z podatkowego odpisu: "MON chce, aby obywatele wsparli armię. (...) "Rz" ma pomysł, by akcja odniosła sukces". Autorka opisuje pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, zgodnie z którym obywatele mogliby wspierać bezpośrednio Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP. Wypowiedzi cytowanych polityków są entuzjastyczne, pozostaje pytanie, jak zachęcić do tego podatników.


Tomasz Dereszyński, Polska, Patrick Moon: Rosja musi wiedzieć, że NATO obroni Polskę: rozmowa z Patrickiem Moonem, cywilnym zastępcą dowódcy i doradcą ds. polityki zagranicznej w Dowództwie USA w Europie. Celem jego wizyty w Polsce było uzgodnienie szczegółów dotyczących rozmieszczenia systemu obrony rakietowej, mającego stacjonować w bazie Radzikowo. W wywiadzie poruszone są kwestie dotyczące bezpieczeństwa Polski, gwarancji NATO, sytuacji na Ukrainie i perspektyw rozwoju tego konfliktu.


Danuta Walewska, Rzeczpospolita, Brytyjskie berety made in China dla US Army: "Dyskusja, czy kupować uzbrojenie produkowane w kraju czy sprzęt importowany dzieli nie tylko Polaków". Artykuł poświęcony jest sporom. jakie mają miejsce w praktycznie każdym kraju posiadającym przemysł zbrojeniowy, w którym jednocześnie kupowane jest wyposażenie i broń produkowane poza jego granicami.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, Kanada walczy z terroryzmem: "Konserwatywne władze Kanady, mając poparcie dużej części opozycji, uchwaliły uchwałę poszerzającą uprawnienia służb specjalnych i agencji wywiadu". Zwiększenie uprawnień służb odpowiadających za bezpieczeństwo, odbyło się mimo protestów i obaw sporej części społeczeństwa.


Andrzej Talaga, Rzeczpospolita, Powitanie z bronią: artykuł poświęcony zagadnieniu obrony terytorialnej, omawiane są w nim przykłady tego rozwiązania zarówno historyczne, jak i współczesne. Autor opisuje obecny stan sił terytorialnych w Polsce i porównuje go z podobnymi rozwiązaniami w Finlandii.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Rafal

    Obywatele b.chętnie wesprą finansowo program modernizacji armii,jeżeli np.umożliwi im się przeznaczyć odpisanie na ten cel 1% z podatku .Niezbędna jest w tym zakresie stosowna ustawa.Jest PEWNE poparcie w tym zakresie

    1. obywatel

      Obywatele wesprą armię chętnie , pod warunkiem jednak , że Rząd dokona reformy w MON , zlikwiduje przerosty biurokratyczne , ograniczy emerytury generalskie , zakupy jachtów itp.

Reklama